Qeveria pezullon ish-ministrin Arben Malaj nga posti në Bankë, i drejtohet Kuvendit për shkarkim

Qeveria ka marre vendim per te pezulluar Arben Malaj nga posti i anetarit te Keshillit te Bankes se Shqiperise dhe t’i kerkoje Parlamentit shkarkimin e tij. Ky eshte vendimi i marre ne mbledhjen me te fundit nga qeveria me 3 dhjetor, e cila edhe pse ne gjendje emergjence nuk ka ngurruar qw te kerkoje largimin […]

Continue Reading

Elvis Naçi publikon shifrën: U mblodhën mbi 5 mln euro për familjet e prekura nga tërmeti. Një djalë me tumor dhuroi siguracionin

Në natën e quajtur nata e transparencës emisioni “Shqiptarët për shqiptarët” në News24 vijoi maratonën e bamirësisë për të dëmtuarit e tërmetit. Elvis Naçi bëri publike shifrën e grumbulluar duke llogaritur gjithë valutat në euro, dollarë, franga dhe paund deri pas mesnatës së të martës. Ai tha se u mblodhën 5. 176. 244 euro. E gjithë […]

Continue Reading

Tërmeti/ Ndërtuesit: Godinat e reja rezistuan, qeveria të ndryshojë ligjin

Shoqata e Ndërtuesve të Shqipërisë në një deklaratë të sajën shprehet se siguria e ndërtimeve të pas viteve ’90 është vënë në provë dhe vërehet se qëndrueshmëria e strukturave të këtyre ndërtimeve ka mundur të mbajë këtë forcë shkatërrimtare të natyrës. Shoqata ka konstatuar gjithashtu se dëmet në ndërtimet e reja janë shkaktuar kryesisht në […]

Continue Reading

Propozimi i Malajt: Tollona ushqimi për të prekurit nga tërmeti, siç bëri SHBA

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj hedh një propozim të ri për përballimin e situatës tejet të rëndë të shkaktuar nga tërmeti, duke ofruar skemën e ushqimit me tollonave për banorët që janë të pastrehë, si dhe janë futur në skemën e mbështetjes financiare. Nëpërmjet një postimi në Facebook, Malaj shkruan se “tragjedia kombëtare do të […]

Continue Reading

Familja Ulaj dhe kompania Gener dhurojnë 1 milionë euro e ndërtojnë 20 apartamente

Familja Ulaj bën me dije se kontributi i tyre shkon përtej angazhimit të kompanisë “Gener 2” për ndërtimin e 20 apartamenteve në Thumanë. Familja Ulaj ka vendosur të ndihmojë me një fond prej 1 milion eurosh. “Vëllezërit, motrat, fëmijët tanë dhe unë Bashkim Ulaj kemi vendosur t’i gjendemi pranë njerëzve që i humbën të gjitha […]

Continue Reading

Fondet, 5 mln euro dhe mbi 1 mln usd, Rama flet për dhurimet e Kastratit e Pacollit

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e qeverisë ka bërë të ditur se janë mbledh 5 milionë euro dhe mbi 1 milionë usd si donacione të mbledhura për kontribut për të prekur nga tërmeti. Rama gjatë fjalës së tij përmendi edhe fondet e dhuruara nga biznesmeni Shefqet Kastrati 1,5 milionë euro dhe të Behgjet Pacollit me […]

Continue Reading

Solidaritet me situatën në Shqipëri pas tërmetit, hiqet përkohësisht pagesa në Rrugën e Kombit: Ja deri kur

Albanian Highway Concession, kompania që menaxhon “Rrugën e Kombit”, që nga dita e djeshme ka vendosur të lejojë kalimin pa pagesë të të gjitha makinave; individëve, shoqatave, institucioneve të Kosovës, të Shqipërisë etj. Ndihma të shumta kanë ardhur nga Kosova për qytetarët shqiptarë të prekur nga tërmeti i djeshëm kryesisht në Durrës e Fushë-Krujë por […]

Continue Reading

Tirana, Kukësi dhe Fieri ofrojnë pagat më të larta në vend, ja cilat qytete paguajnë më pak

    Qarqet e Tiranës, Fierit dhe Kukësit ofrojnë pagën më të lartë mesatare për një të punësuar në raport me qarqet e tjera gjatë vitit 2018 sipas të dhënave të INSTAT. Paga mesatare mujore në Shqipëri në vitin 2018 është 50.589 lekë, qarku Tiranë ka pagën mesatare mujore më të lartë (57.533 lekë ), […]

Continue Reading

Buxheti në krizë? Qeveria presion punonjësve të paguajnë taksat (Dokumenti)

Një shkresë që u është dërguar punonjësve të administratës gjatë ditëve të fundit, nga ana e Ministrisë së Financave u ka kërkuar atyre që të konfirmojnë se nuk kanë detyrime tatimore të papaguara. Ky njoftim u ka shkuar individëve që mund të kenë ndonjë aktivitete privat, si përshembull juristëve, apo dhe atyre që mund të […]

Continue Reading

Edhe deputetët e PS kundër ministres Balluku

Deputetët e maxhorancës kanë kritikuar ministren Belinda Balluku në lidhje me zbatimin e projekteve dhe energjinë e reinovueshme. Madje gjatë diskutimeve për buxhetin e shtetit, deputetët janë shprehur se ministrja nuk është e qartë për projektet në infrastrukturë. por në vend të shifrave Balluku ka sjellë në vëmendje shprehje të urta popullore, teksa është ankuar […]

Continue Reading