‘Shërim të shpejtë e shtrenjta jonë’, Irini Qirjako krah Margarita Xhepës në spital

  Aktorja e madhe e skenës shqiptare, Margarita Xhepa prej disa javësh gjendet e shtruar në spital. Ajo iu nënshtrua një operacioni në këmbë dhe tashmë po merr mjekimin e duhur dhe gjendja e saj është neutrale. Lajmi për gjendjen e aktores ka shqetësuar dashamirësit e saj. Këngëtarja e njohur Irini Qirjako ka postuar në […]

Continue Reading

Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes, shtëpia e tij kthehet në muze

Shkrimtari Ismail Kadare feston sot 83-vjetorin e lindjes. Por, ky përvjetor vjen ndryshe për njeriun e madh të letrave shqipe, shtëpia e të cilit shumë shpejt do të jetë një muze për t’u vizituar nga qytetarët e Tiranës dhe turistët që vizitojnë kryeqytetin. Pas vendimit të Këshillit Bashkiak, Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me arkitekten […]

Continue Reading

Akuzat e këngëtarit: Fituesit e festivalit të 57-të Këngës e vendosi juria e turpit

Këngëtari Aurel Thëllimi ishte pjesë e një edicioni krejt të veçantë të “Dikush”. Bashkë me moderatoret Anilda Kaçaçi dhe Keisi Shtëpani në “Gazeta shqiptare.al” kanë realizuar spektaklin e festave të fundvitit. Një korçar që këndon serenatë, muzikë popullore, balada romantike; të gjitha këto detaje bënë atmosferën falë edhe sensit të lartë të humorit që Aureli […]

Continue Reading

Revista prestigjioze “Wild Walls” përzgjedh muralen në Urën Vajgurore si 1 nga 10 më të mirat në botë

  Revista prestigjioze zvicerane “Wild Walls” ka përzgjedhur muralen e pikturuar në qytetin e Urës Vajgurore si një nga 10 më të mirat në botë. Përzgjedhja është njoftuar nga kryeredaktorja e revistës, Angie Kordic, e cila ka publikuar listen e muraleve të pikturuara gjatë muajit gusht 2018 në të gjithë botën. Kjo është një traditë, […]

Continue Reading

“U Rritem”, kënga e re e Kejsi Tolës që e fut menjëherë në “The Top List”

  Një sukses i menjëhershëm ka rezultuar projekti më i ri i Kejsi Tola, i cili është sugjeruar pafund nga publiku shqiptar në topawards.top-channel.tv, duke u bërë menjëherë pjesë e klasifikimit të 100 këngëve më të bukura të muzikës moderne shqiptare. “U Rritem” mban titullin prurja më e re e artistes së talentuar, e cila […]

Continue Reading

Revolta e Kozma Dushit: Artistët e vërtetë janë të varfër

Jala njihet nga të gjithë si vendi ku festojnë kryesisht të rinjtë, por kjo nuk mban larg kësaj perle të bregdetit këngëtarë si Kozma Dushi dhe Liljana Kondakçi. Përveç si pjesëmarrës në një event artistik, ata ndaluan në emisionin “Pushime on Top” ku rrëfyen për karrierën, aktivitete e verës si edhe komentuan këngëtarët e rinj […]

Continue Reading

Më fal Gaqo!

Nga Pirro Mani Ca fjalë zemre në përcjellje, Gaqo Çakos Ky lajm i hidhur i ikjes tënde na pikëlloi fort, i shtrenjti miku im, Gaqo. Ti i pikëllove pa masë tërë shqiptarët që u rritën me këngën tënde, me zërin tënd të kthjellët, me timbrin qiellor që dukej vërtet një dhuratë e ëngjëjve. Ikja jote […]

Continue Reading

Madhështore, 18 minuta duatrokitje për Ermonela Jahon dhe Plaçido Domingon

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho vazhdon të mahnisë botën me shfaqjet e saj. Opera më e fundit e luajtur së bashku me të madhin Plaçido Domingo në teatrin Real të Spanjës ka pasur një sukses të jashtëzakonshëm, aq sa dhe media spanjolle i ka kushtuar një vëmendje të veçantë për ovacionet që mori. Tenori ka luajtur […]

Continue Reading

Esiona Konomi: Skandali me klipet muzikore shqiptare

Unë kam shumë respekt për këngën popullore dhe polifoninë, madje edhe për zakonet e doket. Pooor, unë mendoj që në kohët ku jetojmë, kjo pamje në një klip muzikor që transmetohet në disa TV muzikore në vend, janë të papranueshme. Sepse publikimi i pamjeve nudo të fëmijëve cenojnë të drejtat e tyre. Gjestet me organet […]

Continue Reading

Kthimi i ligjit për Teatrin, Aleanca: Lufta nuk mbaron këtu

Vendimi i Presidentit Meta per kthimin e ligjit per Teatrit per rishqyrtim ka kenaqur Aleancen per Mbrojtjen e Teatrit, por qe me ane te nje deklarate ato paralajmerojne se beteja e tyre nuk ka perfunduar. DEKLARATË PËR MEDIAT Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit përshëndet dhe vlerëson vendimin esotshëm të Presidentit të Republikës për të kthyer për rishqyrtim ligjin special që i hapte rrugë […]

Continue Reading