Nobelit në letërsi, Kadare: Nuk duhet ta merrte Handke. Vrasja nuk duhet të pranohet nën asnjë rrethanë

Shkrimtari 83-vjeçar shqiptar Ismail Kadare tha të mërkurën në Seul të Koresë së Jugut se ishte i lumtur që nderohej me çmimin prestigjioz Pak Kyong-ni për vitin 2019. Çmimi do t’i dorëzohet shkrimtarit më 26 tetor në qytetin Wonju me një ceremoni të veçantë. Duke iu përgjigjur interesimit të gazetarëve jugkoreanë në Qendrën e Shtypit […]

Continue Reading

Ismail Kadare fiton Çmimin Ndërkombëtar për Letërsinë, “Nobelin” amerikan

Revista për letërsinë ndërkombëtare dhe kulturën e Universitetit të Oklahomës, “World Literature Today”, njoftoi mbrëmjen e të mërkurës se Ismail Kadare do të marrë Çmimin Ndërkombëtar për Letërsinë “Neustadt”, i njohur edhe si “Nobeloi” amerikan. Shkrimtari i njohur shqiptar do të bëhet kështu laureati i 26-të i këtij çmimi të mirënjohur. Emri i tij u […]

Continue Reading

Nobel për Handke, reagon Akademia Suedeze: Zgjodhëm mbi bazën letrare, jo qëndrimet politike

Vendimi për t’i dhënë çmimin Nobel në Letërsi Peter Handke shkaktoi mjaft polemika duke e kritikuar “të turpshme” pasi çmimi iu dha një mbështetësi të gjenocidit. Hadke, ka qenë një figurë kontroverse, duke u kritikuar mjaft për pozicionin e tij për luftën në ish-Jugosllavi dhe lidhjen e ngushtë me Millosheviçin. CNN ka kontaktuar me Akademinë […]

Continue Reading

Akademia e Shkencave reagon, Akademia shqiptare hesht ndaj Handke

Kryetari i sapozgjedhur i Akademisë së Shkencave të Kosovës, Mehmet Kraja, i ka dërguar në emër të institucionit një letër-protestë Akademisë Nobelit, pas shpalljes së dy Çmimeve, Nobel 2018 dhe Nobel 2019 për Letërsi, që iu dhanë perkatësisht Olga Tokarczuk dhe Peter Handke. Shume kane reaguar ndaj vleresimit te dhene ndaj shkrimtarit qe cilesohen si […]

Continue Reading

Reagon Shoqata e Shkrimtarëve Amerikanë: Jemi të tmerruar që Handkes iu dha Nobeli

Shoqata e Shkrimtarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka dalë me një komunikatë përmes së cilës kanë kritikuar dhënien e cmimit Nobel për Letërsi, shkrimtarit Peter Handken, i cili ka përkrahur publikisht liderin kriminel serb, Sllobodan Millosheviqin dhe ka qenë shok i Radovan Karagjiqit, e dënuar për masakrën e Sreebrenicës në Bosnje. PEN Amerika […]

Continue Reading

Nobeli për Handke, njeriut pro Millosheviçit, reagojne Shqipëria e Kosova: Turp!

Kosova dhe Shqipëria kanë reaguar ashpër pas dhënies së çmimit Nobel në letërsi të shkrimtarit austriak Peter Handke. Handke ishte një kundërshtar i sulmeve ajrore të NATO-s kundër  Serbisë në luftën e Kosovës. Vlora Çitaku, ambasadore e Kosovës në SHBA thotë se u shpërblye propaganduesi i urrejtjes etnike. “Në një botë plot shkrimtarë të shkëlqyeshëm, […]

Continue Reading

Cilat ishin klanet Bllokut dhe marrëdhënia mes Enver Hoxhës dhe Ramiz Alisë

Nga Isuf Kalo Siç ka dëshmuar shumë vite më pas Zeqi Agolli, që në atë takim të parë, djaloshi Ramiz i la Enver Hoxhës mbresa me gjallërinë dhe çiltërsinë e tij. Ishte simpati reciproke, “miqësi si e ngjizur me shikimin e parë”; Ramiz Alia, me entuziazmin që i gufonte, u elektrizua nga ai takim. Në […]

Continue Reading

Video / “Këto libra t’i ruash si sytë… dëgjove ti mër lab?”/ Rama batuta me fëmijët vlonjatë

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë libra shkollor falas për fëmijët e klasës së parë në Vlorë. Gjatë qëndrimit në qytetin bregdetar të jugut, Rama ka ndaluar në shkollën “Mynyr Xhindi” ku ndoqi nga afër procesin e shpërndarjes së teksteve shkollore falas. Kryeminstri shkëmbeu batuta me fëmijët, duke i porositur ata të kujdeseshin për librat, që […]

Continue Reading

Libri tronditës i Isuf Kalos/ Bashkim Shehu: E vërteta e gruas sime në lokal me diplomatin

Bashkim Shehu, në rrëfimin e tij, të vitit 1994, në librin “Vjeshta e ankthit”, tregon të vërtetat e jetuara prej tij, në lidhje me një nga ngjarjet më të bujshme të diktaturës komuniste në Shqipëri: vra sje/vetëv rasjen e kryeministrit të vendit, Mehmet Shehu, më 17 shtator të vitit 1981, plot 34 vjet më parë. […]

Continue Reading

Rrëfimi i aktores Anisa Markarian: E mësova mjekësinë me trupat e djemve të pushkatuar nga regjimi

“15 ditë prilli” është e para herë e aktores që ka studiuar për Mjekësi, që vendos të botojë. Mirëpo, rrëfimet e kësaj here janë më të shtruara, më të pasura e veç të gjithave, për herë të parë, zbardhin në një mënyrë, ca të vërteta që diku janë parë, diku janë dëgjuar, në absurdin e […]

Continue Reading