Zbulimi i SHBA: Virusi nuk është krijuar në një laborator kinez, po hetojmë…

Agjencitë amerikane të inteligjencës po hedhin poshtë të paktën një teori në lidhje me origjinën e koronavirusit, duke thënë se provat tregojnë se virusi nuk është krijuar në një laborator kinez. Por zyrtarët thonë se ata ende po shqyrtojnë nëse shpërthimi, i cili filloi në Kinë, u shkaktua nga kontakti njerëzor me kafshët apo nëse […]

Continue Reading

‘BAB 008’, Nexmije Hoxha tregon dosjen sekrete në kasafortën e Hysni Kapos: Kur u bë Mehmeti agjent

Ndërsa po prek një shekull jetë, Nexhmije Hoxha shprehet se vetëvrasja e Mehmet Shehut është e pafalshme. Duke lënë mënjanë aspektin politik që shoqëroi këtë akt të Kryeministrit të kohës, e veja e diktatorit shprehet se ajo nuk do t’ia falë atij këtë akt, sepse shkaktoi vdekjen e parakohshme të njeriut të saj të shtrenjtë. […]

Continue Reading

Vrasje apo vetëvrasje? Nexhmije Hoxha tregon bisedën e fundit mes Kadri Hazbiut e Mehmet Shehut

Vrasje apo vetëvrasje. Se çfarë ndodhi me ish-Kryeministrin më jetëgjatë shqiptar, Mehmet Shehun, ende mbetet e mistershme.nexhi-enveri Janë të shumtë ata që japin versione, një ndër ta edhe Nexhmije Hoxha, e veja e diktatorit Enver Hoxha. Në librin e saj, “Përjetime dhe meditime në jetën time politike”, hedhur në treg së fundmi, Nexhmije Hoxha tregon […]

Continue Reading

FOTO/ Historia e Fatos Metës, shqiptarit që fitoi 2 milionë dollarë nga trafiqet në Britani

Mediat britanike kanë risjellë në vëmendje historinë e një bande që furnizoi me 2 milionë dollarë kanabis 3 tregtarë të mëdhenj në qytetin Devon. Ata u dënuan një vit më parë me një total prej 21 vjetësh burg. Banda e drejtuar nga një shqiptar transportoi më shumë se gjysmë ton drogë brenda një viti përpara […]

Continue Reading

“Kur bie tërmet, mos lëvizni”! Flet sërish Luljeta Bozo: Ja si të veproni, zonat më pak të rrezikuara

Inxhinierja e njohur, Luljeta Bozo, e cila ka tërhequr mjaft vëmendje këto ditë të tmerrshme për shqiptarët, që u përballën me tërmetin më të fortë të dekadave të fundit, atë të 26 nëntorit me magnitudë 6.4, flet sërish në ekranin e “News24”, duke u munduar të qetësojë qytetarët me sqarimet për këtë fenomen natyror. Në një […]

Continue Reading

Valëviti flamurin shqiptar në Mali të Zi, dëbohet 64-vjeçari

64-vjeçari Irfan Domnori  është dënuar me 300 euro gjobë si dhe është dëbuar për një muaj nga autoritetet e Malit të Zi për shkak se ka valëvitur flamurin shqiptar në Ditën simbolike të Gështenjës në Krajë gjatë një festimi tradicional ku morën pjesë një numër i madh qytetarësh nga Mali i Zi, por edhe nga […]

Continue Reading

Krimet e komunizmit, identifikohen dy viktimat e para në Ballsh dhe Dajt

Eshtrat e dy viktimave të regjimit komunist janë identifikuar dhe së shpejti do tu kthehen familjarëve. Gjetja e tyre është bërë në Dajt dhe Ballsh ndërsa identifikimi u krye nëpërmjet analizave të ADN-së. Zyrtarisht familjet e gjashtë mijë personave presin përgjigje, pasi në Shqipëri janë 37 vendvarrime që mund të sjellin identifikime të reja. Aplikimi […]

Continue Reading

Emrat/ Lista e zezë e Enver Hoxhës, si u eliminuan personalitetet. Nga e fejuara e Qemal Stafës te Nako Spiru, fundi tragjik

Dashnor Kaloçi/ Jane se paku 100 emra te njohur e personalitete, pjese e themeluese të Partisë Komuniste të Shqipërisë që në vitin 1941, drejtues të Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare si komandantë e komisarë, dhe më pas kuadro e funksionarë të lartë të regjimit komunist të Enver Hoxhës, të cilat u eleminuan ndër vite duke u akuzuar si […]

Continue Reading

“Tre skenarët për fejesën me Silva Turdiun”, zbardhet ditari sekret i Enver Hoxhës për takimet kokë më kokë me Mehmetin

Në takimin e 13 shtatorit 1981, Shehu është paraqitur në vilën e Hoxhës, sipas porosisë së këtij të fundit, bashkë me të shoqen, Fiqreten. Në bisedën kokë më kokë të një dite më parë, dy liderët kryesorë të regjimit kanë rënë dakord për ta rishikuar çështjen e fejesës së djalit të Kryeministrit “me gjakftohtësi dhe […]

Continue Reading

DOKUMENTI/ Vojo Kushi një jugosllav? Historiani: Ja emri i tij i vërtetë

Një dokument, i publikuar nga arkivisti Kastriot Dervishi, nxjerr në paj detaje të forta lidhur me Vojo Kushin, kreu i njësiteve guerrile të Tiranës gjatë Luftës së Dytë Botërore. Nëse historografia komuniste na tregon se Heroi i Popullit është nga Shkodra, dokumenti i mëposhtëm tregon se ai është një shtetas jugosllav me emrin Stavre Dolloreviç. […]

Continue Reading