Rrezikohen 200 mijë të papunë, Meta jep dy mesazhe, sfidon politikën me këtë kërkesë

  Presidenti Ilir Meta ka reaguar ndaj paralajmërimit të lëshuar nga ana e Bankës Botërore se në Shqipëri pritet të mbesin mbi 200 mijë të papunë. Me anë të një postimi në rrjetet socialte, presidenti thekson se të dyja skenaret e Bankës Botërore flasin për një zhytje në varfëri të familjeve shqiptare. “Covid-19 do të […]

Continue Reading

Rama jep lajmin e mirë: Këstet e kredive shtyhen edhe me tre muaj, deri në 31 gusht 2020

Përmes një postimi në Facebook, kryeministri Rama ka bërë me dije se ka firmosur me guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, për shtyrjen e kësteve të kredive deri në 31.08.2020. Rama shton se u miratua një lehtësim për bankat e nivelit të dytë, që të bëjnë ristrukturime proaktive të kredive deri në 31.12.2020 me […]

Continue Reading

“Keni 1 jave kohë”, Rama paralajmëron biznesin për pagat e luftës

PARALAJMËRIM PËR DISA PUNËDHËNËS DHE NJOFTIM PËR DISA MIJËRA PUNONJËS Punëdhënësve: Administrata Tatimore ka kryer të gjitha verifikimet për mijëra punonjës – më shumë sesa 109 mijë e 664 punonjësit e shpërblyer deri tani me Paketën e Zgjeruar – të cilëve u takon mbështetja e Qeverisë Shqiptare prej 40.000 lekësh! Ata ende nuk e marrin […]

Continue Reading

Sporti, dasmat dhe funeralet, transporti publik, Rama flet se si do veprohet

Disa aktivitete do të vijojnë të jenë të mbyllura edhe pas kësaj jave. Kryeministri Edi Rama tha se pas kësaj jave hapet gjithçka përveç aktiviteteve kulturore, sportive, dasmave dhe funeraleve. Po ashtu Rama tha se transporti publik nuk do të hapet menjëherë, por duhet të presë edhe pak. ”Kjo është java e fundit e masave […]

Continue Reading

Rama: Pas 5 ditësh makinat do qarkullojnë normalisht, me 1 qershor hapen edhe plazhet

Edi Rama bëri me dije se kjo është java e fundit e zonave me ngjyra të kuqe apo të gjelbra. Rama tha se kjo është fundjava e fundit që do ketë kufij mes zonave të kuqe dhe të gjelbra kështu makinat mund të qarkullojnë normalisht në gjithë vendin më pas. Më tej Rama tha se […]

Continue Reading

E hëngërt mortja!’/ Plas gallata, Murrizi ,batuta me socialistët: E mbajn unë qeverinë me këtë kusht

TIRANË– Rrëzohet projektiligji i propozuar nga opozita parlamentare për dekomunizmin e politikës. Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut u vendos me shumicën e votave për rrëzimin në parim të projektligjit të përgatitur, ndërkohë që dosja do të kalojë edhe në Kuvend për t’u diskutuar. Gjatë […]

Continue Reading

“Rruga e mbarë të qoftë Ilir Meta”, Nano: Hera e parë që një ambasador amerikan e shpërfill Berishën

Mustafa Nano në monologun e kësaj të marte është ndalur të figurat politike në vend. Nano u shpreh se Presidenti i Republikës Ilir Meta sipas tij ka filluar të luajë lojën nga e para, me ideale të reja. “Meta duket se ka vendosur ta fillojë lojën nga e para, me frymëzime të reja, me entuziazëm të […]

Continue Reading

E plotë/ Basha kërkon zgjedhje, ambasadorja amerikane i kërkon…

Reforma zgjedhore duhet të përfundojë brenda afatit 31 maj,  të përcaktuar nga vetë palët politike.Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, duke folur pas takimit me kryeopozitarin Basha në selinë blu tha se ky afat është përcaktuar nga vetë aktorët politike dhe jo ambasada amerikane.Kim tha se opozita ka një detyrë të vështirë përpara, por shtoi se nga […]

Continue Reading

SHBA nis misionin, Yuri Kim zbulon “ultimatumin” ndaj Bashës: Po diskutojmë jo për të shkuarën

Reforma zgjedhore duhet të përfundojë brenda afatit të përcaktuar nga  vetë palët politike, 31 maj. Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, duke folur pas takimit me kryeopozitarin Basha në selinë blu tha se ky afat është përcaktuar nga vetë aktorët politike dhe jo ambasada e SHBA Isha shumë e kënaqur. Diskutuam për të ardhmen dhe jo për […]

Continue Reading

OKB po heton qeverinë shqiptare për arrestimet dhe ekstradimet e 2 shtetasve turq

OKB po heton qeverinë shqiptare për arrestimet dhe ekstradime të dyshuara të paligjshme ndaj shtetasve turq Çelik e Simsek. Ekstradimi surprize me aksion policor të beftë në orët e para të një janarit u kritikua nga PD si dhe nga Brukseli. Po kështu ndalimi i turkut Selami Simsek ngjalli dyshime se mund të përsëritej ekstradimi […]

Continue Reading