Virusi vdekjeprurës, Ambasadori: Nuk paguajmë dot asnjë biletë për të nxjerrë shqiptarët

Ambasadori i Shqipërisë në Pekin Selim Belortaja ka folur hapur në lidhje me situatën e rëndë që po kalon Kina si dhe i është drejtuar me një thirrje shqiptarëve që jetojnë në shtetin komunist, që biletat e avionëve do duhet t’i blejnë vetë nëse duan të largohen nga koronavirusi.   Përmes një statusi në rrjetin […]

Continue Reading

Frika nga virusi kinez, ambasada apel shqiptarëve që jetojnë në Kinë

Ambasada shqiptare ne Kine fton te gjithe shqiptaret qe jetojne, studiojne e punojne atje qe te regjistrohen sa me pare dhe te bejne identitetin e tyre dhe te regjistrohen adresen e tyre. “Ftohen te gjithe shtetasit shqiptare si dhe bashkekombasit e trevave shqiptare qe studiojne apo punojne ne Kine te njoftojne prane ambasades identitetin, aktivitetin […]

Continue Reading

Tërmeti me magnitudë 3.6, sizmologu Duni qetëson qytetarët: Ishte paslëkundje, nuk do të ketë më të fortë

Sizmologu Llambro Duni qetësoi qytetarët për tërmetin e regjistruar në orën 02:40 të natës së kaluar, me magnitudë 3.6 të shkallës rihter, duke rikthyer panikun. Në një lidhje telefonike për “News24”, sizmologu Duni tha se lëkundja e mbrëmjes së kaluar është në kuadër të paslëkundjeve të tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Sipas sizmologut, nuk është e […]

Continue Reading

Kur mjerimi zbret në Tiranë (foto e video)

Kalimtarët në zonën pranë Stadiumit të “Selman Stërmasi” janë habitur kur kanë parë pranë kryqëzimit të ish Shushicës, pikërisht ne trotuarin e semaforit një njeri të mbështjellë e duke fjetur, që ngjante si një viktimë. Diçka e rëndë, pasi endacaku ishte shtrirë në një zonë të rrezikshme në kryqëzim e që mund t’i rrezikohej jeta […]

Continue Reading

Jemi të rrezikuar…” 10 mësues shqiptarë në Kinë kërkojnë ndihmë

Dhjetë shtetas shqiptarë që punojnë në një provincë të Kinës veriore, si mësues të gjuhës angleze kërkojnë ndihmë përmes Top Channel për t’u rikthyer në Shqipëri. Mësuesi M. Corja kontaktoi me gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliun, të cilit përmes një mesazhi në “whatsapp” i thotë: “Bashkë me nëntë miqtë e mi ne jetojmë në […]

Continue Reading

Në Kinë janë mbi 400 shqiptarë, nuk ka të infektuar me virusin vdekjeprurës

Në Kinë ka shumë shqiptarë që jetojnë, punojnë apo studiojnë aty. Burime nga Ministria e Jashtme bëjnë të ditur se nuk ka asnjë shqiptar të infektuar nga koronavirusi. Po sipas të njëjtave burime bëhet e ditur se në Kinë janë rreth 60 studentë shqiptarë, por janë edhe rreth 400 shqiptarë që punojnë aty. Ndërkohë në […]

Continue Reading

Koronavirusi – Studentja shqiptare në Kinë apelon për ndihmë

Josilda Ndreaj është studente në vitin e parë master për pronësi intelektuale në Kinë, pikërisht në qendrën e virusit vdekjeprurës. Top Channel ka mundur të bisedojë me të, e cila tha se në Wuham epiqendrën e gripit vdekjeprurës. Gjatë një bisede në rrjetet sociale, se çdo të thotë të gjendesh në një situatë dramatike ajo […]

Continue Reading

Virusi i frikshëm tremb botën, ambasadori shqiptar jep apelin e fortë

Selim Belortaja, ambasadori shqiptar në Republikën e Kinës ka dhënë një apel të fortë ndaj shtetasve shqiptarë që të anulojnë udhëtimet për në këtë shtet është prekur nga virusi Koronavirusi. Sipas tij situata mund të agravohet në ditët në vijim. Me anë të një postim në Facebook, Belortaja shkruan se për shkak të virusi që […]

Continue Reading

“Të vranë politikanët, mirupafshim Shqipëri, unë po iki!”/ Rrëfimi i pedagoges shqiptare nga Suedia

Janë të shumtë të rinjtë shqiptarë që po largohen jashtë vendit. Një ndër ta është edhe Silvana Begaj, e cila tashmë punon si asistente/pedagogee në Universitetin e Gavle në Suedi. Së fundmi ajo ka bërë shkrim në Facebook me titull “Mirupafshim Shqipëri, unë po iki”, ku flet për vendimin e saj për t’u larguar nga […]

Continue Reading

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku u regjistrua

Serish lekundje termeti ne Shqiperi. Qendra Europiane Sizmiologjike ka regjisruar nje lekundje termeti para 20 minutash. Termeti ka qene me magnitude 3,3 i shkalles Rihter me 1 km thellesi me epiqendër 14 km Verilindje te Ersekës. Ndersa IGJEUM, instituti shqiptar shprehet se magnitua e termetit ka qene 3,5 dhe se ka qene 20 km larg […]

Continue Reading