Emrat/ 21 shqiptarë do garojnë në zgjedhjet lokale të Italisë

Jo vetëm në Belgjikë e Zvicër, por shqiptarët vijojnë të bëhen aktivë në jetën politike edhe në vendet e tjera. Shqiptaret Eva Meksi dhe Uljana Gazidede kanë vendosur të garojnë në zgjedhjet lokale në Bari të Italisë. Këto zgjedhje do të mbahen me 26 maj në të njëjtën kohë me zgjedhjet evropiane. Nga veriu në […]

Continue Reading

“Magjia” e rrjeteve sociale, gjenden babai dhe vajza në foton para Notre Dame

Fotografia e babait dhe vajzës duke luajtur para Katedrales Notre-Dame disa minuta para se të shpërthenin flakët u bë virale, dhe  të gjithë nisën kërkimet për t’i identifikuar. Brooke Windsor, turistja 23-vjeçare që bëri fotografinë, tha se burri e kontaktoi nëpërmjet Twitter duke e falenderuar për foton e bukur. Burri i tha që “të gjente […]

Continue Reading

Ndërhyrja e Rusisë në zgjedhjet e SHBA, kryeprokurori Barr jep hollësi të raportit Mueller

Marrë nga Zëri i Amerikës Raporti i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller mbi hetimin e tij ndaj ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 që u publikua të enjten tregon se Presidenti Donald Trump kërkoi të detyronte largimin e zotit Mueller. Në versionin e redaktuar të raportit prej më shumë se 400 faqesh të […]

Continue Reading

Xhamia e shenjtë u përfshi nga flakët në të njëjtën kohë me Notre Dame

Një zjarr ra në xhaminë Al-Aqsa, në Jeruzalem, në të njëjtën kohë që katedralja Notre Dame e Parisit digjej. Pamjet e publikuara në Twitter tregonin tym e zjarr që dilte nga çatia e dhomës së faljes. Embedded video Sipas zëdhënësit të policisë izraelite, Micky Rosenfeld, zjarrfikësit shkuan me shpejtësi në vendngjarje dhe arritën t’i vinin […]

Continue Reading

Mblidhen më shumë se 600 milionë euro për rindërtimin Notre Dame

Donacionet e ndryshme të personave më të pasur dhe kompanive të mëdha franceze për financimin e rindërtimit të katedrales Notre Dam e shkatërruar dje nga zjarri, tejkaluan shifrën e 600 milionë eurove. Familja trashëgimtare e l’Oreal, Bettencourt-Meyers, gjigant botërorë në fushën e kozmetikës, njoftuan sot se dhurojnë 200 milionë euro, që i shtohen 200 milionë […]

Continue Reading

Bota po kërkon babain dhe vajzën që dje po loznin para Notre Dame

Një apel për të gjetur dy personat në  fotografinë e bërë jashtë katedrales së Notre Dame  disa minuta para se të shpërthenin flakët është bërë virale në mediat sociale. Në foto duket një burrë dhe një vajzëqë po lozin të lumtur jashtë katedrales historike në Paris. Brooke Windsor, 23 vjeç tha se kishte bërë fiton […]

Continue Reading

Holanda voton për rikthimin e vizave me Shqipërinë, vendimin e merr Parlamenti

Parlamenti i Holandës ka votuar pro propozimit për heqjen e vizave me Shqipërinë për shkak të rritjes së kriminalitetit shqiptar. Tre grupe parlamentare kanë paraqitur një mocion që ka bërë bashkë 92 deputetë, nga 150, duke votuar kështu me shumicë votash kërkesën për heqje vizash për Shqipërinë. Ishin 5 parti politike në Holandë që kërkuan […]

Continue Reading

Zjarri në Notre Dame, familja Pinault zhbllokon 100 milionë euro per rindërtimin

Familja Pinault do të zhbllokojë 100 milionë euro nëpërmjet kompanisë së tij të investimeve Artemis, pas zjarrit të tmerrshëm që shkatërroi katedralen e Notre Dame, tha Francois-Henri Pinault këtë mbrëmje. Lajmi jepet nepermjet Le Figaro “Kjo tragjedi goditi të gjithë francezët dhe përpos atyre që janë të lidhur me vlerat shpirtërore. Të ballafaquar me një […]

Continue Reading

Shpresë për Notre Dame, shpëtojnë dy kulla dhe struktura, Macron: Do ta rindërtojmë katedralen

Mediat franceze raportojnë se flakët janë vendosur nën kontroll nga 400 zjarrfikësit, ndërsa dy kulla të katedrales janë shpëtuar. Gjithashtu mesohet se edhe struktura e katedrales ka shpetuar. Autoritetet franceze Ndërkohë që presidenti francez Emmanuel Macron në një tjetër reagim për mediat u shpreh se katedralja do të rindërtohet. ‘Kjo është historia jonë. Ajo që […]

Continue Reading