Zbulon bisedën me Metën, Basha: Rotacioni politik i pashmangshëm, duhet të vijë pa kosto për qytetarët

Pas takimit me presidentin Ilir Meta, kreu i demokratëve, Lulzim Basha deklaroi se është njohur me fakte dhe prova tronditëse të përfshirjes kriminale të zyrtarëve të lartë të mazhorancës në kapjen e Gjykatës Kushtetuese. Sipas tij, është investuar hapur për kapjen e Kushtetueses, ndërsa shtoi se kjo strukturë i duhet kryeministrit Edi Rama për të […]

Continue Reading

Video/ Rama debaton me të rinjtë: Pse nuk punoni? Do marrim të huaj, absurde…

Durrësi, një nga zonat më të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, ka qenë ndalesa e parë e kryeministrit Edi Rama, pas konferencës së Donatorëve në Bruksel, ky inspektoi punimet e një pallati. Hapja e shumë kantiereve të ndërtimit të në njëjtën kohë, ashtu siç është raportuar edhe më herët, ka nxjerrë në pah mungesën […]

Continue Reading

Vuçiç zbulon planin se si do të ndahej Kosova: Një vend europian ndërhyri…

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, pas kthimit nga Konferenca e Sigurisë në Mynih, në një prononcim për media kishte thënë se nga takimet që kishte pasur në Gjermani, kishte kuptuar që Ramush Haradinaj nuk e kishte vendosur taksën vetë dhe se dikush nga ndërkombëtarët ishte i përfshirë dhe po i qëndronte mbrapa, shkruan Gazeta Express. […]

Continue Reading

Çfarë po paralajmëron Meta? “Bëni durim, Parlamentin do e shpërndajë populli”

Presidenti Ilir Meta pas takimit me kryedemokratin Lulzim Basha ka mbajtur një qëndrim tjetër të fortë kundër mazhorancës së majtë. Zëdhënësi i tij, Tedi Blushi me anë të postimi ka deklaruar se Parlamenti aktual do ta shpërndajë populli. “Parlamentin do e shpërndajë populli. Presidenti vetëm do zbatojë vullnetin e tij. Dhe dekretin për kthimin e […]

Continue Reading

Meta i “ankohet” Bashës për grushtin e shtetit të Ramës: Njoftoni dhe …

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar nje takim ne presidence me kryetarin e PD-se, Lulzim Basha. Kete takim sapo e beri te ditur zedhenesi i presidentit, Tedi Blushi, i cili ka theksuar se ne fokus te bisedimeve ishin perpjekjet e mazhorances per t’i hequr kompetencat Metes per betimin e anetareve te Gjykates Kushtetuese. Meta i ka […]

Continue Reading

PAMJET me lopata, spraj e leckë për të ‘pastruar’ vrasjen e Jan Prengës! Altin Hajri qindra telefonata me rrëmbyesit, i priti tek ‘Golden’ (FOTO)

TIRANE – Zbulohen foto të tjera që tregojnë mënyrën se si është marrë peng 49-vjeçari Jan Prenga, transportimi i tij në bodrumin e kompleksit “Golden” në Shijak, killerat me kazma dhe lopata si dhe fshirja e njollave të gjakut, me leckë dyshemeje dhe detergjent kimik. Të gjitha këto veprime, dukshëm kriminale dhe aspak të denja për […]

Continue Reading

1,15 mld euro për Shqipërinë, Varhelyi: Korrupsioni nuk do të tolerohet

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi në bisedë me DW, vlerëson Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë të zhvilluar të hënën në Bruksel dhe shprehet me optimizëm të matur për hapjen e negociatave në mars. Deutsche Welle: Cili është vlerësimi juaj tani në fund të konferencës, ku u mblodhën 1,15 miliardë euro për Shqipërinë? Oliver Varhelyi: Jam […]

Continue Reading

Ndihma për Shqipërinë, mblidhen plot 1.1 miliardë euro. Rama citon Kuranin: Njerëzimi është një komb i vetëm!

Konferenca e Donatorëve në Bruksel për rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit shkatërrimtar të vitit të shkuar (26 nëntor) ka kaluar çdo pritshmëri. Në total janë mbledhur plot 1.15 miliardë euro që do t’i vijnë në ndihmë shqipërisë. “Kemi dëshmuar solidaritet të jashtëzakonshëm me Shqipërinë sot, kemi mbledhur forca dhe kemi arritur të mbledhim 1.15 miliardë […]

Continue Reading

Konferenca e Donatorëve: Ja sa para dhanë Greqia e Serbia. Franca thyen rekordin/ Lista

Mbi 100 vende dhe donatorë prezantuan të hënën kontributin e tyre financiar në Konferencën e Donatorëve në Bruksel, para të cilat do të përdoren për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti në Shqipëri. Kontribuese ishin edhe vendet e rajonit, disa prej të cilave dhanë shuma të konsiderueshme financiare. Kështu, Serbia njoftoi se jep 2 milionë euro […]

Continue Reading

12 vjet pavarësi e Kosovës, SHBA jep porositë për qeverinë e Albin Kurtit

Përmes një postimi në faqen e Departamentit të shtetit, Sekretari i Shtetit Michael R. Pompeo uron Kosovën për pavarësinë. Pompeo shkruan se të dyja vendet kanë gëzuar një marrëdhënie me vlera të përbashkëta dhe se pavarësia e Kosovës mbetet kyçe për sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. Po ashtu, në urim theksohet se SHBA mbështet […]

Continue Reading