Nesër kthesa e madhe, zbuloni cfarë do të ndodhë me motin në Shqipëri, surpriza në mesjavë

Moti i keq me stuhi, dëborë dhe ngrica i lë vendin temperaturave të larta duke nisur nga nesër. Meteoalb njofton se mesjava tjetër do të shënojë temperatura mbi 20°C. “Temperaturat rriten me 3-4°C të premten dhe në fundjavë duke bërë që pjesa më e madhe e territorit shqiptar të kalojë në vlera pozitive. Megjithatë rritja […]

Continue Reading

Surprizat e motit, IGJEUM bën parashikimin: Temperaturat arrijnë në -15 °C

  ide | kryesore Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit parashikon ulje të temperaturave. Sipas IGJEUM pasditen e sotme dhe gjatë ditës së nesërme pritet të ketë reshje lokale të dobëta në disa zona të lokalizuara. Ndërsa në zonat malore në juglindje të vendit, mbi 500 metra mbi nivelin e detit priten reshje në formë dëborë.  […]

Continue Reading

Paralajmërimi, stuhia ‘Kiara’ nesër prek Shqipërinë

Stuhia Kiara që ka shkaktuar viktima në Europë dhe dëme të mëdha materiale, tani po i afrohet edhe Shqipërisë, sipas meteorologëve. Mendohet që ajo do prekë Shqipërinë ditën e nesërme. Për të sqaruar për këtë stuhi me forcën e një uragani ka qenë në studion e lajmeve në Ora News, Adiola Bani nga Meteoalb. “Kjo […]

Continue Reading

Ngrica në rrugë, ARRSH apel të rëndësishëm drejtuesve te mjeteve

Pas reshjeve të dëborës tashmë vendi është mbërthyer nga temperatura të uleta, që kanë sjellë edhe ngrica në rrugë. Autoriteti Rrugor Shqiptar informon se kontraktorët kanë punuar për shpërndarjen e kripës në segmentet ku ka ngrica dhe po mbajnë në monitorim të vazhdueshëm situatën. Sipas ARRSH, në të gjitha akset kombëtare qarkullimi vazhdon normalisht. Ndërsa […]

Continue Reading

Dëbora zbardh qytetet e Korçës, Pogradecit, Dibrës. Autoriteti Rrugor: Kini kujdes!

Ulja temperaturave të motit ka sjellë reshjet e dëborës në muajin shkurt. Disa qytete janë gdhirë sot në tapetin e bardhë. Kukësi, Dibra, Korça dhe Pogradeci janë pushtuar nga dëbora. Autoriteti Rrugor Shqiptar ka bërë thirrje që kihet kujdes në kalimin e këtyre këtyre rrugëve nacionale dhe dytësore për personat që qarkullojnë me makinë. Ndërsa […]

Continue Reading

Bëhuni gati për të ftohtin polar, ja si do të jetë moti nesër

Nëse menduat se i mbyllëm hesapet me dimrin e keni shumë gabim. Nga dita e nesërme bëhuni gati për të ftohtin polar. Sipas Meteoalb, vendi do të karakterizohet nga vranësirat kryesisht në veri të Shqipërisë. Mesdita do të sjellë zhvillimin e tyre si dhe të reshjeve. Gjatë orëve të mëngjesit dhe të mbrëmjes temperaturat do […]

Continue Reading

Rikthehen reshjet e shiut, ja parashikimi i motit për të shtunën

Reshjet e shiut do të rikthehen gjatë ditës së nesërme në Shqipëri. Gjatë pjesës së parë të ditës do të kemi mot të kthjellët. Por sipas MeteoAlb vranësirat do të shtohen gjatë orëve të pasdites dhe mbrëmjes duke sjellë reshje të pakta shiu në Veriperëndim dhe në Jug të vendit. Reshje të pakta dëbore do […]

Continue Reading

Frika nga SPAK, ministrja ndryshon koncesionin e sterilizimit. Shabani: Kjo, prova se një palë u kap gafil

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu deklaroi sot se në javën e dytë të janarit të këtij viti, pra pas dërgimit të çështjes në SPAK nga nisma ‘Thurje’ (lexo ketu), koncesioni i sterilizimit është ndryshuar. Por ku konsiston ky ndryshim? Sipas ministres amendimi lidhet me faktin se në momentin që do të kemi mbi 64 mijë […]

Continue Reading

Bllokohet porti i Barit, drejtoria Detare jep njoftim për tragetet

Drejtoria Përgjithshme Detare bën të ditur se për shkak të motit të keq është mbyllur porti i Barit në Itali. Edhe pse anijet në portin e Durrësit është i hapur Drejtoria me anë të njoftimi shprehet se është urdhëruar të mos lundrojnë. Njoftimi i plotë Duke parë perkeqësimin e motit ne ditët e para të […]

Continue Reading