Dy kompani farmaceutike vijojnë testimin e vaksinave amerikane anti Covid-19

Dy kompani  farmaceutike njoftuan  rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19. Testimi i vaksinës së kompanisë AstraZeneca ishte ndërprerë që nga fillimi i shtatorit, ndërsa studimi i vaksinës Johnson & Johnson u ndalua në fillim të javës së kaluar. Disa vullnetarë shfaqën probleme serioze shëndetësore, zhvillim ky që kërkon […]

Continue Reading

“Venecia” zbraps socialistët, opinioni urgjent për Kodin mund të jepet edhe para sesionit të dhjetorit

Kriza e vazhdueshme institucionale mes Presidentit të Republikës dhe mazhorancës ka futur sërish në “lojë” ndërkombëatrët. Ndryshimet e fundit në Kodin Zgjedhor, të cilat u miratuan në Kuvend pa dakordësinë e opozitës jashtëpalramentare, jo vetëm që nuk kanë marrë firmën e Kreut të shtetit, por ato janë nisur me urgjencë edhe drejt Komisionit të Venecias. […]

Continue Reading

Nuk mbajtën maskat/ Policia bën kërdinë, vendos 690 gjoba në 24 orët e fundit

Gjatë kontrolleve në ambiente të ndryshme në të gjithë vendin, shërbimet e Policisë kanë konstatuar se shumica e qytetarëve i kishin vendosur maskat mbrojtëse edhe gjatë orëve të mbrëmjes. Po gjatë kontrolleve janë evidentuar dhe ndëshkuar 523 qytetarë që nuk i kishin vendosur maskat mbrojtëse dhe për këtë arsye, secili prej tyre është ndëshkuar me […]

Continue Reading

“95% e rasteve me Covid-19 asimptomatikë”, virologu italian: T’i japim fund kësaj histerie

Profesori i Mikrobiologjisë dhe Virologjisë në Universitetin e Padovës , Giorgio Palu është shprehur se ajo çfarë ka më shumë rëndësi në këtë fazë të COVID-19 është numri i pacientëve të shtruar në kujdes intensiv. I intervistuar nga gazetarja Adriana Bazzi, ai e ka konsideruar në “konfuzion” situatën e koronavirusit. “Konfuzion”, do të ishte e duhura […]

Continue Reading

‘Unaza e Madhe’/ Ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi Shqiponja, ja si do të devijohet trafiku

Qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja do të ndalohet për shkak të punimeve për ndërtimin e Unazës së Madhe tek zona e Astirit. Në një konferencë të përbashkët ndërmjet ARRSH-së dhe Policisë së Shtetit u bë me dije se kalimi do të jetë i mundur vetëm për ambulancat, ndërsa iu kërkohet drejtuesve të mjeteve të […]

Continue Reading

Thellohet skandali i Leonidha Çobos/ Ja si u vodhën 140 mln lekë me tokat në Patos Marinëz

Thellohet skandali i denoncimit të kompanisë Bankers Petroleum kundrejt ish- Drejtuesit të saj, Leonidha Çobo për abuzime financiare në vlerën miliona dollarë. NJë tokë e marrë me qera për vetëm 2.8 lekë m2 i është “ridhënë” kompanisë për vlerën 400 lekë metri2 duke sjellë përfitime personale deri në 400 fish të ofertës reale. Këto përfitime […]

Continue Reading

Katër vdekje dhe 302 raste te reja nga Covid në Shqipëri, qytetet më të prekura

Rekord rastesh të reja me Covid 19 edhe këtë të shtunë. Ministria e Shëndetësisë raporton për 302 të prekur nga koronavirusi në 24 orë dhe 4 humbje jete. Në 24 orët e fundit kanë humbur betejën me COVID19, një 77 vjeçar dhe një 80 vjeçare nga Tirana, një 80 vjeçar nga Fier, një 82 vjeçar nga […]

Continue Reading

Në muajt e fundit të shtatzënisë, infektohet me Covid, deputetja socialiste

Infektohet nga virusi Covid-19 deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti. Rreth një muaj më parë Gjylameti u shfaq publikisht me barkun e rrumbullakosur, ndërsa u konfirmua se ishte shtatzënë për herë të dytë. Për fat të mirë gjendja e saj është e stabilizuar, teksa po i nënshtrohet kurimit në shtëpi. Për këtë arsye, Gjylameti ka […]

Continue Reading

Shfaqet edhe Jozefina Topalli, Taulant Balla nxjerr videon për Lulzim Bashën që po qarkullon me shpejtësi

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla ka publikuar një video të disa prej figurave politike të PD të cilët kritikojnë kreun e PD, Lulzim Basha. Në video shfaqet edhe ish kryeparlamentarja Jozefina Topalli e cila shprehet se Basha është kthyer në përçarësin më të madh të një opozite në tre dekada. Ajo që […]

Continue Reading

Foto/ Mandati i tretë, Lefter Koka me PS takon Fatos Nanon, shihni ndryshimin e ish-kryeministrit

Duket se ish-ministri i LSI-së, Lefter Koka do kandidojë me PS. Ai ka postuar një foto me mikun e tij të vjetër që e futi në politikë, Fatos Nano. “Miqtë e vërtetë dhe vera e vjetër janë të vetmet që nuk të lodhin kurrë!Ritakohem çdo herë me të njëjtin mall dhe intensitet me mikun tim […]

Continue Reading