Ndihma për Shqipërinë, mblidhen plot 1.1 miliardë euro. Rama citon Kuranin: Njerëzimi është një komb i vetëm!

Konferenca e Donatorëve në Bruksel për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit shkatërrimtar të vitit të shkuar (26 nëntor) ka kaluar çdo pritshmëri. Në total janë mbledhur plot 1.15 miliardë euro që do t’i vijnë në ndihmë shqipërisë. “Kemi dëshmuar solidaritet të jashtëzakonshëm me Shqipërinë sot, kemi mbledhur forca dhe kemi arritur të mbledhim 1.15 miliardë […]

Continue Reading

Konferenca e Donatorëve: Ja sa para dhanë Greqia e Serbia. Franca thyen rekordin/ Lista

Mbi 100 vende dhe donatorë prezantuan të hënën kontributin e tyre financiar në Konferencën e Donatorëve në Bruksel, para të cilat do të përdoren për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti në Shqipëri. Kontribuese ishin edhe vendet e rajonit, disa prej të cilave dhanë shuma të konsiderueshme financiare. Kështu, Serbia njoftoi se jep 2 milionë euro […]

Continue Reading

12 vjet pavarësi e Kosovës, SHBA jep porositë për qeverinë e Albin Kurtit

Përmes një postimi në faqen e Departamentit të shtetit, Sekretari i Shtetit Michael R. Pompeo uron Kosovën për pavarësinë. Pompeo shkruan se të dyja vendet kanë gëzuar një marrëdhënie me vlera të përbashkëta dhe se pavarësia e Kosovës mbetet kyçe për sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. Po ashtu, në urim theksohet se SHBA mbështet […]

Continue Reading

Video/Astrit Thaçi hyri për të grabitur në Argjendari, gruaja i merr armën: Dalin pamjet e pabesueshme nga Elbasani

Policia arrestoi të shtunën në mbrëmje Astrit Thaçin si personin e dyshuar për grabitjen e argjendarisë në lagjen “Aqif Pasha” në Elbasan. Ai u kap pas disa grabitjeve të kryera duke vënë në alarm policinë. Ndërkohë, gazetari i Abc News Aldo Kozarja ka siguruar videon e kamerave të sigurisë së Argjendarisë së shtetases A.B që […]

Continue Reading

350 milionë euro nga konferenca e donatorëve për pasojat e tërmetit

Logo “Bashkë për Shqipërinë” e kësaj konference ngjall shpresa që në krye të herës. Burime zyrtare thanë për DW se kanë konfirmuar pjesëmarrjen përfaqësues nga 100 shtete. Krahas vendeve anëtare të BE, vendeve të Ballkanit Perëndimor, partnere me Shqipërinë, marrin pjesë edhe vende si Kanadaja, Kuvajti apo Arabia Saudite. Shpresat janë që 100 vendet pjesëmarrëse […]

Continue Reading

Shkodër, gjendet pako e dyshimtë poshtë një automjeti te administratorit te Vllaznise

Shkodra është alarmuar mëngjesin e sotëm pasi është gjendur një pako e dyshimtë poshtë një automjeti te stadiumi Loro Borici. Nga informaconet paraprake pakoja është e mbështjellë me letër natriban ku dyshohet se mund të ketë  lëndë plasëse. Mësohet se automjeti është në pronësi të administratorit të Vllaznisë Suad Lici i cili ka qenë ai […]

Continue Reading

Greg Rama në një lidhje të re? Ja me kë shfaqet për festën e të dashuruarve

Greg Rama humbi nga tërmeti tragjik të fejuarën e tij Kristi Reçi. Një javë para Shën Valentinit ai postoi një mesazh për të thënë se jeta vazhdon dhe duhet jetuar. Por mesa duket Gregu ka krijuar një lidhje të re? Për festën e të dashuruarve ai është shfaqur krahë moderatores Xhesika Muçaj, ndërsa në sfond […]

Continue Reading

Zbulohet shkaku pse Vuçiç u ndje nën presion nga Albin Kurti në konferencën e Mynih

Në një shkrim të publikuar sot me titull “Përplasjet e para mes Kurtit dhe Vuçiqit”  DW zbulon detaje nga Konferenca për Sigurinë që zhvillua të premten në Mynih. Paneli i diskutimit ka qenë me dyer të mbyllura dhe ka pasur një debat edhe për Ballkanin Perëndimor. Nga burime të DW-s është mësuar, se presidenti i Serbisë Vuçiç ishte më së shumti […]

Continue Reading

Fjalimi i plotë i Kurtit në Mynih: Bota të ndihmojë Serbinë të çlirohet nga Kosova

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, në konferencën e Sigurisë që po mbahet në Munih të Gjermanisë, ka thënë se ka ardhur koha që Serbia të çlirohet nga Kosova. Kurti ka thënë se dialogu me Serbinë duhet të vazhdojë por se duhet të jetë parasysh tri parime për t’i shëruar plagët e planit të dështuar 1) […]

Continue Reading

Pas linjes ajrorre, marrëveshje për hekurudhën dhe autostradën Serbi-Kosovë

Në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Mynih u nënshkrua të premten marrëveshja për hekurudhën dhe autostradën Serbi-Kosovë në prani të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, atij serb, Aleksandar Vuçiq dhe ambasadorit amerikan, Richard Grenell. Ambasadori Grenell tha, se e sheh nënshkrimin e marrëveshjeve si hap për përqëndrimin në zhvillimin ekonomik. Grenell shprehu mirënjohjen që […]

Continue Reading