Angela Merkel në karantinë, pati kontakte me një mjek që doli me koronavirus

Botë Rrotull

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vendoset në karantinë për shkak se ka kontaktuar një doktor të premten që rezultoi më pas pozitiv.

”Mjeku i dha Merkel një imunizim paraprak ndaj pneumonisë bakteriale të premten e 20 marsit dhe kancelarja vendosi të izolohet pasi ajo mësoi për testin e tij pozitiv”, tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert në një deklaratë me email.

Merkel do të testohet rregullisht në ditët e ardhshme dhe të kryejë detyrat e saj nga shtëpia, shtoi Seibert.

Ditën e djeshme Angela Merkel kishte dalë për të bërë pazaret e fundjavës dhe në mbrëmje mbajti edhe një konferencë por më pas u informua se kishte pasur kontakte me doktorin në fjalë.

Aktualisht në Gjermani janë shënuar 93 viktima dhe 24,806 të infektuar me Covid-19.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *