10 penalltitë më të çuditshme në historinë e futbollit-Video

Kryesore TOP 10

Nga pika e bardhe eshte vendosur fati nje i nje finaleje, apo i nje kualifikimi te rendesishem. Lojtari qe e gjuan ate, sado eksperience te kete mbi supe, i duhet te mendohet mire, pasi nje gabim mund te sjelle nje humbje te ndonje trofeu, por jo vetem, edhe nje gjurme te hidhur ne memorien e karrieren futbollistike,

E tille ka qene edhe penalltia e humbur ne finalen e Liges se Kampioneve nga John Terry. Ndersa ne kete 10 penalltite qe Gjurma po ia sjell lexuesve te saj eshte ajo e Johanes Krujf me pasime, e cila ne vitin 1982 la gjurme ne epoken e futbollit. Kujtojme ketu se nje gje e tille eshte perseritur pas dy dekadash nga ana e yllit te Barcelones, Leo Messi.

Nje pentallti me thember nga ndodhur ne vitin 2011 ku lojtari Diab Awana i Emirateve te Bashkuara Arabe i shenoi Libanit. Ai mori nje kartele te verdhe dhe gjesti u cilesua si veprim fyes, antisportiv, gjithashtu u zevendesua dhe u ul ne stol. Ky gol renditet ne vendin e 7.

Ne vendin e 6 eshte penalltia e humbur nga lojtari  madh italian Roberto Baxhio gjate perballjes me Brazilin, cka i solli amerikanojugoreve fitimin e titullit kampion bote ne vitin 1994.

Ne vendin e katert eshte penalltia e Panenkes, e rralle per ate kohe, pasi u perdor goditja e cilesuar si garuzhda.

E ne vend te trete nuk kishte te mungonte penalltia me e cuditshme ne bote ajo e italianit Simone Zaza perballe gjermanit Nojer, e humbur ne menyren me te turpshme. Menyra se si e goditi u be pjese e shkave dhe rrjeteve virale.

Ne vendin e dyte eshte gjuatje mjeshterore e Zinedin Zidan, e ndersa ne vendin e pare eshte penalltia e Andrea Pirlos gjate ndeshjes me Italise dhe Anglise, ku truri i futbollit italian beri goditjen e rralle, e njejte me ate te cekut Panenka.

 

https://youtu.be/Rv3v7ZfYp-g

 

 

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *