Frika nga SPAK, ministrja ndryshon koncesionin e sterilizimit. Shabani: Kjo, prova se një palë u kap gafil

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu deklaroi sot se në javën e dytë të janarit të këtij viti, pra pas dërgimit të çështjes në SPAK nga nisma ‘Thurje’ (lexo ketu), koncesioni i sterilizimit është ndryshuar. Por ku konsiston ky ndryshim? Sipas ministres amendimi lidhet me faktin se në momentin që do të kemi mbi 64 mijë […]

Continue Reading

Njihuni me terapinë e limonit të ngrirë që lufton edhe sëmundjet më të rënda, ja si ta përgatisni

a se si limonët e ngrirë ndihmojnë në kontrollin e sëmundjeve Limoni ka qenë një pjesë e jetës sonë ushqimore për shekuj. Deri më tani ne i kemi përdorur ato në formën e lëngut ose feta. Sot, ne do t’ju tregojmë për një formë tjetër të saj që është e mirë për njerëzit që vuajnë […]

Continue Reading

Situata e gripit në Shqipëri, ISHP: Infeksionet respiratore kanë rritje, tre viruset që na kërcënojnë

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar të dhënat për situatën e gripit në vend. Sipas këtyre të dhënave vihet re një tendencë në rritje e infeksioneve respiratore. Ndërsa virusi që mbizotëron është A/H1pdm09. INFORMACIONI I ISHP-SE Nga të dhënat e raportimit sipas survejancës së infeksioneve akute respiratore të sipërme dhe të poshtme të sistemit ALERT, […]

Continue Reading

Antibiotiku më i fuqishëm natyror! Përzjeria e mjaltit me hudhrën bën mrekulli për shëndetin tonë

Si mjalti ashtu edhe hudhra kanë veti të fuqishme antibiotike që konsolidojnë sistemin tuaj imunitar. Nga njëra anë, përfitimet e mjaltit me ujë të nxehtë përfshin dëbimin e të gjitha toksinave nga trupi juaj dhe nga ana tjetër, hudhra njihet që është një ushqyese me shumë më pak kalori. Cilat janë përfitimet e mjaltit dhe […]

Continue Reading

Virus i frikshëm, mjeku Kalo jep këshillat e mjekimit

Nga dr. TRITAN KALO JO PANIK, pak protagonizëm, më shumë informacion tejskashmërisht të saktë si dhe një qëndrim profesionalist e etikor….Në ÇDO stinë të vitit, por më shpesh në prag ose përgjatë dimrit ndeshim në praktikën tonë klinike mjeksore edhe raste të PURPURAVE FULMINANTE (PF), e cila është një sindromë e rallë klinike e trombozave […]

Continue Reading

ISHP zbulon sëmundjen që i mori jetën policit 27-vjeçar, Bino: Ishte prekur nga virusi i meningjitit. S’ka vend për panik

Instituti i Shëndetit Publik ka zbuluar shkaqet e vdekjes tragjike të policit të Rrugores, Mariglen Mestani, në moshën 27-vjeçare. Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, tha se polici vdiq nga sëmundja e meningjitit, ose meningokoksemisë. Sipas Binos, ky është një infeksion i rëndë, që ka një evolucion tepër të shpejtë dhe […]

Continue Reading

Meshkuj, vuani nga impotenca? Zbuloni 10 ushqimet që shkaktojnë viagrën natyrale

Shumë burra vuajnë nga impotenca gjë që e bën të vështirë mbajtjen e ereksionit për një kohë më të gjatë në momente intime. Sidoqoftë, tani mund të gjeni lehtësisht ilaçe të disponueshme në treg që mund t’ju ndihmojnë të luftoni impotencën tuaj. Por pse të blini gjëra produkte farmaceutike me plot kimikate kur ekzistojnë disa […]

Continue Reading

Shpiken prezervativët që ndryshojnë ngjyrë kur zbulojnë sëmundjet seksuale

Një grup nxënësish kanë shpikur një prezervativ që ndryshon ngjyrën kur bie në kontakt me një sëmundje seksualisht të transmetueshme (SST). Prezervativi, i quajtur STEYE, fitoi kategorinë e shëndetit në TeenTech Awards në Londër, i cili është një konkurs vjetor që synon të frymëzojë nga 11 deri në 16 vjeç për të realizuar “potencialin e […]

Continue Reading

Paralajmërojnë shkencëtarët: Mënyra si e gatuani orizin po vë në rrezik jetën tuaj

Orizi nuk është ushqimi më i lehtë për të gatuar dhe shpesh gatuhet në mënyrë shumë të gabuar. Mos gatimi i orizit siç duhet nuk është thjesht i pakëndshëm për t’u ngrënë, por mund të jetë edhe i rrezikshëm. Shkencëtarët kanë treguar se orizi para se të gatuhet duhet të lihet një natë në ujë […]

Continue Reading

Këshilla: Si të përballoni temperaturat e ulëta të dimrit

Instituti i Shëndetit Publik  ka publikuar disa këshilla për të përballuar temperaturat e ulëta të dimrit. 1-Përdorni kapuç, shall, doreza kur jeni në ambiente të jashtme. 2-Evitoni qëndrimin në ambientet jashtë, në ditë të ftohta. 3-Evitoni daljet herët në mëngjes dhe në darkë vonë. 4-Konsumoni ushqime të ngrohte 5-Pini sa më shumë lëngje Loading…

Continue Reading