Kërcënohet me jetë presidenti i Kosovës Hashim Thaçi

Një qytetar nga pjesa Veriore e Kosovës, ka kërcënuar Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi gjatë ditës së djeshme. Burime të Gazetës Insajderi bëjnë të ditur se ai është arrestuar sot nga Krimet e Rënda të Policisë së Kosovës. Kujtim Boletini përmes një postimi në profilin e tij në “Facebook”, kishte postuar një fotografi ku shihen […]

Continue Reading

SHBA i përgjigjet Albin Kurtit: Nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbim territoresh Kosovë – Serbi

Shtetet e Bashkuara theksuan të ënjtën se nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe se bisedimet ndërmjet të dyja vendeve duhet të çojnë në njohje të ndërsjellë. Këto komente u bënë në një deklaratë të përbashkët të ambasadorit Richard Grenell i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet […]

Continue Reading

Rrëzimi i qeverisë, Kurti flet për skenarin amerikan: E ardhmja është e jona, ndërkohë…

Nga Albin Kurti Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet dot qeverisja si përmbajtje. Jo se e kemi ditur, gjithsesi e morëm vesh. Mbledhja e djeshme e kuvendit do të ishte mirë të mbahej mend gjatë. Mirëpo, nuk do të ndodhë kështu, sepse ne do […]

Continue Reading

Kurti “hakmerret” ndaj LDK, shkarkon zv.kryeministrin

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka shkarkuar nga pozita e zv.kryeministrit, Avdullah Hoti. Lajmi është bërë e ditur nga zyra e kryeministrit në detyrë, Albin Kurti. Vendimi u bë publik menjëherë pasi Parlamenti miratoi mocionin për rrëzimin e qeverisë. Hoti është përfaqësues i LDK në qeverisë. Ky është shkarkimi i dytë që Kurti bën ndaj […]

Continue Reading

Rrëzimi i qeverisë Kurti, Isa Mustafa flet për fatin politik të Vjosa Osmanit në LDK

Kreu i LDK, Isa Mustafa ka reaguar pas rrëzimit të qeverisë Kurti. Mustafa ka thënë se Kosova ka ardhur në një situatë ku i vihen sanksione nga aleati kryesor i saj. Ai ka shtuar se mocioni është shtyrë edhe nga shkarkimi që i është bërë Agim Veliut nga pozita e ministrit të Punëve të Brendshme. […]

Continue Reading

Lajmi i fundit/ Rrëzohet qeveria Kurti, ja sa vota ishin kundër tij

Parlamenti i Kosovës sa po ka marrë vendimin për rrëzimin e qeverisë së Albin Kurtit. Tashmë Kosova në këtë krizë të fortë politike duhet të përballet edhe më mënyrën se si do të veprohet me veprimin në këtë situatë të re. Pro largimit të Kurtit votuan 82 deputetë të Parlamentit të Kosovës një shumicë te […]

Continue Reading

Video/Vjosa Osmani kundër Isa Mustafës: Nuk jam tradhtare, ja pse do votoj kundër rrëzimit të qeverisë

Kryetarja e Parlamentit të Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar votën e saj kundër rrëzimit të qeverisë. Osmani tha se po del kundër partisë së saj, për interest ë Kosovës dhe qytetarëve “Unë jam kundër çdo marrëveshje me partitë e vjetra dhe nuk e thyej besimin e elektoratit. Nuk mundet dikush të vendosë për LDK-në pa […]

Continue Reading

Live/ Sot mbahet seanca për shkarkimin e Qeverisë Kurti

Kuvendi i Kosovës nisi  seancën për të votëbesuar qeverinë e kryeministrit Albin Kurti, që rrezikon rrëzimin pas më pak se dy muajve nga marrja e mandatit. Mocioni i propozuar nga aleatja qeverisëse e Vetëvendosjes, Lidhja Demokratike e Kosovës, vjen pas përplasjeve mes krerëve të partive rreth heqjes totale të tarifës 100 për qind për mallrat […]

Continue Reading

Thellohet konflikti në Kosovë, Mustafa: Konspiracione nga Kurti, gabova që mbështeta koalicionin

Kreu i LDK, Isa Mustafa pas krisjes së koalicionit qeverisës për shkak të situatës së koronavirusit është shprehur se është penduar që e mbështeti këtë koalicion. Reagimi i tij vjen pasi Kosova regjistroi viktimën e parë, një 85- vjeçar i cili u infektua nga i biri i cili kishte ardhur nga Italia. Përmes një postimi […]

Continue Reading