Qeveria shpërblime për fund vitin, Ahmetaj: Bëni gati 30 milionë euro

Kryetari i komisionit të ekonomisë Arben Ahmetaj i kërkoi ministrisë së financave në komisionin parlamentarë të ekonomisë që edhe këtë vit të miratojë shpërblim për pensionistët pasi ky është një premtim elektoral. “Të planifikoni sot të paktën 3.3 mld një bonus për pensionistët në mënyrë që pensionistët të gëzojnë sic gëzuan vitin e kaluar edhe […]

Continue Reading

Artan Lame zbulon momentin kur ishte pa punë: Bashkëshortja më kërkonte një dhuratë, s’kisha mundësi që ta bleja

  Në një intervistë në emisionin “Mos i fol Shoferit“,  drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame ka zbuluar per here te pare “nje rreng” qe i ka bere bashkeshortes se tij, vite me pare, kur ka thene se ka qene ne gjendje jo te mire ekonomike, pasi ka qene i papaune.   “Nuk […]

Continue Reading

As dy javë në detyrë, jep dorëheqjen drejtoresha e ARRSH-së, ja arsyeja

Vasilika Vjero është dorëhequr nga detyra e drejtoreshës së Autoritetit Rrugor Shqiptar. Pa u mbushur dy javë në këtë detyrë, ku zëvendësoi ish-drejtoreshën Sonila Qato, Vjero ka dhënë dorëheqjen. Vasilika Vjero ka konfirmuar për gazetarin e Top Channel, Klodian Tomorri, se është larguar nga detyra për shkak të problemeve shëndetësore të vajzës së saj. Ajo […]

Continue Reading

Banesat e prekura nga tërmeti/ Rama: Vetëm 5 ditë kohë për leje ndërtimi! Falen borxhet e dritave dhe ujit…Kushte të reja për ndërtuesit e pallateve (VIDEO)

Të gjitha godinat e shembura nga tërmeti i fuqishëm që preku Shqipërinë më 21 shtator, që janë bërë të pabanueshme, do të rindërtohen nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit për emergjencat civile. Por të gjithë ata që do të duan t’i ndërtojnë vetë godinat, do të kenë procedura të lehtësuara, bëri të ditur kryeministri […]

Continue Reading

Vendimi i ministrit/ Siguria ushqimore jepet me “koncesion”, emri i firmës

Siguria ushqimore për një sërë produktesh të përditshme të tavolinës në tryezat e qytetarëve shqiptarë do të përcaktohet nga privati. Një urdhër i ministrit të Bujqësisë, Bledi Çuçi ka autorizuar një laborator privat për kryerjen e analizave laboratorike për fruta-perimet, brumin, ushqime me bazë vezën dhe nënproduktet e saj, ushqimet e përpunuara dhe për mishin […]

Continue Reading

Ja si do të merren tapitë për tokat që ka bllokuar Kadastra

Koha po kalon, por vështirësitë që kanë dalë përpara nismës më të fundit të qeverisë për të përmbyllur procesin e kalimit të pronësisë mbi të gjitha tokat e ndara sipas Ligjit 7501 e kanë bllokuar finalizimin e draftit përkatës. Problemi më bllokues është ai që detyron Kadastrat të mos pranojnë dokumentacionin e pronësisë, duke qenë […]

Continue Reading

Lista/ 200 Vipat që zoterojne ekonominë dhe 10 “oligarkët”

Në një ekonomi që pothuajse ka ngecur, risia e vetme e vitit 2018 është hyrja e kompanive koncesionare, teksa biznesi i sigurt dhe fitimprurës me shtetin (në kurriz të taksapaguesve) po bëhet më i preferuari i atyre pak sipërmarrësve që arrijnë ta sigurojnë atë. Të tjerët po “vegjetojnë” në një mjedis ekonomik me rritje të […]

Continue Reading

Rama jep lajmin: Air Albania drejt Italisë me “Migjenin”, ja kur nis fluturimin

Kryeministri Edi Rama ka publikuar imazhet e një tjetër avioni që do të fluturojë në logon e Air Albania. Bëhet fjalë për avionin me emrin “Migjeni”, i cili sipas fotove duket ende në hangar por Rama thotë se është gati për në Tiranë dhe se pas dy ditësh nis fluturimet drejt Italisë. “MIRËMËNGJES 😃 dhe […]

Continue Reading

Debati për lejet mjedisore/ Klosi: Vlerat e parqeve më të veçanta se dëshirat e një kryebashkiaku

Një ditë pasi kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj kërkoi decentralizimin e lejeve mjedisore, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi i është përgjigjur me një deklaratë të bërë gjatë aktivitetin për certifikimin e paketave eko-turistike. Ndonëse jo me emër ministri Klosi, tha se vlerat e parqeve që na ka falur Zoti janë më […]

Continue Reading

Bllokohen 1.6 milionë litra gaz

Aksioni kundër informalitetit ka vazhduar me bllokimin e 1.6 milionë litra gaz natyror. Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Arlind Gjokutaj tha se subjekti, i cili hodhi në treg gazin natyror ka shmangur 350 mijë euro detyrim ndaj shtetit. Arlind Gjokutaj: Kemi konstatuar një subjekt që operonte në fushën e tregtimit të gazit të lëngshëm natyror, i […]

Continue Reading