Berisha nxjerr dokumentin: Ja produkti i kuzhinës së Beogradit për kufijtë me Kosovën

Kryesore Lajme Politikë

“Termi “korrigjim kufijsh” midis Kosoves dhe Serbise, eshte thjesht produkt i kuzhines se Beogradit!”. lKeshtu shkruan ish-kryeministri Sali Berisha ne nje postim ne Facebook, duke theksuar se korrigjimi i kufijve eshte teze e gatuar ne Serbi, Per ta bere me te besueshem, Berisha ka shoqeruan edhe linkun e dokumentit, i cili permban 40 faqe, qe ka per autor Qendren e Studime Euro-Atlantike me seli ne Beograd.

Me poshte postimi i plote

Te dashur miq, ketu me poshte keni nje dokument te kuzhines se Beogradit, ne te cilen flitet jo per ndarje apo coptim te territorit te Kosoves por per korrigjim te kufijve midis Serbise dhe Kosoves si dhe per marreveshje win-win midis ketyre dy vendeve. Sipas ketij dokumenti:

1- “korrigjimi” i kufijve, term qe perdor sot Beogradi dhe argatet e tij ne Prishtine, nenkupton as me shume dhe as me pak se sa ti kalojne Republikes se Serbise kater komuna, konkretisht Mitrovica e Veriut, Zveçani, Leposaviqi dhe Zubin Patoku.

2- Kjo, sipas kuzhines se Beogrdit do te ishte nje marrveshje win-win, pra qe do te fitonin te dy palet.

3- Ne firmosjen e kesaj marreveshje duhet te jete Edi Rama! Mendoj se ky dokument nxjerr lakuriq argatet e Beogradit qe perpiqen te mashtrojne shqiptaret me spekullime semantike te pregatitura ne kuzhinen e kryeqendres se Serbise dhe te servirura ne takime obskure te argateve te saj shqipfoles albanofob.

Ketu me poshte, per cilindo qe ka interes, keni ne anglisht dokumentin e think tankut te Aleksander Vuçiç! sb

https://www.ceas-serbia.org/images/2018/CEAS_Study_-West_Side_Story.pdf

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *