Bie kurba e infeksionit në Itali/ 433 viktima nga COVID- 19 (49 më pak se një ditë më parë) 2,128 të shëruar

Kurba e infeksionit në Itali ka pësuar sërish rënie ditën e sotme. Në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 433 persona, 49 më pak se një ditë më parë, duke çuar në total numrin e viktimave më 23.660. Shifra optimiste vijnë edhe nga të shëruarit! 2,128 persona janë shëruar, duke kapur shifrën e 47.055. […]

Continue Reading

“Distancë 1.5m, ose gjobë deri në 20 mijë €”, Merkel merr masa të reja, ja kur hapen dyqanet, shkollat e parukeritë

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, njofton masa të reja për të luftuar koronavirusin. Kancelarja Merkel urdhëron të gjithë qytetarët të mbajnë një distancë prej 1.5 metra largësi, duke paralajmëruar se kush nuk e zbaton këtë masë, do të gjobitet nga 250 euro deri në 20 mijë euro. Gjithashtu, pasi ka faldëneruar 17 Landet për një […]

Continue Reading

Rreth 2 milion të infektuar me Covid-19 në botë, 121 mijë të vdekur dhe 465 mijë të shëruar

Koronavirusi COVID-19 ka shkaktuar 121,897 viktima në të gjithë botën deri më tani, ndërsa numri i të infektuarve po arrin në 2 milion, konkretisht 1,945,055. Këto janë shifrat e përditësuara nga Universiteti amerikan Johns Hopkins. Numri i të prekurve mendohet se është shumë më i lartë, pasi shumica e personave janë duke u përballur me […]

Continue Reading

Italia merr fryme, ulet numri i vdekjeve, 431 viktima nga COVID 19 në 24 orët e fundit

Italia regjistroi 431 viktima nga COVID 19 në 24 orët e fundit, një shifër më e ulët se ajo e javëve të kaluara. Viktimat që nga fillimi i pandemisë kanë shkuar në 19.899. Numri i të shëruarve ka shkuar në 34.211, 1.677 më shumë se dje. Që nga 14 Prilli, 102.2253 njerëz kanë rezultuar pozitivë […]

Continue Reading

Gjermanët zbulojnë si hyri koronavirusi në shtetin e tyre dhe si u përhap përmes kripës

Shpërthimit epidemik që ndodhi në fund të janarit, epidemiologët gjermanë i kanë kushtuar vëmendje të madhe. Jo vetëm përmes pyetësorëve standardë të përgatitur nga OBSH, në të cilat njerëzit që janë identifikuar pozitive nga koronavirusi pyeten se ku kanë qenë dhe me kë janë takuar. Por një hetim i vërtetë policor, i cili bëri të […]

Continue Reading

Itali, 100 mjekë viktimë e Covid-19 dhe mbi 13 mijë të infektuar

Urdhri i mjekëve italianë ka publikuar të dhënat e fundit zyrtare mbi numrin e viktimave e të infektuarve në radhët e personelit mjekësorë. Numri i mjekëve viktimë nga pandemia ka arritur sot në 100 mes tyre janë dhe 3 mjekë me origjinë të huaj, por që punonin prej vitesh në sistemin shëndetësor italianë. Numrin të […]

Continue Reading

Fjalimi para kombit/ Mbretëresha Elizabeth II: Ne do të kemi sukses!

4 minuta historike, emocionuese edhe prekëse u cilësua fjalimi i Mbretëreshës Elizabetha II para britanikëve në lidhje me situatën e  koronavirusit. Edhe pse heshtja fillestare e Pallatit Mbretëror shkaktoi një valë pakënaqësie mes popullatës, në një kohë kur vendi shënon 4943 viktima, fjalimi i saj mbrëmjen e së dielës preku dhe emocionoi jo vetëm britanikët. […]

Continue Reading

Shtrohet në spital kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, i prekur nga COVID-19

Kryeministri i Britanisë Boris Johnson është shtruar në spital ditën e sotme vetëm 10 ditë pasi rezultoi pozitiv me COVID-19. Sipas BBC, ai ka pasur simptoma të vazhdueshme ndaj ishte i detyrueshëm shtrimi në spital dhe qëndrimi nën kujdesin e mjekëve. Zëdhënësja e tij njoftoi se ishte mjeku i Johnson ai që e këshilloi kryeministrin […]

Continue Reading

Rënia e numrit të viktimave në Itali, Conte: Jemi në rrugën e duhur, nuk mund të themi kur do përfundojë izolimi

Italia e ka fillur prillin me luahtje por me rënie të numrit të viktimave pasi ditën e sotme shënoi 525 të vdekur nga COVID-19, më e ulëta prej 19 marsit. Conte në një intervistë është shprehur se Italia nuk bëri një përgjigje të përsosur fillimisht por tani po bën më të mirën dhe është në […]

Continue Reading

Koronavirusi, numri i viktimave në botë tejkalon 50 mijë vetave, drejt shifrës 1 milion të të infektuarve

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 50,000. Sipas statistikave të publikuara nga Universiteti amerikan John Hopkins numri i personave të vdekur nga koronavirusi ka shkuar në 50,230. Ndërkohë numri i të infektuarve ka shkuar në 981,221. Të shëruar deri tani janë 204,605 pacientë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës […]

Continue Reading