Artan Hoxha akuzon Dritan Zaganin, ish-polici replikon: Paske qenë i vogël fare o trim

Kronike Kryesore Lajme

Ngjarja e denoncuar nga oficeri i policisë Emiljano Nuhu i cili beri te ditur se është kërcënuar me jetë për të mos arerstuar djalin e deputetit të Krujës, Rrahman Rraja ka shkaktuar nje perplasje te madhe mes gazetarit Artan Hoxha dhe ish-komisarit te policise Dritan Zagani. Hoxha ne statusin e tij ne Facebook shkruan se prej dy ditesh, ish-shefi i Antidroges se Fierit, i cili ndodhet ne arrati po e sulmon ate. ” Dritan Zagani, une jam ai qe denoncoj dhe flas vetem me fakte. Meqe po kembengul forte se je zhgenjyer dhe te dukem ne mbrojtje te nje qeverie paudhesite e seciles i denoncoj perdite, po te bej disa pyetje:
A je ti ne kete foto dale ne Zvicer, bashke me nenkomisarin “hero” Emiljano Nuhu? Si ka mundesi qe polici i larguar ilegalisht nga Shqiperia ndodhet kaq shpejt ne shoqerine tende ne Zvicer? Cfare u lidhi bashke? A E KE NDIHMUAR TI NENKOMISARIN TE PAJISET ME DOKUMENTA QENDRIMI TE AZILANTIT NE ZVICER ?
Dritan Zagani te kam mbeshtetur ne denoncimin kunder narkotrafikut por ne sajesat dhe mashtrimet alla Babale, nuk te ndihmoj dot. Shijoeni azilin dhe lereni militantizmin politik se sajesat dhe mashtrimet dalin shume shpejt….”, shkruan Hoxha ne Facebook.

“I nderuari gazetar mbreme do fliste me superlativa dhe gati gati shperthyese per nje tip Prokurori i ashtequajtur Anton Martini, nje personazh nga me te kalburit ne radhet e zhdrejtesise sone te kalbur ,qe i sherben me se miri pushtetit dhe pushtetarit pa dalim ngjyre.
U zhgenjava njesoj si atehere kur te mora ne telefon nga burgu Artan dhe ti pasi me premtove qe do vije te me degjoje nuk erdhe edhe pse te mora disa here( te kam marre deri ate moment kur u vra i ndjeri Santo kur une degjova live nga ti ne media se e kishe mesuar lajmin nga radio e policise se Tahirit me te cilin po shijoje kafen e mengjesit) dhe normalisht nga ky moment kuptova se ti skishe per te ardhur kurre dhe ste besdisa me nga telefoni i burgut, por te them gjithsesi perseri ruaja respektin nga distanca per ty dhe profesionalizmin tend, gje qe ta kam thene edhe ne komunikimet tona te mevonshme”, do te shkruante Zagani ne faqen e tij ne Facebook.

Postimi i Artan Hoxhes ne Facebook, i plote

Pergjigje e munguar per Dritan Zaganin….

Ke dy dite rresht qe pa asnje arsye ke sajuar dhe publikuar te paverteta ne adresen time, pa ruajtur as njelloj etike njerezore. Per me teper kur s’te kam lene asnje motiv ty personalisht, kur te kam mbeshtetur, perkrahur dhe dale ne mbrojtje per nje kauze te drejte.
Gjykova se denoncimi yt ishte nje kontribut ne luften kunder narkotrafikut dhe korrupsionit shteteror, te cilen une e kisha denoncuar perpara gjithkujt tjeter dhe me shume se askush tjeter duke rrezikuar jeten time ne plantacionet e narkotrafikut mbjelle me leje te rilindjes. Por mesa duket militantizmi politik ta ka erresuar gjykimin duke me ngaterruar dhe mua me nje militant politik. Je komplet gabim, jam po ai qe kam qene gjithmone pa bere asnje kompromis me te verteten dhe profesionin tim…
Ne mbrojtje te se vertetes po te them se kjo eshte histori e sajuar dhe do publikoj fakte ashtu sic publikova sot ne mbremje ne Opinion. Nuk me intimidoni dot as ti dhe as cdo militant tjeter qe eshte sulur sot per te me kercenuar. Gazetaret profesioniste nuk ndahen ne tanet dhe te kundershtarit sipas interesit te momentit.
Meqe jemi te faktet dhe e verteta,
Dritan Zagani, une jam ai qe denoncoj dhe flas vetem me fakte. Me qe po kembengul forte se je zhgenjyer dhe te dukem ne mbrojtje te nje qeverie paudhesite e seciles i denoncoj perdite, po te bej disa pyetje:
A je ti ne kete foto dale ne Zvicer, bashke me nenkomisarin “hero” Emiljano Nuhu? Si ka mundesi qe polici i larguar ilegalisht nga Shqiperia ndodhet kaq shpejt ne shoqerine tende ne Zvicer? Cfare u lidhi bashke? A E KE NDIHMUAR TI NENKOMISARIN TE PAJISET ME DOKUMENTA QENDRIMI TE AZILANTIT NE ZVICER ?
Dritan Zagani te kam mbeshtetur ne denoncimin kunder narkotrafikut por ne sajesat dhe mashtrimet alla Babale, nuk te ndihmoj dot. Shijoeni azilin dhe lereni militantizmin politik se sajesat dhe mashtrimet dalin shume shpejt….

Reagimi i Dritan Zaganit ne Facebook

Por ketij komenti te oreve te vona, te leshuara pas emisionit Opinion ne TV KLAN, ku gazetari Hoxha ishte i ftuar perballe gazetarit Basir Collaku per  video denoncimin që bëri oficeri i policisë Emiljano Nuhu se është kërcënuar me jetë për të mos arerstuar djalin e deputetit të Krujës, Rrahman Rraja.

Dritan Zagani Nese deri tani isha i zhgenjyer nga ti si sherbetor i Antonjetes dhe Taotaos…mesoje ish mik se tani ne cast jam thjesht i neveritur nga ti…duro se do dale mengjesi te bisedojm gjere e gjate.
Dritan Zagani Çoç te dija..por paske qene i vogel fare o trim.
“Shtatore 2018…! Duke ndjekur Opinion TV Klan.! Artan Hoxha qe mbron me vetmohim Taotaon…!
Nuk kam fjale me shume te them…! Zhgenjim total…”, shkruan Zagani ne faqen personale ne Facebook.

 

Ne foton e pare te postuar nga Artan Hoxha: Dritan Zagani dhe Emiljano Nuhu, te fotografuar sebashku ne Gjeneve te Zvicres.

Ne foton e dyte:
Dokumentat e reja te qendrimit ne Zvicer, te familjes se nenkomisarit Nuhu, Emiljanos, bashkeshortes se tij dhe femijes, te leshuara ne Gjeneve…

Image may contain: one or more people, people standing and indoor
Image may contain: 1 person, phone
Postimi i Zaganit ne Facebook
Kam qe mbreme qe ndoqa live emisionin “OPINION” qe nuk me mbante vendi per nje reagim te bere nga gazetari i nderuar Artan Hoxha,dhe te them te drejten veç habise per ate qe degjova live, edhe u zhgenjeva pak ku per hire te se vertetes eshte here e dyte qe me ndodh me kete personazh te medias, qe duhet ta them gjithsesi kam nje respekt te vecante per profesionalizmin e tije ne fushen e gazetarise investigative .
I nderuari gazetar mbreme do fliste me superlativa dhe gati gati shperthyese per nje tip Prokurori i ashtequajtur Anton Martini, nje personazh nga me te kalburit ne radhet e zhdrejtesise sone te kalbur ,qe i sherben me se miri pushtetit dhe pushtetarit pa dalim ngjyre.
U zhgenjava njesoj si atehere kur te mora ne telefon nga burgu Artan dhe ti pasi me premtove qe do vije te me degjoje nuk erdhe edhe pse te mora disa here( te kam marre deri ate moment kur u vra i ndjeri Santo kur une degjova live nga ti ne media se e kishe mesuar lajmin nga radio e policise se Tahirit me te cilin po shijoje kafen e mengjesit) dhe normalisht nga ky moment kuptova se ti skishe per te ardhur kurre dhe ste besdisa me nga telefoni i burgut, por te them gjithsesi perseri ruaja respektin nga distanca per ty dhe profesionalizmin tend, gje qe ta kam thene edhe ne komunikimet tona te mevonshme.
Por nga ky zhgenjimi i mbremshem une nuk rrija dot pa reaguar i nderuar, sepse u ndjeva i fyer nga ti, kjo ngaqe je ti ai qe me ke dhene te drejt edhe pse jo ashtu si duhet, ne te drejten time per padrejtesine qe me eshte bere mua qofte si ish funksionar i vogel i shtetit, ashtu dhe per vuajtjen qe kam kaluar familjarisht, dhe dije i nderuar(megjithese e di fort mire po ta perseris) qe ate vuajtje mua ma ka shkaktuar ne menyre te drejtperdrejt dhe duke shkelur ligjet e shtetit me shume se nje here ky personazh pseudo prokuror qe ti mbreme edhe pse nuk figuronte askund ne temen e emisionit, ma paraqite para opinionit mbarshqiptar si nje njeri shum te zot e te drejte, si nje shprese per drejtesine tone tashme te vdekur.
Dhe nga kjo arsye vendosa te reagoj publikisht i nderuar qe te them ty me fakte e dokumenta se cfare zyrtari dhe sherbetori i pushtetit te mafies eshte ky njeri, qe per ambicien e tije apo ku di une se çfar, se ka aspak problem te shkaterroje karrieren dhe jeten e nje njeriu me firmen e tije ne kundershtim me ligjet , dhe kjo vetem e vetem per te ruajtur raportin e te preferuarit nga pushteti, dhe pushtetarit te rradhes, qofte ky edhe Saimir Tahiri me veprat e tije tashme te njohura edhe nga ti publikisht i nderuar .Pra eshte ky njeri qe me pafytyrsine me te madhe ne sallen e gjyqit me eshte afruar mua personalisht te kafazi ku me futi si nje kriminel ordiner, dhe kerkonte shfajsim duke me thene me paturpesi qe ai kishte respekt per personin tim, dhe se nuk ma kishte bere ai kete te zeze por ma kishin bere koleget e mi nga Ministria e Brendeshme, justifikohesh ky hipokrit i kalbur nga zhdrejtesia jone, kur ne te njejten kohe vinte firmen e tije ne akuzen shpifje ndaj meje, dhe pas keti akti te shemtuar hipokrizie dhe refuzimit nga une me perbuzje te justifikimit te tije e vazhdoi shkeljen e ligjit sikur ta kishte prone te tijen deri ne momentin kur une u ankova zyrtarisht ne te gjitha organet drejtuese te shtetit ndaj veprimeve te tije.
Pra i nderuar gazetari investigativ qe une kam respekt ,ky eshte ai njeriu qe ti iu fale mbreme me superlativa live para syve te opinionit shqiptar, se di arsyen pse dhe cfar doje te thoje me ate, por une po te sqaroj me fakte te verteta se kush eshte ky njeri qoft ne anen profesionale qoft ne anen njerzore, per te cilen kam shum e shum per te thene lidhur me kete personazh te zhdrejtesise, por po e mbyll me kaq duke te bere publike shum pak nga dokumentet qe une kam te firmosura nga ky njeri,ne shkelje te ligjit dhe dinjitetit te njeriut apo edhe te policit qe une perfaqesoja, dhe e gjitha sic dhe ta thashe, vetem e vetem per servilizmin ndaj pushtetit dhe pushtetarit te radhes te cilen ai ka bere perhere.
Ne foto Dritan Zagani
Image result for dritan zagani
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *