SHBA i jep Kosovës 1.1 milion dollarë për të përballuar koronavirusin

Qeveria e Kosovës mori 1.1 milion dollarë dollarë nga Shtetet e Bashkuara të cilat do të shërbejnë për të siguruar mbështetje operacionale dhe për të rritur aftësinë e reagimit të Kosovës ndaj përhapjes së koronavirusit dhe për të zbutur ndikimin e COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur ambasadori amerikan në Kosovës, Philip Kosnett përmes […]

Continue Reading

Shkarkimi i Albin Kurtit/ Isa Mustafa: Flasin për “Pranverë kosovare” ata që përkrahën gjakderdhjen e ’97-ës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka reaguar pas shkarkimit te Albin Kurtit si kryeminister, duke iu pergjigjur asaj qe e quan, gjuhë agresive që po përdoret ditëve të fundit, nga individë të papërgjegjshëm në Kosovë dhe Shqipëri. Mustafa, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se “Diskursi politik për gjak, tradhti, puç, […]

Continue Reading

Fundi i pandemisë / Projeksionet italiane japin shpresa edhe për Shqipërinë

Në disa projeksione, italianët kanë përllogaritur datat për secilin rajon, se kur mund të shënohen zero infektime. Përveç pozitivitetit për Italinë, kjo jep padyshim shpresë edhe për rastin e Shqipërisë e cila jo vetëm fqinje gjeografikisht, por ka edhe marrëdhënie të përditshme sociale dhe ekonomike. Pa përmendur edhe ngjashmëritë që me nisjen e pandemisë. Kështu, […]

Continue Reading

Koronavirusi nuk ndalet në Itali, 812 viktima gjatë 24 orëvepor rriten numri i të shëruarve

Italia ka kapërcyer 101 mijë raste pozitive me koronavirus ndërsa numri i viktimave është mbi 11 mijë. Italia ka regjistruar sot 812 viktima gjatë 24 orëve të fundit. Numri total i tyre ka arritur në 11 591, ndërsa numri i personave të infektuar është 101 739. Janë regjistruar 4050 pacientë të infektuar më shumë se […]

Continue Reading

Kriza politike, Thaçi pret ambasadorët, së shpejti hapi i radhës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar sot ambasadorët e Kuintit dhe atë të BE-së në Prishtinë, për t’i informuar për hapat që do t’i ndërmarrë pas shkarkimit të Qeverisë Kurti nga Kuvendi i Kosovës në javën e kaluar. Në këtë takim ishin Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Ambasadori i Britanisë […]

Continue Reading

Karantinohet kryeministri izraelit

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është karantinuar pasi një prej ndihmësve të tij të afërt rezultoi pozitiv me koronavirus. Lajmin e kanë bërë publike mediat vendase. Të gjithë punonjësit në zyrën e tij do të karantinohen, ku përfshihen edhe këshilltarët e ngushtë të Netanyahu-t. Zyra e kryeministrit izraelit tha se kjo masë është marrë përpara se […]

Continue Reading

Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve

  Nga Albin Kurti* Neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Republikës së Kosovës për ecjen përpara është ai 82.2: “Kuvendi mund të shpërndahet nga Presidenti i Republikës së Kosovës, pas votimit të suksesshëm të mosbesimit të Qeverisë”. Këtu, folja jokalimtare ‘mund’ nuk është ajo e një mundësie subjektive të zgjedhjes, por e lejes për […]

Continue Reading

Kurti i përgjigjet Grenell: E kam parë në sy dhe i kam thënë se nuk e heq taksën pa reciprocitet

Kryeministri në detyrë Albin Kurti, i është përgjigjur menjëherë një deklarate të Ambasadorit Richard Grenell, i cili tha se Kurti i kishte premtuar heqjen e taksës. “Ai më pa në sy dhe tha se do ta heqin taksën”, ka thënë Grenell mbrëmjen e sotme, deklaratë e cila ka nxitur një reagim të menjëhershëm të Albin […]

Continue Reading

Grenell siguron: Kurrë, kurrë nuk është folur për shkëmbim të territoreve

Emisari  i Presidentit Amerikan në bisedimet Kosovë –Serbi Richard Grenell ka siguruar se asnjëherë nuk ka folur me Thacin e Vuciq rreth shkëmbimit të territoreve si një zgjidhje ndërmjet Kosovës e Serbisë. “Kurrë. Kurrë nuk është ngritur si çështje në praninë time dhe siç thashë, kjo nuk është diçka që e kam parë ose që […]

Continue Reading

E pabesueshme, Papa mban meshë në sheshin bosh: Zot zgjohu dhe na mbro nga kjo furtunë!

Në sheshin Shën Pietro bosh, Papa Francesku mbajti i vetëm një lutje të jashtëzakonshme për këtë moment të vështirë që po kalon njerëzimi e që përkon me nisjen e ceremonialit fetar të Festës së Pashkëve 2020. “Bie mbrëmja e njeriu është i humbur e i frikësuar. Jemi në të njëjtën barkë. Prej javësh duket se […]

Continue Reading