Juventus futet në histori, shpallet kampion për herë të tetë radhazi

Juventus shkruan historinë ne Itali. Bardhezinjtë kanë siguruar matematikisht titullin e 8-të radhazi në Seria A. Fitorja 2-1 ndaj Fiorentinës konsolidoi pozitat e torinezëve në krye të elitës së futbollit europian, duke u ngjitur për herë të 35-të në pedistalin e Serisë A. Ndërkohë, ky ishte titulli i dytë i Cristiano Ronaldos me bardhezinjtë, në […]

Continue Reading

Europa League, kualifikohen favoritët. Ja çiftet gjysmëfinaliste

Trofeu i dytë nga rëndësia në futbollin kontinental do të vendoset mes Arsenalit, Çelsit, Valencias dhe Ajntrahtit të Frankfurti. Janë këto 4 ekipet e mbijetuara në Europa Lig që kalojnë në fazën gjysmëfinale, në fundin e një raundi pa shumë surpriza. Arsenal fitoi edhe betejën e dytë ndaj Napolit, këtë herë 1-0, duke merituar kualifikimin. […]

Continue Reading

Foto / Marco Materazzi merr “Kullën e Qytetit” të Tiranës, tifozët shqiptarë e surprizojnë

  Kampioni i Botës me fanellën e Italisë, Marco Materazzi ndodhet në Tiranë ku ka marrë “Kullën e Qytetit”. Një grup tifozësh të Interit në kryeqytet i kanë bërë një suprizë të bukur ish-mbrojtësit zikaltër i cili është ndalur në sheshin “Skënderbej”. Nuk kanë munguar fotot me ish-kampionin e Botës, i cili mbajti veshur fanellën […]

Continue Reading

Ndeshje e cmendur, City eleminohet nga VAR, Guardiola: Futbolli, i paparashikueshëm

Manchester City dështoi sërish në rrugëtimin për të triumfuar në Champions, një kompeticion që po rezulton një “mollë e ndaluar” për Pep Guardiolën, që kur vendosi të largohet nga Barcelona. Manchester City fitoi 4-3 ndaj Tottenham Hotspurs, por humbja 1-0 në ndeshjen e parë në Londër eliminoi ekipin e trajnerit spanjoll. Një ndeshje fantastike që […]

Continue Reading

Ajaksi turpëron dhe Juven, Barça e papërmbajtshme (VIDEO)

Mrekullia e radhës e Ajaksit të Amsterdamit, që pasi eliminoi Realin e Madridit, bën të njëjtën gjë dhe ndaj Juventusit, duke triumfuar në Torino e duke kaluar në gjysmëfinale, ku do të presë fituesen e çiftit Totenhem-Siti. Në “Allianz Stadium” “harkëtarët” kanë dhuruar një futboll spektakolar duke asfiksuar manovrën e skuadrës së Alegrit, ndonëse bardhezinjtë […]

Continue Reading

Champions/Messi dhe Ronaldo në betejen e rradhës, kush do të kualifikohet?

Rezultate që të bëjnë të shfrenosh imagjinatën, ato të arritura në cerekfinalet e vajtjes në Amsterdam dhe Old Trafford, por që natyrisht nuk i heqin dot statusin e favoritit Juventus dhe Barcelonës, kur të zbresin në fushë respektivisht kundër Ajax dhe Manchester United. Hollandezët duan të bëjnë një tjetër performancë si në Madrid, për të […]

Continue Reading

Shpëtojnë strukturat e katedrales së Notre Dame, miliarderi dhuron 100 mln euro

Pas më shumë se 9 orësh betejë me flakët, zjarrfikësit arritën të vënë nën kontroll zjarrin që përfshiu një pjesë të madhe të katedrales Notre Dame de Paris. Autoritetet franceze thanë se arritën të shpëtojnë nga djegia dy nga kullat e katedrales dhe strukturën shkëmbore të godinës Gotike, 850-vjeçare. Duke folur nga katedralja nēn flakë, […]

Continue Reading

Manchester United kryen “vetëvrasje”, ngec Juventusi

Barcelona ka hedhur një hap të sigurtë drejt gjysëmfinales së UEFA Champions League. Katalanasit mposhtën 1-0 Manchester United, në takimin e parë të fazës çerekfinale. Një takim mjaft i tensionuar ai i zhvilluar në “Old Trafford”, me dy skuadrat që luftuar deri në pikën e fundit të djersës për të marrë fitoren. Gjithsesi, ata që […]

Continue Reading

Champions/ Son befason Sitin, Totenhemi fiton të parën

Totenhemi ka fituar sfidën e parë në derbin anglez të këtyre çerekfinale të Champions League. Në sfidën e luajtur në “Spurs Stadium”, “gjelat” e Mauricio Poketinos kanë përballuar mjaft mirë skuadrën e frikshme të Pep Guardiolës, duke gjunjëzuar Mançester Sitin falë golit të koreanit Son. Në minutën e 11-të, miqtë kishin mundësinë më të mirë […]

Continue Reading

Barça i jep fund çështjes titull. Suarez dhe Messi mposhtin Atletikon

Barcelona i afrohet titullit kampion në Spanjë, pasi mposhti në “Camp Nou” Atleticon e Madridit, që ishte njëkohësisht edhe rivali kryesor i tyre në këtë betejë. Katalanët dominuan takimin për gjatë gjithë 90-minutëshit, duke përfituar edhe nga fakti që miqtë nga Madridi luajtën për më tepër se 60 minuta, me një futbollist më pak. Ishte […]

Continue Reading