30 mjekët në Itali, këtu sorrat këtu krakëllijnë…

Nga Spartak Ngjela Dëgjova mjekët dhe infermierët shqiptarë që shkuan në spitalet italiane, në ndihmë kundër koronavirusit. Janë angazhuar të gjithë në spitalin e Breshias, i cili është më i prekuri spital nga sëmundja epidemike. Bravo! Ishin mjekë të rinj, dinjitozë dhe me një theks human në ato që thoshin nëpër intervistat që iu jepnin […]

Continue Reading

Tabaku nxjerr shifrat: Pse janë ta pamjaftueshme fondet e qeverisë

Nga Jorida Tabaku Nuk mund të mbahen te vetëpunësuarit e vegjel me fjalë dhe me thërrime! A i mjaftojnë 26 mijë lekë në muaj për një të vetëpunësuar që të mbajë biznesin hapur??? Lexojeni përgjigjen më poshtë te tabela e kostove që ka një biznes i vogël: Vetëm për të paguar qiranë, dritat, ujë, paga, […]

Continue Reading

Greqia reagon: Ne nuk i bllokojmë shqiptarët të kthehen, ja vendimi favorizues

Greqia nuk i ndalon shqiptarët të kthehen në Shqipëri. Ky është njoftimi i ambasadës greke në Tiranë, pas lajmeve të publikuara se pala greke në kufirin me Shqipërinë po ndalon shtetasit shqiptarë të kalohnë territorin. Madje në të theksohet se shteti grek ka marrë venim për zgjatjen e lejeve të qëndrimit që skadojnë. Mediat raportojnë […]

Continue Reading

Rama apel Vuçiçit: Ngrijeni atë tra, prej 24 orësh kamionët nga Kosova janë bllokuar në kufirin e Serbisë

Përmes një postimi në Twitter kryeministri Rama i shkruan presidentit serb, Vuçiç ne lidhje me bllokimin e kamionëve me mallra nga Kosova në kufirin e Serbisë. Rama shkruan se linja e gjelbërt s’mund t’i nënshtrohet rregullave të çdo vendi, dhe se kjo luftë duhet fituar së bashku, jo duke ndihmuar armikun e pa kufi. Rama […]

Continue Reading

Alma dhe Andriada, dy mjeket shqiptare në spitalin e Breshias

Mjeket anesteziste nga sherbimi jone Alma dhe Andriada filluan sot ne mengjes punen ne Spitalin Civil te Brescia, i cili eshte spitali me i madh ne Lombardi, dhe aktualisht me numrin me te madh te te semureve te hospitalizuar covid-19 (afersisht 600). Nga keto paciente, rreth 10% jane te shtruar ne repart subintensiv, dhe 10% […]

Continue Reading

Agjencia e Barnave: Spitalet private nuk kanë certifikim për diagnostikimin e COVID-19

Spitalet private nuk mund të bëjnë asnjë test për diagnostifikimit e Covid-19. Këtë gjë e bënë me dije përmes një njoftimi Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore. Agjencia shkruan se deri më tani nuk ka lëshuar asnjë Certifikatë regjistrimi për Reagentët In Vitro për subjektet private, për diagnostikimin e COVID-19. “Duke u bazuar në […]

Continue Reading

Ministri Cakaj në vetëkarantinim pas kthimit nga Italia

Urdhri i qeverisë se kush vjen nga jashtë do të futet në karantinë nuk vlen vetëm për qytetarët e thjeshtë por edhe zyrtarët e lartë të shtetit. Burimet  për Ora News bëjnë me dije se Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj është futur në vetëkarantinim pas kthimit nga Italia. Cakaj shoqëroi drejt […]

Continue Reading

Një pompist si infermier në Itali, reagon Urdhri i Infermierëve: Ja e vërteta

Urdhri i Infermierit të Shqipërisë ka hedhur poshtë aludimet se infermierët e dërguar në Itali janë të pakualifikuar. Kështu, institucioni sqaron se 20 infermierët të cilët në këto momente po japin kontributin e tyre në luftën kundër Covid – 19 në Spitalin e Brescias në Itali, janë të anëtarë aktivë të Urdhrit dhe të pajisur […]

Continue Reading

Lajmi i mirë/ Shkalla e vdekjes nga Koronavirusi shumë më e ulët nga ç’ishte menduar

Një studim i ri ka zbuluar të martën se përqindja e personave që humbin jetën nga koronavirusi është shumë më e ulët nga sa ishte menduar. Hulumtimi, i botuar në revistën mjekësore “The Lancet” dhe që po sillet i përmbledhur më poshtë nga Gazeta “Si”, vlerësoi se vetëm 0.66% e të infektuarve me virus humbin […]

Continue Reading

“Zoti dhe zemrat tona janë me ju”, myslimanë e të krishterë bëhen bashkë, japin mesazhin e fortë kundër koronavirusit

Përfaqësuesit e të gjitha feve në Shqipëri bëhen bashkë për të dhënë një mesazh të fortë në këto ditë të vështira për të gjithë. Në një video të postuar shihen Baba Edmond Brahimaj, Pastor Ylli Doçi, Imam Gazmend Aga dhe Dom Gjergj Meta. Ata shprehen gjatë videos se Zoti dhe zemrat tona janë me ju […]

Continue Reading