Kosova triumfon edhe ndaj Maltës, kryeson grupin me 7 pikë

Kosova po shkon e sigurt drejt kreut të grupit në Nations League, pasi arriti të mund edhe kombëtaren e Maltës me rezultatin 3-1. Mesfushori Benjamin Kololli ishte njeriu i ndeshjes, duke realizuar dy nga tre golat e takimit, ndërsa goli tjetër u realizua nga Muriqi. Kosova e dominoi totalisht takimin ndërsa pjesa e parë u […]

Continue Reading

Ish-mafiozi i Cosa Nostra-s, Xhon Alite rrëfen 6 muajt e qëndrimit në Shqipëri

Nga Gentian Minga/ Fotografia Armand Habazaj Kur nisesh të intervistosh dikë si Xhon Alite, komenti më i zakonshëm që mund të marrësh për punën tënde si gazetar, si medie është: “A është mirë të promovosh histori të mafies dhe të njerëzve që dikur ishin pjesë e saj?”. Përgjigjja është tejet e thjeshtë: Xhon Alite ka vite […]

Continue Reading

Asambleja e PS më 7 shtator, konfirmohet Veliaj për Bashkinë e Tiranës

Pak pas mesditës së të shtunës, ministrat dhe drejtuesit e lartë socialistë janë larguar nga ambientet e vilës qeveritare në Vlorë, ku që prej paradites së të premtes kryeministri Rama kishte mbledhur njerëzit e tij.   Të fundit që dolën ishin vet kreu i Qeverisë, së bashku me kryeparlamentarin Ruçi dhe Sekretarin e Përgjithshëm të […]

Continue Reading

VIDEO/ “Mbas burrneshës shkoni të gjithë, ta rrëzojmë këtë qeveri”, LRI këndon marshin e rinisë

    Nga Jala ku të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim ndodhen prej disa ditësh kanë dërguar një përshëndetje për të gjithë, duke mos harruar dhe kryeministrin Edi Rama që në vargjet e këngës së tyre të titualluar “marshi i rinisë” e quajnë piktori i jeshiles.   Të rinjtë përshkruajnë situatën në vend dhe […]

Continue Reading

Odiseja me drejtësinë e Dhurata Suleçes, njihuni me emigranten shqiptare që mundi Greqinë

      Dhurata Sulçe prej 14 vitesh lufton për të gjetur vrasësit e vëllait të saj në Greqi, por betejën e saj të parë e fitoi në Gjykatën e Strasburgut.   Megjithëse familja e Luan Bërdëllimës nuk u informua asnjëherë nga pala greke se çfarë fati patën hetimet ndaj një polici të dyshuar për […]

Continue Reading

Raporti/ 420 zyrtarë të 9 ministrive injoruan platformën, ja çfarë do ndodh me ta

Zyrtarët e 9 ministrive janë identifikuar si përgjegjës për mospërgjigje në kohë ndaj problemeve të adresuara nga qytetarët në platformën e bashkëqeverisjes, platformë e cila ka marrë një rëndësi parësore, duke u kthyer në kolonën kryesore të qeverisë ‘Rama 2’. Ministritë, 420 zyrtarët e të cilave nuk kanë adresuar në kohë problemet e qytetarëve të […]

Continue Reading

VIDEO-FOTO/Dyshemeja mbulohet me dollarë, shikoni si ja shtrojnë këngëtarit Gëzim Nika në SHBA

  Gëzim Nika është padyshim një nga zëra më të mirë dhe të dashur të veriut. Me një repertor të gjatë që nis që në fillim të viteve 90, Gëzim Nika është bërë edhe një nga këngëtarët më të kërkuar jo vetëm nëpër koncerte, por edhe në evente familjare, si dasma e ditëlindje, në Shqipëri […]

Continue Reading

Nga 1 shtatori Europa ndalon llambat e vjetra, do të shiten vetëm LED

Pas rreth 60 vitesh ndriçimi të shtëpive dhe rrugëve me llampa halogjene, këto të fundit do të ndalohen në të gjithë evropën nga 1 shtatori.   Sasitë rezervë mund të vazhdojnë të shiten dhe dritat e vogla inkandeshente në pajisjet shtëpiake do të përjashtohen, por një përpjekje kontinentale për kalimin tek diodat që emetojnë dritë, […]

Continue Reading

“Puthe çunin”, flet pas vendimit për burg autori i aksidentit ku vdiq shtatzëna në Fier

  Gjykata e Fierit ka dhënë sot masën e sigurisë për Edmond Asllanin që dyshohet se shkaktoi aksidentin e rëndë në Fier ku humbi jetën një grua shtatzënë dhe u plagosën disa persona të tjerë, mes tyre edhe fëmijë. Pasi dëgjoi prokuroren Ervisa Hyka, Gjykata vendosi “Arrest me burg” për Asllanin. Ndërkohë sapo ka lënë […]

Continue Reading

Aksidenti në Sarandë, turistët italian kishin marrë motor me qira

Çifti italian që u aksidentua sot në aksin rrugor Sarandë-Ksamil në afërsi të vendit të quajtur “Hidrovori” kishin ardhur në Shqipëri për turizëm. Ata kishin vendosur të eksploronin buritë e brigjeve të jugut dhe për këtë qëllim kishin marrë edhe një motor me qira. Siç shihet edhe nga fotot, bëhet fjalë për një motor vespa […]

Continue Reading