Zbuloni “Akrepin”, sekserin e morgut të Tiranës

Problemet në fushën e shërbimeve funerale në Shqipëri nuk mbarojnë këtu. Babëzia tejkalon çdo limit kur fillon të flasësh për sekserët e vdekjes. Këta persona janë të punësuar pranë agjencive funerale. Ata paguhen për të qëndruar gjatë gjithë kohës pranë spitaleve, morgut, ose policisë së shtetit. Ata rrinë si hijenat pas dyerve të spitaleve dhe […]

Continue Reading

Skandali në Burgun e Drenovës, drejtori dhe juristi vjedhin naftën e institucionit

Drejtori i Burgut Drenovë Novruz Hoxha, bashkë më ish drejtorin Juridik akuzohen se kanë vjedhur karburantin e institucionit për përdorim personal. Madje juristi është filmuar duke ngarkuar bidonët me karburant në makinën e tij. Ndërsa një tjetër punonjës është fotografuar duke mbushur me bidon automjetin në pronësi të drejtorit, brenda rrethimit të burgut Drenovë. Pas […]

Continue Reading

Reporterët pa Kufij: Presioni mbi mediat në Shqipëri dhe gazetarët e rrezikuar…

Reporterët pa Kufij kanë publikuar raportin për vitin 2018, ku janë përfshirë edhe 3 gazetarë shqiptarë si të kërcënuar nga krimi dhe politika, Klodiana Lala, Alida Tota dhe Basir Collaku. Raporti i vitit 2018 flet për krimin e organizuar që ka shtuar kërcënimet ndaj gazetarëve dhe mediave. Gjithashtu problem konsiderohen edhe ndërhyrjet politike. Disa prej […]

Continue Reading

“Shëruesi” seksual i burrave, zbulohen të tjera bëma të Shefqetit

Një video-skandal u transmetuar mbrëmbë ku një person i quajtur Shefqet pretendon se zgjidh hallet e qytetarëve. Përmes pamjeve të kamerave të fshehta, “Stop” zbuloi se “shëruesi” Shefqet prekte burrat në pjesë intime dhe çdo hall të tyre ai pretendonte se e zgjidhte përmes forcës seksuale të burrave. Stafi i programit ka mundur të sigurojë […]

Continue Reading

Zbardhet përgjimi/ Si e shantazhoi Qeveria gjyqtarin shqiptar në Strasburg për çështjen e pronave

    Që nga viti 1991, kthimi i pronave të konfiskuara nga regjimi komunist ka mbetur një çështje problematike për të gjitha qeveritë shqiptare. Deri më sot, nuk është arritur të miratohet asnjë ligj i drejtë për njohjen dhe ligjërimin e pronave të konfiskuara dhe gjykatat—nën ndikimet korruptive, veçanërisht të sipërmarrësve të pasur dhe oligarkëve—shpesh […]

Continue Reading

Viktima e dytë e dashnorit të rremë, skema e mashtrimit me ish-ambasadorin shqiptar

“E gjithë bota ime u shkatërrua…” Debi Gitar është viktima e dytë e grackës së dashurisë që kishte ngritur një person, i cili shfrytëzonte fotot e ish-ambasadorit shqiptar në Bosnje, Flamur Gashi për të mashtruar gratë, nga të cilat përfitonte shuma të mëdha parash. Ajo kishte humbur 70 mije dollare amerikane, duke qene viktima e […]

Continue Reading

INVESTIGIMI/ “Amnisti dhe dhurata”: Vendimet e gjykatave që i rikthyen lirinë dhe pronat Kajollit

Nga Vladimir Karaj, Elton Qyno Në vitin 2015, Fatmir Kajolli ishte në telashe të dyfishta ligjore; drejtësia italiane e kërkonte për dy dënime si “pjesë e një organizate kriminale të narkotikëve”, ndërsa drejtësia shqiptare po hetonte pasuritë e tij të shumta në qytetin e Fierit. Por brenda tre vitesh dhe falë një serie vendimesh të […]

Continue Reading

Ping-pongu bashki-qeveri ka degraduar qendrat shëndetësore

Nga YLLI PATA Liza Përdoçi është prej katër vjetësh drejtuese e qendrës shëndetësore të Rubikut. E gjen në zyrën e saj, në katin e parë të ndërtesës dykatëshe që vjen aromë detergjentësh dhe në çdo milimetër dallon nga pastërtia, që shikohet lehtë në muret e lyer me të bardhë. “Më duhet të merrem më shumë […]

Continue Reading

“Perandoria” e biznesit mbi një krim: Si i shpëtuan vëllezërit Çilotaj drejtësisë

Në nëntor të vitit të mbrapshtë 1997, Nurie Hoxha u largua nga Shqipëria me ëndrrën për të nisur një jetë të re në Athinë. Vajza ishte 24 vjeç e kapërceu për herë të parë pragun e qytezës së Patosit, në ndjekje të premtimit për martesë nga Muhamet Shpërdheja. Në vend të martesës, 24-vjeçarja “u pagëzua” […]

Continue Reading

“Gruaja më hidhte valium në gjellë dhe prostituonte brenda në shtëpi”

Një qytetar denoncon se ka rënë pre’ e mashtrimit të një prostitute, e cila jo vetëm i ka vjedhur paratë e kursyera, por i jepte fshehurazi valium për të ushtruar prostitucion në banesën e tij. Qytetari Lorenc Bajrami i ka denoncuar këto akte në Prokurorinë e Durrësit, por sikur të mos kishte mjaftuar mashtrimi, atë […]

Continue Reading