16 viktima dhe 840 raste me koronavirus në Shqipëri, 479 pacientë në 4 spitalet covid

Kryesore Lajme Slider kryesore Sociale

Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë shënuar 16 viktima, 3 më pak se dje dhe 840 raste të reja me koronavirus. Me gjithë përpjekjet e mjekëve humbën jetën në spitalet COVID: 5 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Vlora, 2 qytetarë nga Pogradeci, 2 qytetar nga Fieri,  2 qytetarë nga Berati, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 51-86 vjeç.

Janë kryer 2.374 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 311 testime janë kryer për arsye depistimi. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 840 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

345 raste në Tiranë, 75 raste në Shkodër, 52 raste në Fier, 47 raste në Berat, 42 raste në Vlorë, 33 raste në Kavajë, 24 raste në Gjirokastër, 23 raste në Lushnje, 22 raste në Pogradec, 19 raste në Lezhë, 18 raste në Krujë, 17 raste në Korçë, 15 raste në Kolonjë, 14 raste në Mirditë, 11 raste në Kuçovë dhe Skrapar, 10 raste në Mat, 9 taste në Gramsh, 8 raste në Kukës, 7 raste në Sarandë, Malësi e Madhe, Peqin, 6 raste në Tepelenë,  5 raste në Librazhd, 4 raste në Devoll, 3 raste në Durrës, 2 raste në Mallakastër, 1 rast në Bulqizë, Tropojë, Has, Elbasan.

MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.  Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (06 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore         840
Të shëruar ne 24 orë      331
Të shtruar në spitale      479
Humbje jete në 24 orë   16
Testime ditore              2.374

Testime totale           204.008
Raste pozitive            42.988
Raste të shëruara     21.617
Raste Aktive             20.466
Humbje jete              905

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 10946
Durrës  1356
Elbasan  860
Fier  1562
Korçë  1135
Vlorë  1045
Shkodër  919
Lezhë  739
Berat  720
Kukës  428
Dibër  249
Gjirokastër  507

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *