Shpërthen Demalia: Kush është mashtrues Rama apo Naçi?!

Nga Ilir Demalia Shqiptarët janë popull që nuk mësojnë nga tragjeditë, nga mashtruesit, nga politikane që i abuzojnë si popull, i dhunojnë, I keqtrajtojnë I përdorin dhe I shpërdorin sa herë të duan dhe si të duan dhe kur të duan! I zgjedhin I rizgjedhin dhe ata, politikanët apo mashtruesit I çfaqen prap si engjëj, […]

Continue Reading

Analisti: Një dorëheqje e panevojshme

Nga Enver Robelli Kryebashkiakia e Durrësit dorëzoi postin për shkak të një lapsusi gjuhësor, i cili mund dhe i ndodh çdokujt. Një kërkimfalje mjaftonte. – Kjo është një dorëheqje e panevojshme, por si e tillë, megjithatë, ka ngritur standardin e ikjes nga funksioni. Kur kjo zonja largohet për shkak të një formulimi fatkeq, si është […]

Continue Reading

Sonila Meço: Mos u shushatni kot, ne do kemi fatin e Turqisë

Sonila Meço është skeptike për situatën në vend. Ajo shkruan se çfarëdo gjëje që të ndodhë, nuk na pret asgjë e mirë, madje edhe nëse happen negociatat. Sipas saj, edhe Turqisë iu hapën negociatat, por ka mbetur në vend. “Që mos shushatemi përmes sharjeve me brezni në kuvend, akuzave ndaj Zërit të Amerikës, thirrjeve për […]

Continue Reading

Ndryshimet në qeveri/Andi Bushati: Askush nuk e kupton pse Arben Ahmetaj u bë kokë turku

Edi Rama sakrifikoi në mënyrë të pakuptimtë 8 nga 12 ministrat e kabinetit pa arritur të japë asnjë mesazh për publikun dhe sidomos për protestën studentore që ai e konsideroi si një shuplakë. Lëvizjet që ai vendosi t’i shpallë këtë fund viti ishin kontradiktore, të amullta dhe pa sens. Megjithëse në formë ato kanë pamjen […]

Continue Reading

Zbythja e Blushit nga partia dhe hakmarrja e vjetër ndaj Xhafajt

Nga Redon Curri Top Story shfaqi mbrëmjen e djeshme një speciale kushtuar veprimtarisë politike të ish-ministrit të Brendsshëm të Partisë Socialiste Fatmir Xhafaj. Në specialen e përgatitur nën kujdesin e vetë drejtorit të Përgjithshëm të Top Channel Ben Blushi, analizoheshin momentet më kulmore të Xhafajt si dhe marrëdhëniet e këtij të fundit brenda PS. Por […]

Continue Reading

Politika amerikane dhe bota shqiptare në Gadishullin Ilirik

Pyetja që duhet të ngrihet këtu është kjo: pas konsolidimit të pavarësisë së Kosovës dhe krijimit të federatës shqiptaro-bullgare në Maqedoni, e cila duket se është në proces, a do t’iu drejtohet USA edhe shqiptarëve të Greqisë për t’iu dhënë atyre të gjitha të drejtat e mohuara nga ardhacakët e Mikroazisë dhe të një kishe […]

Continue Reading

EDITORIAL: Pse shqiptarët vrasin vetëm familjarët dhe asnjëherë qeveritarët?

Nga Kreshnik Spahiu Vrasjet në Shqipëri kanë jo vetëm motiv banal por shpesh edhe asnjë motiv fare. Një shoqëri e cila po lëngon nga depresioni masiv ka mbushur çdo ditë faqet e kronikave të zeza. Vrasje për parking, vrasje për gardhin e oborrit, vrasje tek lavazhi makinave, vrasje për karikus celulari, vrasje për antenë televizori, […]

Continue Reading