30 vjeçe u bë ministre, Erjo Braçe mesazh për Themie Thomain: Kurrë në kaq vite jetë e punë…

Lajme Politikë Slider kryesore

Ish-Ministrja e Bujqësisë dhe anëtarja e Komitetit Qendror të PPSH-së, Themie Thomai ka humbur jetën pas infektimit me koronavirus.

Zv. Kryeministri Erion Braçe ka reaguar përmes një mesazhi për humbjen e Thomait, e cila u nda nga jeta në moshën 75 vjeçare.

Braçe, teksa jep detaje nga jeta e Thomait, shkruan se ajo ishte një grua jashtëzakonisht e respektuar nga të gjithë.

“Kurrë në kaq vite jetë e punë,nuk kam hasur në atë zonë vlerësim për punen dhe njeriun, drejtuesën e ministren siç për Themie Thomain; Nga njerëz të thjeshtë, njerëz të zakonshëm e punëtorë të jashtëzakonshëm!”, shkruan Braçe.

Postimi i plote
THEMIE THOMAI ISHTE NGA #DIVJAKA!
Lindi ne Goricaj te njesise Gradishte, bashkia Divjake ne vitin e larget 1945,
ne nje familje autoktone te Myzeqese;
Jeta e saj u lidh me zonen, Myzeqene,
punen, bujqesine, blektorine aty;
Nje nga vajzat e reja te jashtezakonshme;
25 vjec drejtoi nje prej ekonomive me te medha bujqesore e blegtorale ne vend, KEMISHTAJN;
30 vjec u emerua ministre e Bujqesise duke marre pergjegjesine e drejtimit te sektorit me kyc te vendit ne prodhim dhe eksport!
Kurre ne kaq vite jete e pune,
nuk kam hasur ne ate zone vleresim per punen dhe njeriun, drejtuesen e ministren sic per Themie Thomain;
Nga njerez te thjeshte, njerez te zakonshem e punetore te jashtezakonshem!
Themie Thomai ishte ndryshe;
E ditur, e zonja, e drejte, e thjeshte, punetore, njeri ne fund te fundit!
E nderuar zonje;
Ti po shkon me respektin e nje zone te tere!
Nje duar
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *