Bedri Dedja nderohet pas 2 dekadash, e bija: E lumtur që vepra e tim eti po ribotohet

Shkrimtarin i njohur  i viteve ’60 mjeshtri i madh Bedri Dedja, pas  nderimeve të shumta nderohet nga presidenti në 90-vjetorin e lindjes  me titullin e lartë “Kalorësi i urdhrit të Skënderbeut”. “Që nga muaji janar nuk kam lëvizur, vetëm babai më bëri të vija këtu dhe për hir të tij do shkoja deri në fund […]

Continue Reading

Sot ditëlindja e Kadaresë, rrëfimet e shkrimtarit te libri “Ftesë në studio”

Shkrimtari  madh, Ismail Kadare mbush sot 84 vjeç. Gjeniu i letrave shqipe ka marrë dhjetëra urime për këtë ditë shënuar të jetës së tij. Presidenti Ilir Meta do të ishte i pari që me anë të një postimi në rrjetet sociale do të uronte shkrimtarin e madh shqiptar. “Gjeniu i letrave dhe i mendimit shqiptar, […]

Continue Reading

Moment historik/ Franca nderon me titullin e lartë Ismail Kadarenë

Shkrimtari Ismail Kadare është nderuar nga Franca me titullin e lartë “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”. Lajmi bëhet me dije nga deputetja Mirela Kumbaro. “Ismail Kadare, Oficer i Madh i Legjionit te Nderit! Ka vetem 250 te tille sot ne France. Nuk mund te fillonte me mire ky vit 2020! Me dekret te […]

Continue Reading

Pas Kosovës edhe Shqipëria bojkoton ceremoninë e Nobelit

Pas Kosovës edhe Shqipëria bojkoton ceremoninë e ndarjes së çmimit Nobel që do të mbahet më 10 dhjetor në Stokholm. Lajmi u bë i ditur nga ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj. Shkaku i mospjesëmarrjes së Shqipërisë është ndarja e Çmimit Nobel për Letërsi shkrimtarit austriak Peter Hanke. “Kemi udhëzuar ambasadorin e Shqipëisë në […]

Continue Reading

Nobelit në letërsi, Kadare: Nuk duhet ta merrte Handke. Vrasja nuk duhet të pranohet nën asnjë rrethanë

Shkrimtari 83-vjeçar shqiptar Ismail Kadare tha të mërkurën në Seul të Koresë së Jugut se ishte i lumtur që nderohej me çmimin prestigjioz Pak Kyong-ni për vitin 2019. Çmimi do t’i dorëzohet shkrimtarit më 26 tetor në qytetin Wonju me një ceremoni të veçantë. Duke iu përgjigjur interesimit të gazetarëve jugkoreanë në Qendrën e Shtypit […]

Continue Reading

Ismail Kadare fiton Çmimin Ndërkombëtar për Letërsinë, “Nobelin” amerikan

Revista për letërsinë ndërkombëtare dhe kulturën e Universitetit të Oklahomës, “World Literature Today”, njoftoi mbrëmjen e të mërkurës se Ismail Kadare do të marrë Çmimin Ndërkombëtar për Letërsinë “Neustadt”, i njohur edhe si “Nobeloi” amerikan. Shkrimtari i njohur shqiptar do të bëhet kështu laureati i 26-të i këtij çmimi të mirënjohur. Emri i tij u […]

Continue Reading

Nobel për Handke, reagon Akademia Suedeze: Zgjodhëm mbi bazën letrare, jo qëndrimet politike

Vendimi për t’i dhënë çmimin Nobel në Letërsi Peter Handke shkaktoi mjaft polemika duke e kritikuar “të turpshme” pasi çmimi iu dha një mbështetësi të gjenocidit. Hadke, ka qenë një figurë kontroverse, duke u kritikuar mjaft për pozicionin e tij për luftën në ish-Jugosllavi dhe lidhjen e ngushtë me Millosheviçin. CNN ka kontaktuar me Akademinë […]

Continue Reading

Akademia e Shkencave reagon, Akademia shqiptare hesht ndaj Handke

Kryetari i sapozgjedhur i Akademisë së Shkencave të Kosovës, Mehmet Kraja, i ka dërguar në emër të institucionit një letër-protestë Akademisë Nobelit, pas shpalljes së dy Çmimeve, Nobel 2018 dhe Nobel 2019 për Letërsi, që iu dhanë perkatësisht Olga Tokarczuk dhe Peter Handke. Shume kane reaguar ndaj vleresimit te dhene ndaj shkrimtarit qe cilesohen si […]

Continue Reading

Reagon Shoqata e Shkrimtarëve Amerikanë: Jemi të tmerruar që Handkes iu dha Nobeli

Shoqata e Shkrimtarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka dalë me një komunikatë përmes së cilës kanë kritikuar dhënien e cmimit Nobel për Letërsi, shkrimtarit Peter Handken, i cili ka përkrahur publikisht liderin kriminel serb, Sllobodan Millosheviqin dhe ka qenë shok i Radovan Karagjiqit, e dënuar për masakrën e Sreebrenicës në Bosnje. PEN Amerika […]

Continue Reading

Nobeli për Handke, njeriut pro Millosheviçit, reagojne Shqipëria e Kosova: Turp!

Kosova dhe Shqipëria kanë reaguar ashpër pas dhënies së çmimit Nobel në letërsi të shkrimtarit austriak Peter Handke. Handke ishte një kundërshtar i sulmeve ajrore të NATO-s kundër  Serbisë në luftën e Kosovës. Vlora Çitaku, ambasadore e Kosovës në SHBA thotë se u shpërblye propaganduesi i urrejtjes etnike. “Në një botë plot shkrimtarë të shkëlqyeshëm, […]

Continue Reading