Intervista/ Isuf Kalo flet për Enver Hoxhën, Mehmet Shehun: Unë mjekova pacientin jo diktatorin

Isuf Kalo, mjeku i diktatorit Enver Hoxha, intervistë EKSKLUZIVE për gazetarin Roland Qafoku në emisionin “Debati në Channel One”. PËR ENVER HOXHËN Roland Qafoku: Doktor Kalo, mirë Enverin e mjekuat dhe e shëruat po vetë si je me shëndet? Si ia ke dalë që ta mjekosh diktatorin duke kaluar stres, preukopim dhe mbi të gjitha […]

Continue Reading

“Frika e Enverit nga Kadri Hazbiu pas vetëvrasjes së Mehmet Shehut”

Mjeku personal i Enver Hoxhës, profesor Isuf Kalo, në librin e tij “Blloku” të botuar nga UET Press, tregon incidentin mes Enver Hoxhës dhe Kadri Hazbiut, ish-ministrit të Brendshëm, ditën që ky i fundit e njoftoi për vetëvrasjen e Mehmet Shehut. Enver Hoxha nuk pranoi që Kadri Hazbiu të ishte në një makinë me të […]

Continue Reading

’98/Si u zgjidh kriza politike, takimi Majko-Berisha. Kërkesat për Kosovën

Krizat politike në Shqipëri kanë mbizotëruar prej kohësh dhe në shumë raste, njësoj si në ditët e sotme, është kërkuar dorëheqja e kryeministrit. Megjithatë kur ka ekzistuar dëshira dhe gatishmëria për dialog, palët politike kanë mundur të gjejnë rrugën e arsyes për të mos e çuar vendin në përplasje civile, siç rrezikon në ditët e […]

Continue Reading

KUSH I ZOTERON MINIERAT E KROMIT NE BULQIZE?

Bulqiza është një nga zonat krom-mbajtëse me më shumë perspektivë në rajon dhe është pjesë e një brezi perëndimor që vazhdon deri në Kosovë dhe Serbi. Në periudhën e komunizmit ka qënë një nga kollosët e industrisë Shqipëtare që ka luajtur një rol të rëndësishëm në ekonominë e atyre viteve pvarësisht se investimet kanë mbetur […]

Continue Reading

Gjermanja BILD: Shqipëria vend kaotik në duar gangsterësh

Nga Peter Tiede/ BILD Flakë, bomba tymuese, trazira në rrugë, demonstrata masive çdo javë: Shteti ballkanik, Shqipëria, zhytet në kaos. Gjatë ditëve të fundit, gjatë protestave kundër qeverisë në kryeqytetin, Tirana, pati përleshje në rrugë. Demonstruesit e opozitës hodhën koktejle molotov, shashka dhe bojë drejt ndërtesës së zyrës së kryeministrit Edi Rama. Policia përdori gaz […]

Continue Reading

Rrëfimi i aktores Anisa Markarian: E mësova mjekësinë me trupat e djemve të pushkatuar nga regjimi

“15 ditë prilli” është e para herë e aktores që ka studiuar për Mjekësi, që vendos të botojë. Mirëpo, rrëfimet e kësaj here janë më të shtruara, më të pasura e veç të gjithave, për herë të parë, zbardhin në një mënyrë, ca të vërteta që diku janë parë, diku janë dëgjuar, në absurdin e […]

Continue Reading

Agron Tufa i përgjigjet Spartak Brahos: Dëshpërimi i enveristëve ka një shkak, por me këto shpifje pasurojnë dosjen në Gjykatë

Drejtori i Institutit të krimeve të Komunizmit Agron Tufa, në një reagim të bërë në rrjetet sociale, ka sqaruar akuzat dhe ofendimet që i janë bërë prej deputetit Spartak Braho, duke iu përgjigjur këtij të fundit me pjesë nga ligji. “E përditshmja “Transheja e kuqe” në shpifjet e radhës ndaj meje, ka rënë dëshpërim të […]

Continue Reading

Djali i Mehmet Shehut flet për marrëdhënien e babait të tij me Enver Hoxhën (Video)

Dosier-Në periferi të Barcelonës, në një lagje të quajtur Batalona, jetonte në vitin 2001 shkrimtari Bashkim Shehu, djali i vogël i ish-Kryeministrit Mehmet Shehu. Pavarësisht punës, pasioni i tij i parë mbetej të shkruarit. Emisioni “Opinion” i gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më datë 06 Maj 2002, i është kushtuar pikërisht Bashkim Shehut. Letërsia dhe jeta […]

Continue Reading

26 vite Gazeta Shqiptare/ “Cili është fati i bijve tanë?”, shkrimi i parë

“Me një thes me ëndrra dhe me dy ditë bukë me vete, të shtatë të humburit janë nisur drejt detit atë ditë të qetë…”     Kjo është një nga fjalitë e shkrimit kryesor të “Gazetës Shqiptare” me datë 22 prill, 1993. Nuk është një ditë e rastësishme, bëhet fjalë për datën kur u botua […]

Continue Reading

Lista zyrtare e 337 themeluesve të PD-90 / Pse i eleminoi Sali Berisha 100% të tyre?

Nga Kreshnik SpahiuAtë mbrëmje dhjetori unë isha atje. Së bashku me Azem Hajdarin dhe Arben Ristanin ishim si përfaqsues të fakultetit shkencave politike-juridike.Papritur erdhi ai së bashku me Gramoz Pashkon. Nuk e njihja por quhej Sali Berisha. Kishte dy kërkesa:1- Të shpërndaheshim me qetësi sepse sipas tij, demostratat ishin inspiruar nga agjent serb të UDB,2- […]

Continue Reading