Gjermania po përpiqet deri në minutën e fundit që të bëjë hapa përpara në çeljen e negociatave me Tiranën e Shkupin

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Maria Adebahr, tha të mërkurën (02.12) në konferencën e rregullt në Berlin se po punojmë me intensitet të plotë për çeljen sa më shpejt të negociatave. “Këshilli i BE-së tha në mars të këtij viti që të fillojnë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë, dhe qëllimi ynë mbetet që […]

Continue Reading

Venecia pro Metës, por Kodi s’preket/ Ekspertët: Ndryshimet të njëanshme, ndryshojnë pas 25 prillit

Komisioni i Venecias në draft raportin paraprak mbi ndryshimet në Kodin Zgjedhor, ka vendosur të mos ndërhyjë mes palëve. Pas analizës së bërë ndaj kërkesës së presidentit Ilir Meta, mbi ndikimin e ndryshimeve pak muaj para votimeve apo heqjen e koalicioneve parazgjedhore, ekspertët konstatojnë se ndryshimet janë të njëanshme, jashtëzakonisht të nxituara dhe pa konsultime […]

Continue Reading

Ditmir Bushati nuk zgjidhet përfaqësues për lirinë e medias në OSBE

Ditmir Bushati nuk do të jetë përfaqësues për lirinë e medias në OSBE. Ish-ministri i Punëve të Jashtme, ishte propozuar nga kryeministri Edi Rama, por 57 vendet anëtare e kanë dhënë konsensusin duke i besuar sekretares së shtetit të Portugalisë Teresa Ribeiro dhe jo Bushatit. Zyrtarja e lartë portugeze do të zëvendësojë në këtë post Harlem […]

Continue Reading

Draft-konluzionet e BE: Shqipëria nuk ka plotësuar 5 nga 6 kushtet për hapjen e negociatave

Shqipëria ka dështuar me pesë nga gjashtë parakushtet për hapjen e negociatave. Në këtë përfundim ka arritur Këshilli i Europës në lidhje me kushtet e vendosura nga shtetet anëtare të BE për Shqipërinë. Draft-konkluzionet e miratuara sot nga ambasadorët e vendeve anëtare të BE, i referohen hapave që mbeten për t’u ndërmarrë deri në aprovimin e […]

Continue Reading

Merkel shuan shpresat: Nuk ka hapje negociatash me Shqipërinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, në një takim virtual me parlamentarët e vendeve anëtarë dhe kandidate të BE-së, është shprehur skeptike për çeljen e negociatave me Shqipërinë qysh këtë vit. Kancelarja gjermane Angela Merkel shpreson që të hapë konferencën ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut qysh këtë vit. Ajo tha se shpreson që Bullgaria dhe Maqedonia e […]

Continue Reading

Zgjedhjet/ Si ndahen 140 mandatet e Parlamentit, ja ndryshimet në 12 qarqet

KQZ miraton shpërndarjen e mandateve sipas 12 qarqeve për zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit 2021. Tirana mbetet qarku me më shumë mandate, plot 36, ndërsa pas saj vijnë Fieri me 16 dhe Durrësi e Elbasani me nga 14 ulëse në parlament, raporton Ora News. Ndryshe nga zgjedhjet e tjera, i hiqen nga një mandat Gjirokastrës […]

Continue Reading

Del VIDEO/ Safet Gjici për Veton Surroin: Ça nder i qarkut është ky, t’ja heqim që sot

Me një vendim të paprecedent, Këshilli i Qarkut të Kukësit i ka hequr titullin “Nderi i Qarkut” publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton Surroi. Vendimi u mor në mbledhjen e mbajtur këtë të premte ku kryebashkiaku i Kukësit Safet Gjici ishte ai që këmbëngulte më shumë në marrjen e këtij vendimi. Në një video të […]

Continue Reading

“Donte të pinte vetëm ibuprofen”/ Monika Krymadhi tregon këmbënguljen e Vasilit pasi u infektua me Covid-19: E shpëtuan mjekët se ai…

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim ka deklaruar se Petrit Vasili ka dashur që ta kalojë Covid-19 vetëm me ibuprofen, një medikament që nuk është këshilluar për personat e infektuar. E ftuar në ‘Zonë e lirë’, Kryemadhi tha se ai donte të pinte vetëm Ibuprofen, por që mjekët e shpëtuan. “Vasili e kaloi mirë. Ai […]

Continue Reading

Kryemadhi: Një karantinë e dytë do ishte fatale për ekonominë, duhet të bëhen testime masive për të shmangur karantinën e dytë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ftuar në emisionin ‘Zonë e Lirë’ u shpreh se është kundër një karantine të dytë. Ajo tha se Shqipëria është e dërrmuar nga karantina e parë dhe një karantinë e dytë do të ishtë fatale. Zgjidhja për të shmangur karantinën e dytë u shpreh Kryemadhi është rritja e testimeve. […]

Continue Reading

Rama bën bilancin për Durrësin, tregon çfarë është ndërtuar. PD: Mashtrim, zero pallate

Kryeministri Edi Rama ka bërë bilancin e rindërtimit në qytetin e Durrësit. Një arsye krenarie i konsideron Rama përpjekjet pavarësisht se në mes është futur edhe pandemia që ka krijuar një pengesë të madhe duke spostuar në kohë disa procese, sidomos sa i përket donatorëve. Rama thotë se aktualisht janë angazhuar 30 kompani me 4208 […]

Continue Reading