Zgjedhjet, Balla zyrtarizon kandidatin për bashkinë Prrenjas

Kryetari i grupit parlamentar në Partinë Socialiste, Taulant Balla ka konfirmuar Nuri Belbën si kandidat për bashkinë e Prrenjasit për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Me një reagim në “Facebook”, Balla e ka cilësuar Belban si kandidatin më të mirë dhe më të ndershëm, që PS-ja mund t’i ofrojë banorëve të kësaj zone. Postimi i […]

Continue Reading

Kriza, kleri katolik mesazh të fortë politikës për Pashkët

Mesazhi i Pashkëve Katolike këtë vit ka shkuar për politikën shqiptare dhe të gjitha palët që e përfaqësojnë. Imzot George Frendo, duke iu drejtuar besimtarëve të krishterë por edhe të gjithë shqiptarëve tha se nuk mund të heshtë përballë kësaj situate, duke iu kërkuar politikanëve të angazhohen për një zgjidhje të drejtë, pasi siç tha […]

Continue Reading

Miratohen dëmshpërblimet për prishjet e shtëpive te Unaza e Re, ja cilët kompensohen

Qeveria ka miratuar fondin e dëmshpërblimit për një pjesë të banorëve të Unazës së Re në Tiranë që preken nga zgjerimi i rrugës nga Pallati me Shigjeta tek Sheshi Shqiponja. Në vendimin e qeverisë, përcaktohet fondi prej 1 miliardë e 224 milionë lekësh. Shpronësimi do të fillojë menjëherë pas botimit të këtij vendimi në “Fletoren […]

Continue Reading

Rama zgjidh qesen për komunitet fetare, ja sa fonde përfitojnë për këtë vit

Qeveria do t’i akordoje nje shume te konsiderueshme komuniteteve fetare ne Shqiperi. Shuma qe qeveria do te jape ne favor te klerit katolik, ortodoks, mysliman dhe Kryegjyshata Botërore Bektashiane eshte 1 miliarde leke te vjetra. Me poshte vendimi dhe sa perfitojne kleri shqiptar ne vendin tone. V E N D I M PËR PËRCAKTIMIN E […]

Continue Reading

Gjeneral Parllaku mbush 100 vjeç, ceremonia e veçantë e presidentit Meta

Kreu i Shtetit, Ilir Meta ka uruar sot Gjeneralin e njohur të Luftës Antifashiste, Rrahman Parllaku, për 100-vjetorin e tij të lindjes. Në takimin e zhvilluar me veteranë të luftës, Presidenti u shpreh se Parllaku, nuk është i veçantë vetëm për moshën 100-vjeçare, por sepse i ka jetuar të gjitha: mjerimin, varfërinë, luftën, paqen, fuqinë […]

Continue Reading

Prishjet e ndërtimeve në Bregun e Lumit, Basha publikon videon: Ja si godet shefi i komisariatit

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar përmes Facebook-ut të tij për të denoncuar dhunuesin e një gruaje të dëbuar me forcë nga banesa e saj në Bregun e Lumit. Basha thotë se dhunuesi me uniformë e ka një emër. Ai është shefi i komisariatit 4, Agim Hoxha. Postimi ne Facebook Dhunuesit që shqiptarët panë sot duke […]

Continue Reading

Vendimi i qeverisë, pagat dhe shtesat për ushtarakët, pilotët dhe inxhinierët

    Vendim PËR DISA NDRYSHIME DHE SHTESANË VENDIMIN NR. 224, DATË 21.3.2017,TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE, “PËRTRAJTIMIN ME PAGË DHE SHTESAMBI PAGË TË USHTARAKËVE AKTIVËTË FORCAVE TË ARMATOSURA TËREPUBLIKËS SË SHQIPËRISË” Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, tëpikës 2, të nenit 4, të ligjit nr. 10405, datë 24.3.2011,“Për kompetencat për caktimin e pagave dhe […]

Continue Reading

Zbulohen pagat e reja për mësuesit, drejtorët dhe personelin mbështetës. Tabela e plotë

  Qeveria ka publikuar në fletoren zyrtare tabelat e reja të pagave për mësuesit, drejtorët dhe gjithë stafin ndihmës jomësimor. VENDIM Nr. 191, datë 5.4.2019 PËR DISA NDRYSHIME DHE SHTESANË VENDIMIN NR. 175, DATË 8.3.2017,TË KËSHILLIT TË MINISTRAVE, “PËRTRAJTIMIN ME PAGË DHE SHTESAMBI PAGË TË PUNONJËSVEMËSIMORË DHE TË PUNONJËSVE TËTJERË JOMËSIMORË, NË ARSIMINPARAUNIVERSITAR”, TË NDRYSHUAR […]

Continue Reading

Tre tërmete të njëpasnjëshme në jug të Shqipërisë, ku ishin epiqendrat

Ditën e diel rreth 16 lëkundje sizmike janë shënuar në territorin e Shqipërisë. Tërmeti i fundit i ditës së sotme është shënuar në orën 19:11 në Leskovik. Ky termat ka qënë i shkallës 2.6 rihter në thellësin 8 km. Po në Leskovik rreth orës 16:23, u shënua një lëkundje më e madhe e shkallës 3.7 […]

Continue Reading

U emërua zv/ministre, zbardhet urdhëri, ja detyrat që i ngarkohen Lorena Haxhiut

      Nga ekranet e televizioneve te posti i zëvendësministres së Arsimit. Lorena Haxhiu prej më shumë se 1 muaj vazhdon detyrën zëvendësministres së Arsimit duke zëvendësuar në këtë post pikërisht ministren aktuale të Arsimit Besa Shahini. Zëvendësministrja e re e Arsimit, Lorena Haxhiu është një emër i njohur për publikun shqiptar. Ajo është […]

Continue Reading