Haradinaj tregon sherrin me Ramën në darkën në shtëpinë e Thaçit

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se Edi Rama ka qenë i angazhuar në projektin e ndarjes së Kosovës.     “Ka qenë i angazhuar kryeministri Rama në opsionin e marrëveshjes Kosovë-Serbi, i njohur si shkëmbim i territoreve – por që do të rezultonte me ndarje të Kosovës”, – tha ai për […]

Continue Reading

Thaçi: Kam firmosur, Kurti i mandatuar, në të kundërt ta refuzojë

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi, ka dhënë shenjat e para se do ta nominojë Albin Kurtin për Shef të Qeverisë edhe nëse lideri i VV’së nuk e çon emrin te Shefi i Shtetit. Thaçi ka thënë se ka fakte të mjaftueshmë për ta mandatuar Kurtin për Kryeministër pasi i njëjti është i nominuar nga Partia […]

Continue Reading

Akuza për shkëmbime territoriale / Rama ngre padi kundër Haradinajt

Kryeministri i Shqipërisë dhe ai i Kosovës pritet të realizojnë një takim krejt ndryshe nga herët e tjera. Në sallën e gjyqit. Kjo pasi Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama edhe zyrtarisht ka nisur rrugën ligjore ndaj kryeministrit në detyrë të Kosovës, Ramush Haradinaj. Kreu i ekzekutivit shqiptar, ka ngritur padi ndaj homologut të tij nga […]

Continue Reading

LDK bën publike kundërofertën për VV-në

LDK sot ka dorëzuar me shkrim ofertën për bashkëqeverisje me VV-në, të propozuar në takimin e datës 8 janar 2020. Në propozimin e LDK-së thuhet se “LDK do të ketë Kryetarin e Kuvendit, Nënkryetarin e dytë të Kuvendit, zëvendëskryeministrin e parë dhe pesë ministri”. Propozimet e LDK-së të dorëzuara sot me shkrim, janë si vijon: […]

Continue Reading

Vetëvendosje publikon ofertën e re për LDK-në, propozon rritjen e qeverisë në 14 ministri

Besnik Bislimi, nënkryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, ka publikuar në  Facebook, ofertën e fundit që kjo parti i ka bërë LDK-së për formimin e  qeverisë. Ka konfirmuar edhe raportimet për rritjen e qeverisë nga 12  ministri në 14. Ai ka  thënë se kjo ofertë i është dërguar kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa,  mbrëmë. Sipas tij, në […]

Continue Reading

Vetëvendosja: Haxhiu gënjen, Kurti nuk u takua me Thaçin

Lëvizja “Vetëvendosje” thotë se gazetari Baton Haxhiu gënjen kur thotë se Albin Kurti ka pasur takime të gjata sekrete me Hashim Thaçin. Në një përgjigje thënë Gazetës Express, nga Vetëvendosje thonë se Presidenti Thaçi mund ta ketë angazhuar Haxhiun “që ta nxjerrë prej situatës”. Zyra për media e VV-së thotë se Haxhiu është i gatshëm […]

Continue Reading

Baton Haxhiu: Albin Kurti e Hashim Thaçi janë takuar edhe dy herë të tjera

Baton Drejtori i Klan Kosovës, Baton Haxhiu, thotë se Presidenti Hashim Thaçi dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti janë takuar edhe dy herë të tjera, përveç takimit zyrtar në Presidencë për konsultimet për formimin e Qeverisë. Haxhiu, i cili është mik i presidentit Thaçi thotë se Kurti e Presidenti kanë pasur takime sekrete. “Z. […]

Continue Reading

Ramush Haradinaj jep dorëheqjen edhe nga posti i kryetarit të AAK: Kam 100 rivalë, Kuvendi zgjedhor mund të mbahet në qershor

Muaj më parë Ramush Haradinaj dha dorëheqje nga posti i kryeministrit të vendit, e dorëheqje ka dhënë edhe nga kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Këtë veprim thotë ta ketë ndërmarr për shkak të shpalljes së zgjedhjeve të brendshme partiake dhe se deri në Kuvendin e ri të AAK-së do të jetë vetëm […]

Continue Reading

Video/ Anija luftarake ruse “kërcënon” anijen amerikane në Detin Arabik, rrezikon përplasjen

Një anije luftarake ruse është afruar “agresivisht”, duke kryer manovra ushtarake provokuese pranë një destrojeri (shkatërruesi) amerikan në Detin Arabik. Flota e pestë e Marinës Amerikane, e cila mbikqyr operacionet detare në Lindjen e Mesme pas incidentit bëri një deklaratë zyrtare. “Të enjten, në datën 9 janar, ndërsa po kryente operacione rutinë në Detin Arabik […]

Continue Reading

Letra/ Thaçi drejtohet sërish Kurtit: A do ta formoni Qeverinë, apo do të hiqni dorë?

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ia ka dërguar edhe një letër kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ku ka theksuar se është në pritje të përgjigjes së tij, siç kishte premtuar në takimin e tyre konsultativ, por se ende nuk e ka pranuar propozimin e tij. Pas funksionalizimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, […]

Continue Reading