Skenarët/ Shkarkon Kuvendi, Metën apo shpërndan Meta, Kuvendin?

    Nga Eduard Zaloshnja   Elisa Spiropali, zëdhënësja de facto e Edi Ramës, deklaroi se Kuvendi do të nisë procedurat për shkarkimin e Ilir Metës nga posti i Presidentit të Republikës. Ndërsa Rama deklaroi në një tubim elektoral, se priten edhe vendime më ekstreme të Metës, pas atij për shfuqizimin e dekretit për zgjedhjet […]

Continue Reading

Akti i Ilir Metës vlen vetëm si alibi për zbythjen e opozitës!

Nga Mero BAZA/ Tema Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka bërë një përpjekje të dështuar për grusht shteti, duke ç’dekretuar datën e zgjedhjeve, me shpresë se mund të fusë Shqipërinë në rrugë pa krye, duke tërhequr zvarrë qeverisjen  e vendit, nxitjen e kaosit dhe varrosjen e reformës në drejtësi. Akti i ç’dekretimit të datës së […]

Continue Reading

Pesë gjëra që mësuam nga përgjimet Avdylaj-Dako

Nga Neritan Sejamini Përgjimet e prokurorisë, të botuara nga gazeta gjermane Bild, japin një pamje dramatike të bashkëpunimit të ngushtë midis kryebashkiakut dhe kryetarit të PS-së Durrës Vangjush Dako me një nga bandat më të rrezikshme të trafikut ndërkombëtar të heroinës dhe kokainës, e cila tashmë gjendet në burg. Nga përgjimet dalin pesë gjëra të […]

Continue Reading

Lista e dëmeve që vijnë nga zgjedhjet e 30 qershorit

Nga Artan Fuga Lista e dëmeve (copë 20) të pallogaritshme, por të pritshme të zgjedhjeve vendore pa opozitë. Unë nuk po i hyj këtu një analize për të gjetur përgjegjësitë politike të ndokujt. Sigurisht nuk është aq e vështirë për t’a bërë atë lloj analize. Por, jo medoemos është analiza e vetme. Problemi është tjetër, […]

Continue Reading

Kakofonia e ndërkombëtarëve, kujt i duhet besuar?

Nga Andi Bushati/ Lapsi Eksportimi i krizës shqiptare në rangjet e larta europiane dhe rikthimi i saj tek ne në formën e deklaratave kundërthënëse, po krijon një trubullirë të madhe për publikun. Palët politike të bindura se e kanë humbur krejtësisht legjitimitetin brenda vendit po përpiqen të luftojnë me njëra tjetrën përmeës mesazheve që vijnë […]

Continue Reading

Ironia e Armand Shkullakut: Kur do t’i shkruajë Rama një letër Kujtim Gjuzit

Edi Rama ka gjetur një mënyrë tjetër këto ditë për të vrarë kohën. Ka nisur të shkruaj letra në seri. Jo se në rrethana të tjera do të kishte diçka më të mirë për të bërë. Vizatimet, fjalimet, letrat, statuset dhe një foto me Ronaldon janë gjithë produkti i qeverisjes së tij 6 vjeçare. E […]

Continue Reading

Arba Kokalari në PE pa votat e shqiptarëve/ Të vërtetat e suksesit të mbesës së Musinesë

Nga Arben Vata Në kushtet kur në Shqipëri, Europë dhe madje edhe në USA, ka shpërthyer një valë e pa përshkruar hareje mes shqiptarësh për fitoren e Arba Kokalarit si deputete e djathtë suedeze për në Parlamentin Europian (PE), mendova se është e nevojshme të jemi të përmbajtur dhe mbi të gjitha të mësojmë disa […]

Continue Reading

Sikur Arba Kokalari ta shihte korin e duartrokitësve politikë

Nga Flutura Açka Shqiptarët e thjeshtë kanë gjithë të drejtën të krenohen për bijën e tyre, Arba Kokalarin. Por entuziazmi i tepruar, nuk na shkon aq shumë, veçmas po të shqyrtosh hollë sikur kjo vajzë fantastike të ishte mes nesh. T’i themi gjërat siç janë, miqtë e mi, ne do ta kishim “shqyer” Arbën, do […]

Continue Reading

Analiza e Deutsche Welle/Çfarë e pengon hapjen e negociatave të Shqipërisë

Në Gjermani kanë dalë në pah kohët e fundit dallimet mes Partisë Socialdemokrate dhe Unionit Kristiandemokrat e Kristiansocial. Grindja e dy partive më të mëdha në parlamentin e Gjermanisë (Bundestag) ka të bëjë me datën e votimit për çeljen e negociatave. Ndërsa socialdemokratët kërkojnë që votimi të bëhet sa më shpejt, pra, menjëherë pas publikimit të […]

Continue Reading