Çfarë duhet të hani për të forcuar sistemin imunitar

Të dish se çfarë të hash për të rritur imunitetin do të thotë të ndihmosh trupin të parandalojë dhe të luftojë agresionin e viruseve dhe baktereve. Dieta është shumë e rëndësishme për të forcuar dhe për të qenë më pak të prekshme ndaj viruseve, baktereve dhe sëmundjeve me të cilat ne kontaktojmë çdo ditë. Spinaqi […]

Continue Reading

Studimi i Covid/ Testi i gjakut për Covid mund të parashikojë nëse një person do të mbijetojë

Së fundmi studiuesit po punojnë për zhvillimin e një testi gjaku, si një mënyrë më e shpejtë për të parashikuar nëse pacientët me COVID-19 do të kenë nevojë për kujdes intensiv ose nëse kanë të ngjarë të mbijetojnë, menjëherë pasi të shfaqen simptomat. Mediat e huaja bëjnë me dije se ky test mund t’u mundësojë mjekëve […]

Continue Reading

U bë gjyshe 33-vjeç, grekja ka një këshillë: Mos u martoni të rinj! Studioni, jetoni

Ajo u dashurua në moshë të re dhe u martua ku ishte vetëm 16-vjeç e më pas solli në jetën djalin e saj. Në po të njëjtën moshë djali i saj la të dashurën e tij shtatzënë. Sot ata janë prindër dhe nëna e tij u bë gjyshe në moshën 33-vjeç. Ajo tregon se si lindi […]

Continue Reading

Shpërthimi i Covid, qeveria hap spitalin e katërt në Shqipëri (video)

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Spitali COVID 4, në aksin Tiranë- Durrës ka deklaruar se prej ditës së sotme kapacitetet spitalore janë shtuar me 100 shtretër duke vënë në dispozicion edhe strukturën e dedikuar COVID 4 për trajtimin e pacientëve. “Ne kishim bërë pjesë të strategjisë tonë. Ka qenë një punë […]

Continue Reading

Historia/ Infermierja e shëruar nga COVID: Kalova gjendje ankthi, por falë mjekëve e kalova!

Kryeministri Edi Rama ka sjellë këtë të diel një tjetër histori të një paciente të prekur me COVID. Bëhet fjalë për historinë e infermieres Pashkë Prendi. Në rrëfimin e saj, Pashkja ka treguar se si ka përjetuar gjendje ankthi dhe stresi teksa ishte në spital, por gjendja e saj shëndetësore u normalizua falë një shërbimi […]

Continue Reading

A do të zhduket pandemia Covid-19 nga këto vaksina? Flasin ekspertët

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën globale kundër pandemisë? Prodhuesit amerikanë të ilaçeve, Pfizer-BioNtech dhe Moderna kanë thënë se vaksinat e tyre të koronavirusit kanë një normë efikasiteti prej rreth 95% ndërsa vaksina Sputnik V e zhvilluar […]

Continue Reading

Prekeni nga Covidi në shtatzëni? Mjeket tregojnë ushqimet që duhet të zhdukni nga tavolina

Modelja e sipërmarrësja e njohur Greis Petroviç, deklaroi se është prekur nga koronavirusi. Modelja, e cila është në muajin e 9-të të shtatzënisë dhe pret të sjellë në jetë një djalë në fillim të dhjetorit, tha se sëmundjen po e përjeton me simptoma të lehta, ku ka pasur temperaturë të lehtë e pak kollë. Ndërkohë, […]

Continue Reading

Pijanëcëve iu gjendet zgjidhja, shpiket pajisja që iu kthen esëll

Shkencëtarët kanë shpikur një makinë e cila mund t’i ndihmojë njerëzit të bëhen esëll rreth tre herë më shpejt se zakonisht. Përdoruesit inkurajohen t’i bëjnë vetvetes hiperventilim duke marrë frymë fort dhe shpejt në një maskë fytyre e cila i furnizon ata me dioksid karboni. Me hiperventilim ata përdorin mushkëritë për të nxjerrë jashtë alkoolin. […]

Continue Reading

Covid/ 168 të infektuar me koronavirus dhe 3 viktima në 24 orë

Kurba e pandemisë së koronavirusit vijon të jetë e njëjtë dhe këtë të dielë (13 shtator). Gjatë 24 orëve të fundit u regjistruan 168 raste të reja nga 877 testime. Fatkeqësisht 3 qytetarë të tjerë kanë humbur jetën. Siotuata serioze vijon të mbetet tek të shtruarit në spital. Aktualisht 178 pacientë po marrin shërbim në […]

Continue Reading

Nënë Nifja mposht koronavirusin, 90-vjecarja nga Hasi kthehet e shëruar në shtëpi

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka dhënë lajmin e mirë se një e  moshuar 90-vjecare nga Hasi është shëruar nga koronavirusi. “Pas 7 ditësh të vështira në spitalin infektiv, nënë Nifja, 90 vjeçarja nga Hasi ka mundur Covid19 dhe sot është kthyer në shtëpi e shëruar”, shkruan Manastirliu. Deri tani numri i të shëruarve nga […]

Continue Reading