Zaev: Shengeni lindi kur po pinim verë me Ramën e Vuçiç

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev rrëfen se ideja e Shengenit Ballkanik lindi gjatë një takimi në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara me kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç. “Ne u takuam aty, po pinim verë dhe nisëm të flisnim për këtë. Biseduam për procesin e Berlinit, për integrimin europian, Vuçiç […]

Continue Reading

Ruskoska-gjykatësve: “Do t’ju shkund nga brekët”

“Nëse ti dhe Këshilli e keni liruar Katicën, ta dish se do tua shkund brekët të gjithëve në Këshill, me hetim financiar. Për shkak të gjykatësve si ju, kurrë nuk do të hyjmë në BE. Nëse nuk është Këshilli yt, kërkoj ndjesë. Por nëse është, do ta shihni”  Kjo është përmbajtja e SMS porosisë kërcënuese, […]

Continue Reading

Historiani serb: Nuk ka “Schengen të vogël” pa njohjen e realitetit të pavarësisë së Kosovës

    Nuk ka “Schengen të vogël” pa perspektivë të paqes dhe fqinjësisë së mirë, ndërsa pranimi i realitetit të pavarësisë së Kosovës është hapi i parë në atë drejtim. Kështu ka thënë historiani serb i gjeneratës së re, Milivoj Beshlin, në një intervistë dhënë gazetës malazeze “Vikend Novine”.   “Do të ishte fakt pozitiv […]

Continue Reading

Vuçiç shtrohet në spitalin ushtarak, ka probleme me zemrën

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç është shtruar në spital për shkak të problemeve me zemrën. Një zyrtar i qeverisë bën me dije se gjendja e tij është stabilizuar. Ai foli në kushte anonimiteti i tha Reuters të Shtunën: “Presidenti tani është i qëndrueshëm”. Vuçiç, 49 vjeç, u pranua në një spital ushtarak në Beograd për shkak […]

Continue Reading

Video / Sfidon Greqia, nxjerr helikopterë, tanke dhe ushtarë. Në shesh edhe shqiptarë

Greqia feston sot “Ditën e JO-së” duke zhvilluar parada ushtarake dhe të nxënësve në të gjithë vendin. Që prej mëngjesit filluan përgatitjen për paradat, ndërsa sot parakalojnë edhe nxënësit me më të mirin e klasës që mban flamurin. Mësohet se mes nxënësve ka qindra mijëra shqiptarë, të cilët mësojnë në shkollat greke, ndërkohë që nuk […]

Continue Reading

Qeveria teknike në Maqedoni, emri i kryeministrit që përflitet

Më 3 janar 2020, Maqedonia e Veriut do të ketë një qeveri të re teknike, e cila si detyrë parësore të saj do të ketë organizimin dhe zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Sonte në një takim me Presidentin Stevo Pendarovski, drejtuesit e partive më të mëdha politike të vendit ranë dakord që në 12 […]

Continue Reading

Më 12 prill 2020 do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare ne Maqedoni

Kryeministri Zoran Zaev pas takimit të liderëve ka deklaruar se gjatë takimit është rritur marrëveshje që zgjedhjet e ardhshme parlamentare të mbahen më 12 prill të vitit të ardhshëm. “Propozimi jonë ishte që 22 ose 29 dhjetor të shkojmë në zgjedhje sepse në atë mënyrë në atë periudhë mund ta realizojmë procesin zgjedhor dhe më […]

Continue Reading

Vuçiç: Të gjithë po armatosen, edhe shqiptarët në Kosovë

Jam i shqetësuar për shkak të përshkallëzimit të mundshëm të konfliktit në rajon, por po punojmë që të mos vijë deri tek kjo. Kështu është shprehur presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, në televizionin serb “Prva”. Ai tha po ashtu se Serbia duhet të armatoset sepse “këtë po e bëjnë të gjitha vendet përreth nesh”. “Jam gjithmonë […]

Continue Reading

Zaev propozon zgjedhje të parakohshme: Na bënë padrejtësi

Kryeministri Zoran Zaev ka propozuar zgjedhje të parakohshme për Maqedoninë e Veriut. Zaev tha se Brukseli i bëri një padrejtësi Maqedonisë së Veriut dhe për këtë duhet që gjithkush politikan të marrë përgjegjësitë e veta. Propozimi i tij në mbledhjen me liderët do të jetë propozimi për zgjedhje të parakohshme. “Para dy ditwsh Brkuseli na […]

Continue Reading

Zaev ndryshon mendje: Nuk jap dorëheqje, do vazhdoj me reformat

Kryeministri Zoran Zaev komunikoi edhe me kryeministrat e Gjermanisë, Suedisë, Bullgarisë, Sllovenisë, Maltës dhe liderë të tjerë evropianë, përfshirë edhe me eurokomisarin Johanes Han. Nga të gjithë liderët evropianë arritën porosi të qarta me mbështetje që shteti të vazhdojë në rrugën në të cilën është nisur, të vazhdojë me reformat dhe integrimet, informojnë për MIA […]

Continue Reading