Trump merr tjetër goditje: Gjykatësi federal, jo kërkesës së presidentit për të rrëzuar rezultatin në Pensilvani

Në SHBA, një gjykatë federale apeli hodhi poshtë kërkesën e ekipit të Presidentit Donald Trump për të mos lejuar Presidentin e zgjedhur Joe Biden të shpallet fitues i shtetit të Pensilvanisë. Vendimi është një tjetër hap prapa në përpjekjet e zotit Trump për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të 3 nëntorit. Në vendimin e tij, […]

Continue Reading

Twitter “hakmerrret” ndaj Trump: Pas 20 janarit bën këtë lëvizje

Kompania Twitter tha se do t’ia transferojë më 20 janar administratës së zotit Biden kontrollin e llogarisë së përdorur nga Presidenti Trump me emrin @POTUS. Kjo është llogaria zyrtare e Presidentit të Shteteve të Bashkuara dhe është e ndarë nga ajo e njohur me emrin @realDonaldTrump që Presidenti Trump përdor për të postuar në Twitter. […]

Continue Reading

Emrat/ Biden përzgjedh njerëzit e stafit për në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i zgjedhur Joe Biden i shtoi stafit të ndihmësve kryesorë katër ish-zyrtarë të administratës Obama-Biden, ndërsa vazhdon punën për formimin e ekipit të tij të Shtëpisë së Bardhë. Cathy Russell, ish-shefe e stafit të zonjës Jill Biden gjatë administratës Obama, do të shërbejë si drejtore e Zyrës së Personelit Presidencial në Shtëpinë e Bardhë, […]

Continue Reading

Trump nuk e pranon humbjen: Zgjedhjet u manipuluan

Pas një rinumërimi me dorë të votave, zyrtarët e Xhorxhias çertifikuan rezultatet e zgjedhjeve presidenciale në këtë shtet, duke konfirmuar fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden. Megjithatë presidenti Trump nuk po jep shenja se do ta pranojë humbjen. Edhe pse mbështetësit e Presidentit Donald Trump marshuan në kryeqytetin e Xhorxhias, Atlanta në fillim të […]

Continue Reading

Përpjekje të dëshpëruara nga presidenti Trump dhe aleatët e tij për të përmbysur fitoren e demokratit Biden

Presidenti Donald Trump dhe aleatët e tij po ndërmarrin hapa gjithnjë e më të dëshpëruara për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020, përfshirë thirrjen e legjislatorëve të shtetit të Miçiganit në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një përpjekjeje me pak gjasa për sukses për të përmbysur fitoren e Joe Bidenit. Ndër taktikat e përdorura së fundmi: thirrjet telefonike personale të presidentit me zyrtarët lokalë të zgjedhjeve që po përpiqen të anulojnë çertifikimin e zgjedhjeve në Miçigan, përpjekjet e një sfide ligjore që Pensilvania të mos respektojë votën popullore dhe presioni ndaj zyrtarëve të zgjedhjeve në Arizona për të vonuar çertifikimin e votave. Ekspertët […]

Continue Reading

Covid/ Maqedonia e Veriut shpall gjendjen e krizës për 30 ditë dhe fut ushtrinë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi gjatë mbledhjes së sotme të shpallë gjendjen e krizës për 30 ditë. Vendimi pritet të hyjë në fuqi nga dita e nesërme. Ky vendim vjen pas propozimit të Komitetit për menaxhim me kriza. Rekomandimi i këtij trupi erdhi pas mbledhjes së këshillit për siguri tek presidenti Pendarovsski. Gjendja e […]

Continue Reading

Zgjedhjet presidenciale: Rinumërimi nuk pritet të ndryshojë rezultatin në Xhorxhia

Rinumërimi i votave që vazhdon në Xhorxhia nuk ka gjasa të ndryshojë rezultatin, në bazë të të cilit demokrati Joe Biden u shpall fitues i zgjedhjeve në këtë shtet të jugut amerikan, tha të mërkurën gjatë një interviste për rrjetin CNN sekretari i shtetit të Xhorxhias, Brad Raffensperger. “Po e mbarojmë rinumërimin; presim edhe një […]

Continue Reading

SHBA nuk humb kohë, vaksinat anti Covid gati për shpërndarje pas disa javësh

Vaksinat e kompanive Pfizer dhe Moderna për koronavirusin mund të jenë gati për autorizim dhe shpërndarje në SHBA brenda disa javësh, duke krijuar kushtet që vaksinimi të fillojë sa më shpejt këtë vit, tha të mërkurën Sekretari amerikan i Shëndetësisë Alex Azar. Shtetet dhe territoret janë gati të fillojnë shpërndarjen e vaksinave brenda 24 orëve […]

Continue Reading

“Deri në 2030, do të ndalohen makinat me naftë dhe benzinë”

Deri në vitin 2030, Britania do të ndalojë shitjen e makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë.Ishte Kryeministri Boris Johnson që bëri premtimin, si pjesë e planeve për një “revolucion të gjelbër industrial” me anë të së cilit, pretendohet të krijohen deri në 250,000 vende pune në energji, transport dhe teknologji. Qeveria e vendit tha […]

Continue Reading

Lira turke shënon rritje pas dorëheqjes së dhëndrit të Erdoganit

Monedha turke lira shënoi ngritje të vlerës së saj, pasi dhëndri i presidentit turk, Reccep Tayip Erdogan dha dorëheqjen si ministër i Financave. Ekonomistët thanë se dorëheqjet e Berat Albayrak – burrit të vajzës së madhe të Erdoganit, Esra – dhe Murat Uysal, kreut të Bankës Qendrore, gjatë fundjavës, janë sinjal se Turqia po pranon […]

Continue Reading