Shkrirja e Drejtorisë Arsimore në Shkodër, ministrja Shahini i përgjigjet kryebashkiakes

Vendimi i qeverisë për transferimin e Drejtorisë Arsimore Rajonale nga Shkodra drejt Lezhës ka qenë kryefjalë e dy ditëve të fundit. Lidhur me këtë ka pasur reagime të ashpra nga kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi. Për këtë arsye ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini ka sjellë argumente se përse është marrë ky vendim. Shahini është shprehur […]

Continue Reading

Mynyr Koni: Si më shantazhoi Kule në bashkëpunim me mazhorancën

Rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në News24, ku ka rrëfyer arsyet përse është pezulluar nga Ministria e Arsimit. Sipas Konit, lufta ndaj tij ka nisur që në vitin 2017 dhe pas saj qëndron grupi i ish rektorit, Dhori Kule në bashkëpunim me mazhorancën. “Lufta e […]

Continue Reading

Karta e studentit, Qeveria: Ja kategoritë e shërbimet që përfitojnë

Qeveria miraton vendimin per krijimin e kartes se studentit. Ky vendim vjen si pjese e plotesimit te Paktit per Universitetit qe ka shpallur per plotesimin e kerkesave te studenteve, Vendimi u mor ne mbledhjen e sotme te qeverise, e cila drejtohej nga zv.kryemnistri Erjon Brace. Gjurma.al po boton vendimin e plote V E N D […]

Continue Reading

Prezantohet modeli i Kartës së Studentit, në maj nis shpërndarja

  Pas rikonstruksionit të konvikteve të studentëve, Bashkia e Tiranës përmbush një tjetër premtim dhe detyrim që përcaktohet nga Pakti për Universitetin. Në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Bashkia e Tiranës prezantoi sot modelin që do ketë Karta e Studentit dhe që do të nisë të shpërndahet shumë shpejt për studentët. Kryetari i Bashkisë, Erion […]

Continue Reading

Zbulohen pagat e reja për mësuesit, drejtorët dhe personelin mbështetës. Tabela e plotë

  Qeveria ka publikuar në fletoren zyrtare tabelat e reja të pagave për mësuesit, drejtorët dhe gjithë stafin ndihmës jomësimor. VENDIM Nr. 191, datë 5.4.2019 PËR DISA NDRYSHIME DHE SHTESANË VENDIMIN NR. 175, DATË 8.3.2017,TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE, “PËRTRAJTIMIN ME PAGË DHE SHTESAMBI PAGË TË PUNONJËSVEMËSIMORË DHE TË PUNONJËSVE TËTJERË JOMËSIMORË, NË ARSIMINPARAUNIVERSITAR”, TË NDRYSHUAR […]

Continue Reading

Pezullimi i Mynyr Konit, ish deputetja socialiste: Pjesë të planit okult të rilindjes për të përçarë Universitetin

  Ish-deputetja socialiste Mimoza Hafizi ka reaguar sot ndaj vendimit të ministres së Arsimit për pezullimin e rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni. Hafizi hedh hije dyshimi se në këtë rast kemi të bëjmë me një plan për të përçarë Universitetin. Statusi i Hafizit: Kryeministri kërcënon prej muajsh rektorin e Universitetit të Tiranës, kurse […]

Continue Reading

E pezulloi ministrja Shahini, reagon rektori Mynyr Koni

Pas vendimit për pezullim të tij nga Ministria e Arsimit, ka reaguar rektori i Universitetit të Tiranës,Mynyr Koni përmes një postimi në facebook. “Sapo mësova nga media se Ministrja e Arsimit, ka vendosur pezullimin tim nga detyra e Rektorit të Universitetit të Tiranës dhe i paskërka kërkuar Presidentit të Republikës së Shqipërisë, shkarkimin tim. Dhe […]

Continue Reading

Të diel u martua, të hënën në punë shkoi, praktikanti – ministres: Presim llokumet

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Arsimit, Besa Shahini po zhvillojnë një takim me studentët në kuadër të programit kombëtar për praktikat e punës. Një praktikant mori fjalën për të treguar eksperiencën e punës në administratën publike dhe përfitoi për të uruar ministren Shahini. Ai e uroi për martesën, ndërsa tha se do të jetë […]

Continue Reading

Rama sulm e paralajmërim të fundit për rektorin Mynyr Konin, ja plani B

Kryeministri Edi Rama vijon ta akuzojë rektorin e Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni se po pengon procesin e vlerësimit të titujve akademikë por dhe procesin e realizimit të kërkesave të studentëve pas protestës së dhjetorit. Rama foli për ‘inkompetencë të plotë” dhe “mungesë vullneti alarmante” nga ana e rektorit të Universitetit të Tiranës të cilin […]

Continue Reading

Studentët paralajmërojnë Ramën: Së shpejti një zinxhir protestash masive

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama ka prezatuar portalin “u-transparenca.al” ku ka premtuar se një pjesë e mirë e studentëve që kanë rezultate të shkëlqyera do kenë mundësi të punësohen. Ndër të tjera Rama u ka adresuar edhe kritika studentëve, të fundit këta, të cilët nëpërmjet një deklarate për mediat kanë paralajmëruar ditë të vështira […]

Continue Reading