Dorëheqja e Haradinajt, reagon Vuçiç: Mashtrim politik

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç, ka reaguar pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, duke e quajtur vendimin e tij “mashtrim politik”. Siç raportojnë mediat serbe në një dalja para mediave, Presidenti Vuçiç është shprehur se: “Dorëheqja e Haradinajt është mashtrim politik për të fituar më shumë popullaritet, por, Serbia duhet të tregojë maturi, qetësi […]

Continue Reading

(FOTO) Tërmet i fuqishëm në kufirin shqiptar

Një tjetër tërmet i fuqishëm 5.1 ballë ka rënë mesditën e sotme në kufirin mes tre shteteve Shqipëri-Greqi dhe Maqedonia e Veriut. Pas tërmetit të mbrëmjes së djeshme prej 4.8 ballësh, sot ka rënë një tjetër tërmet edhe më i fuqishëm. Rreth orës 12:50 të mesditës toka është lëkundur në Koza. Lëkundjet janë ndjerë në Greqi, […]

Continue Reading

Përgjimet/ Komedianët rusë mashtrojnë Zaev flasin për ndarjen e Kosovës dhe Erdogan

“Pranoj se jam viktimë e transparencës dhe disponimit tim të vazhdueshëm ndaj të gjithë”- tha Zoran Zaev, Kryeministër Pranon lëshime por jo dhe përgjegjësi apo dorëheqje – as personale, as të askujt në kabinetin e tij. Kryeministri Zoran Zaev në mesditë mbajti një konferencë për shtyp, pasi mbrëmë dëgjoi bisedat e tij të publikuara gjoja […]

Continue Reading

Erdhën nga Shqipëria, kandidojnë për deputetë në Parlamentin grek

Në zgjedhjet e 7 korrikut kandidojnë edhe qytetarë të ardhur nga Shqipëria, emigrantë apo homogjenë. Renditja bëhet sipas partive me të cilat ata kandidojnë.   JORGOS TRIHAS kandidon me partinë SYRIZA në zonën e dytë të Athinës (B 3 Notiu Tomea Athinon) Me origjinë nga Saranda, Jorgos Trihas ka kryer fakultetin e infermierisë dhe më […]

Continue Reading

Sot Greqia voton, e djathta më e favorizuar se partia e Tsipras

Greqia voton të dielën në zgjedhjet parlamentare, të parat që kur vendi nisi të marrë pak frymë pas krizës gati dhjetëvjeçare. Kandidatët e 20 partive dhe koalicioneve që marrin pjesë në zgjedhjet e 7 korrikut, kërkojnë votën e një elektorati prej gati 10 milionë votuesish. Të gjitha sondazhet i japin një avantazh të konsiderueshëm partisë […]

Continue Reading

“BOMBË” e re për sekretarin e përgjithshëm të Qeverisë

Audio-bombë e re shpërtheu nga takimi në Kabinetin e sekretarit të përgjithshëm Dragi Rashkovski. Bisedën e regjistruar, këtë herë e publikoi portali “Ekonomski lider”, me pohimin se e ka marrë nga një informator. Edhe këtë herë sërish dëgjohet biseda për procedurën e tenderit për furnizimin e pajisjes për radarë nga kompania italiane “Leonardo”. Përveç zërit […]

Continue Reading

SHBA, Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport shumë të ngushtë partneriteti mes NATO-s dhe Bosnjë-Hercegovinës. Gjatë qëndrimit në Sarajevë ai tha se SHBA-ja e mbështetë B-H në rrugën e saj të integrimeve euroatlantike. „Programi kombëtar vjetor (të cilin do të duhej të […]

Continue Reading

Video/ Ministri i Jashtëm serb ambasadores Çitaku: Me kolonizatorët je ulur

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, e cila bashkë me delegacionin që e shoqëronte, ishte duke biseduar me përfaqësuesit e Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe i është drejtuar duke iu […]

Continue Reading

Arrestohet shqiptari i 3-të, ende në arrati “Titi” personi më i rrezikshëm i grupit

Policia greke ka vënë në pranga shqiptarin e 3-të të arratisur mëngjesin e 3 qeshorit nga Drejtoria e Transferimit të Petros Rallis në Athinë. Mediat greke shkruajnë se shqiptari është i moshës 35-vjeçar, ndërsa nuk e kanë zbuluar emrin e tij. 35-vjeçari ishte anëtar i një grupi grabitësish dhe mori pjesë, ndër të tjera, në […]

Continue Reading

“Gjermania ka frikë nga Edi Rama”, çfarë thotë kryeministri Zaev

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga Brukseli ka folur për procesin e hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë. Kreu i qeverisë së vendit fqinj tha se Franca dhe  Holanda  kanë shprehur rezerva për nisjen e negociatave më Shqipërinë, ndërsa theksoi se edhe Gjermania ka “frikë” nga kërcënimet e palës […]

Continue Reading