VIDEO/ Përplasje mes simpatizantëve të LDK dhe Vetëvendosje në Podujevë

Të dielën në Kosovë, mbahen zgjedhje lokale në komunën e Podujevës dhe në Mitrovicën e Veriut. Në ditën e fundit të fushatës, (të premten) ka pasur një incident mes simpatizantëve të LDK-së dhe atyre të Vetëvendosjes në Podujevë. Aty janë në garë janë Nexhmi Rudari i LDK-së, Shpejtim Bulliqi i VV-së dhe Naim Fetahu i […]

Continue Reading

Trump merr tjetër goditje: Gjykatësi federal, jo kërkesës së presidentit për të rrëzuar rezultatin në Pensilvani

Në SHBA, një gjykatë federale apeli hodhi poshtë kërkesën e ekipit të Presidentit Donald Trump për të mos lejuar Presidentin e zgjedhur Joe Biden të shpallet fitues i shtetit të Pensilvanisë. Vendimi është një tjetër hap prapa në përpjekjet e zotit Trump për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të 3 nëntorit. Në vendimin e tij, […]

Continue Reading

E bujshme/ Deputeti shqiptar vendos flamurin kuqezi në mes të parlamentit serb

Deputeti shqiptar Shaip Kamberi vendosi flamurin e Shqipërisë në Kuvendin e Serbisë. Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç reagoi ndaj kësaj, duke kërkuar nga Kamberi që të heqë flamurin. “Unë ju kërkoj të hiqni flamurin. Është e ndaluar të shfaqen simbolet e një partie dhe një shteti të huaj” tha Daçiç. Kamberi e hoqi […]

Continue Reading

Kryeprokurori i Hagës parashikon dënimin me burg të përjetshëm për Hashim Thaçin

Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Hagës, Jack Smith, në letrën e tij drejtuar Gjyqtarit të Procedurës Paraprake, Nicola Guillou, letër e cila është e publikuar edhe në faqen zyrtare të Gjykatë Speciale kishte renditur argumentet e tij se pse Hashim Thaçi duhet të arrestohet dhe të dërgohet në paraburgim. Smith fillimisht kishte shprehur frikën e […]

Continue Reading

Twitter “hakmerrret” ndaj Trump: Pas 20 janarit bën këtë lëvizje

Kompania Twitter tha se do t’ia transferojë më 20 janar administratës së zotit Biden kontrollin e llogarisë së përdorur nga Presidenti Trump me emrin @POTUS. Kjo është llogaria zyrtare e Presidentit të Shteteve të Bashkuara dhe është e ndarë nga ajo e njohur me emrin @realDonaldTrump që Presidenti Trump përdor për të postuar në Twitter. […]

Continue Reading

Emrat/ Biden përzgjedh njerëzit e stafit për në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i zgjedhur Joe Biden i shtoi stafit të ndihmësve kryesorë katër ish-zyrtarë të administratës Obama-Biden, ndërsa vazhdon punën për formimin e ekipit të tij të Shtëpisë së Bardhë. Cathy Russell, ish-shefe e stafit të zonjës Jill Biden gjatë administratës Obama, do të shërbejë si drejtore e Zyrës së Personelit Presidencial në Shtëpinë e Bardhë, […]

Continue Reading

Trump nuk e pranon humbjen: Zgjedhjet u manipuluan

Pas një rinumërimi me dorë të votave, zyrtarët e Xhorxhias çertifikuan rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në këtë shtet, duke konfirmuar fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Megjithatë presidenti Trump nuk po jep shenja se do ta pranojë humbjen. Edhe pse mbështetësit e Presidentit Donald Trump marshuan në kryeqytetin e Xhorxhias, Atlanta në fillim të […]

Continue Reading

Rekordi/ 19 të vdekur e 711 raste të reja me COVID në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar se në Kosovë sot 19 persona me COVID-19 kanë vdekur. Derisa 711 persona kanë rezultuar pozitivë në 24 orët e fundit, transmeton KOHA Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.633 mostra […]

Continue Reading

Irinej Vdiq nga Covid, zbulohet amaneti i kryepeshkopit serb: Mos hiqni dorë nga…

Peshkopi serb Teodosije e ka konsideruar vdekjen e Kryepeshkopit Irinej, një dhimbje të madhe për popullin serb. Në reagimin e tij ai nuk ka lënë pa përmendur edhe Kosovën, duke thënë se Irinej ua ka lënë “amanet” çështjen e Kosovës. “Ashtu si Sinodi i Shenjtë i Ipeshkvijve, patriarku ynë gjithmonë ka theksuar se ne nuk duhet të heqim […]

Continue Reading

Përpjekje të dëshpëruara nga presidenti Trump dhe aleatët e tij për të përmbysur fitoren e demokratit Biden

Presidenti Donald Trump dhe aleatët e tij po ndërmarrin hapa gjithnjë e më të dëshpëruara për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020, përfshirë thirrjen e legjislatorëve të shtetit të Miçiganit në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një përpjekjeje me pak gjasa për sukses për të përmbysur fitoren e Joe Bidenit. Ndër taktikat e përdorura së fundmi: thirrjet telefonike personale të presidentit me zyrtarët lokalë të zgjedhjeve që po përpiqen të anulojnë çertifikimin e zgjedhjeve në Miçigan, përpjekjet e një sfide ligjore që Pensilvania të mos respektojë votën popullore dhe presioni ndaj zyrtarëve të zgjedhjeve në Arizona për të vonuar çertifikimin e votave. Ekspertët […]

Continue Reading