Qëndrimi për shumë orë para ekrani mund të ndryshojë formën e trurit të fëmijëve

Kalimi i shumë orëve duke shikuar në ekran mund të ndryshojë formën e trurit të fëmijëve të vegjël, paralajmëroi një studim. Shkencëtarët kryen skanime në tru të fëmijëve të moshës midis tre dhe pesë vjeç, dhe krahasuan rezultatet me përdorimin e ekranit. Ata që kaluan kohën më të madhe në tableta, telefona dhe TV kishin […]

Continue Reading

Kirurgu i njohur denoncon: Ja si po na vjedhin me koncesionin e sterilizimit/VIDEO

Mjekët kanë zbuluar skandalin e qeverisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë me sterilizimin e mjeteve kirurgjikale. Gjithçka është dhënë me koncesion. Por ajo që nuk është pritur mirë nga mjekët është mënyra sesi po kryhet procesi i sterilizimit dhe ndërhyrja e qeverisë për të ndihmuar privatin. Spitalet janë në standardet më të ulëta. Denoncimi i këtij […]

Continue Reading

Nëse doni të mbroni trupin tuaj mos i bëni KURRË këto gabime që lidhen me higjienën tuaj

Kafshimi i thonjve tuaj si një mënyrë për të përballuar stresin: Ndonjëherë kafshimi i thonjve mund të shkaktohet nga stresi emocional ose mendor dhe përdoret si një mënyrë e lehtë për t’i kapërcyer këto ndjenja.Ju gjithashtu mund të kafshoni thonjtë tuaj pa menduar fare. Për fat të keq, kjo nuk ju bën mirë, as për […]

Continue Reading

Hirra “minierë” vitaminash dhe lëndësh ushqyese

Hirra është produkti magjik i cili krijohet gjatë prodhimit të djathit dhe kosit, dhe në të mbeten përbërësit më të mirë dhe më të vlefshëm të qumështit: 16 lloje proteinash, tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe shumë elemente të tjera të shëndetshme. Ajo ka një efekt të pakrahasueshëm në sistemin […]

Continue Reading

Ilaçet që shkaktojnë kancer, ndalohet Ranitidina, ja vendimi

Ndalohen të gjitha barnat që përmbajnë Ranitidinë edhe në tregun farmaceutik shqiptar. Burime të Top Channel thanë se gjatë ditës së sotme u është kërkuar të gjithë mjekëve të QSUT të mos e tërheqin nga farmacia e QSUT por të përdorin një tjetër bar alternativ për trajtimin e pacientëve. Por tashmë edhe pacientët kanë mësuar […]

Continue Reading

Shishat-t kancerogjene! Ekspertët ngrenë alarmin, apel prindërve…

Shishat-t janë kthyer në një fenomen shqetësues për adoleshentët dhe të rinjtë që i konsumojnë, madje janë edhe shumë pranë shkollave të mesme në kryeqytet. Në emisionin Vizioni I Pasdites ekspertët kanë dhënë alarmin për t’i dhënë fund këtij trendi që po rrezikon shëndetin e të rinjve. “Kemi fenomene të një reaksioni të cuditshëm dhe […]

Continue Reading

E pazakontë, lind foshnja me dy gjini në Prishtinë

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Klinikën e Gjinekologjisë në Prishtinë. Me një rast të rrallë janë ballafaquar ditë më parë mjekët në Klinikën e Gjinekologjisë në Prishtinë, pasi një foshnje ka lind me dy gjini, bëjnë të ditur burimet e “Front Online”. Sipas këtyre burimeve, foshnja aktualisht është në Klinikën e Neonatologjisë, ku […]

Continue Reading

Studimi/ Mungesa e gravitetit vret qelizat e kancerit

„Shumë vetë në shoqërinë tinë papritur u sëmurën me kancer, dhe kjo më ka motivuar që të studioj, se çfarë ndodh me qelizat e kancerit”, thotë Joshua Chou, studiues në Universitetin Teknologjik të Sydneyt. „Nuk ka ndonjë çelës të artë për të shëruar kancerin, sepse çdo tip kanceri është i ndryshëm nga tjetri dhe njerëzit […]

Continue Reading

Infeksionet, mjeku jep alarmin: Fluks prej 200 personash ne ditë

Infektivi i Qendrës Spitalore Universitare në Tiranë po përballet me një flusk tejet të madh pacientësh. Mjeku Tritan Kalo në një prononcim për median tregon se me këtë fluks po shfrytëzohen tej kapacitetit personeli mjekësor. “Kemi një shtim të tejskajshëm fluksit të urgjencave në spitalin infektiv. Vetëm në 6-7 ditë ka pasur një fluks ardhjesh […]

Continue Reading

Alarmi i OBSH: Fruthi vdekjeprurës rikthehet në Shqipëri, rrezikojnë fëmijët e pavaksinuar

Fruthi, ndoshta virusi më ngjitës në planet, është rikthyer furishëm në Shqipëri, në të gjithë Evropën dhe në Amerikën e Veriut. Përkundër deklarimeve të Institutit të Shëndetit Publik në vendin tonë, fruthi nuk është eliminuar, por përkundrazi, po në harkun kohor të një viti, paraqet përhapje të me një trend gjithnjë e në rritje. Organizata […]

Continue Reading