Skandali, ndërron jetë nga Covid 19, viktimës i vjedhin pajisjen e oksigjenit që kushton 5 mijë euro!

Fiks Fare denoncoi një skandal në shëndetësi, ku një viktime nga Covid 19 i kanë vjedhur një pajisje oksigjeni me vlerë 5 mijë euro. Ferit Kasa, 70 vjeçar, ndërroi jetë në datën 1 shtator 2020 në Spitalin “Shefqet Ndroqi”, Tiranë. Gjatë kohës që ishte shtruar, personeli mjekësor i kërkoi familjarëve një pajisje për frymëmarrjen. Familja […]

Continue Reading

Dosja Loni Çobo: Ish-CEO i Bankers Petroleum merrte ryshfet nga kontraktorët, zbulohen komisione deri në 200 mijë USD! Skema 10 mln dollarë me MAB OIL

Drejtuesi i një kompanie në Shqipëri mund të marrë çdo muaj pagë marramendëse, por kjo nuk mjafton dhe kërkon përfitime të tjera duke i marrë përqindje në formë ryshfeti kontraktorëve të kompanisë. Këto të dhëna kanë dalë nga dosja hetimore në ngarkim të Leonidha Çobo, ish-Drejtorit të Bankers Petroleum, i cili tashmë është kallëzuar në […]

Continue Reading

Thellohet skandali i Leonidha Çobos/ Ja si u vodhën 140 mln lekë me tokat në Patos Marinëz

Thellohet skandali i denoncimit të kompanisë Bankers Petroleum kundrejt ish- Drejtuesit të saj, Leonidha Çobo për abuzime financiare në vlerën miliona dollarë. NJë tokë e marrë me qera për vetëm 2.8 lekë m2 i është “ridhënë” kompanisë për vlerën 400 lekë metri2 duke sjellë përfitime personale deri në 400 fish të ofertës reale. Këto përfitime […]

Continue Reading

Sulmi i Ramës ndaj normave kushtetuese është kriminal

Nga Ylli Manjani- Dje gjithë ditën e deri vonë në darkë, miq e të njohur me pyesnin: “A mundet shteti të ndalojë pagesat e qerasë sipas kontratave”? Përgjigja e kësaj pyetje është thjesht Jo! Në asnjë rrethanë, të zakonshme apo të jashtëzakonshme, qeveria nuk ka shans as të drejtë të ndalojë zbatimin e kontratave private […]

Continue Reading

Analiza e Bill Gates/ Tre hapa për të rifituar kohën e humbur me Covid-19

Nga Bill Gates Nuk ka dyshim që Shtetet e Bashkuarae humbën mundësinë për të qenë një hap përpara koronaviusit të ri. Por hapësira për të marrë vendime të rëndësishme nuk është mbyllur. Zgjedhjet që ne dhe udhëheqësit tanë bëjmë tani, do të kenë një ndikim të madh në atë, se sa shpejt shifrat e rasteve […]

Continue Reading

Koronavirusi, kurorëzon Ramën dhe për “X” vite të tjera, por…

Nga Artur Zheji Është pothuajse e padyshimtë, që ky Rama, do të na plaket përpara syve, gjithmonë në pushtet dhe gjithmonë me shumë pushtet, rrethuar me ca ministra yzmeqarë, grabitqarë, servilë dhe pa nivel, por të dobishëm për pushtetmbajtjen e tij, gjithmonë e më absolut. Koronavirusi, në të vërtetë, nxorri bojën dhe pisllëkun e thellë, […]

Continue Reading

30 mjekët në Itali, këtu sorrat këtu krakëllijnë…

Nga Spartak Ngjela Dëgjova mjekët dhe infermierët shqiptarë që shkuan në spitalet italiane, në ndihmë kundër koronavirusit. Janë angazhuar të gjithë në spitalin e Breshias, i cili është më i prekuri spital nga sëmundja epidemike. Bravo! Ishin mjekë të rinj, dinjitozë dhe me një theks human në ato që thoshin nëpër intervistat që iu jepnin […]

Continue Reading

Letër miqve të mi të Vetëvendosjes: Revoltohuni!

Nga Andi Bushati Që kur koalicioni i maska(renj)ve vendosi të rrëzojë me anë një mocioni absurd, qeverinë e dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit, të gjithë juve që nuk nuk u pajtuat më këtë akt të neveritshëm, jeni vënë në bankën e të akuzuarit, nga një luzmë intelektualësh kafenesh. Ata po ju kritikojnë për gjithçka. […]

Continue Reading