8 shenjat që tregojnë se një punonjës është gati të jap dorëheqjen, sipas studiuesve të Harvard

Një studim i Harvard zbuloi se nuk keni nevojë për aftësi të veçanta për të ditur se kur është momenti që ju të jepni dorëheqjen tuaj. Studiuesit pyetën afro 100 menaxherë se si u ndryshua sjellja e vartësve të tyre nga muajt para marrjes së vendimit. Për më tepër, studiuesit anketuan 100 punonjës për të […]

Continue Reading

Studimi i ri: Nëse pini 25 kafe në ditë, nuk …

Të gjithë personat që pëlqejnë kafen do të lumturohen nga ky studim i ri. Hulumtimi i publikuar të hënën tregon se kafeja nuk është e keqe për zemrën e njeriut, ndryshe nga cfarë thuhej më parë. Studiuesit debatuan gjatë për pretendimet se pirja e kafesë mund të ngurtësojë arteriet e zemrës. “Megjithë popullaritetin e madh […]

Continue Reading

Fuga kundër projektligjit të PS për Akademinë e Shkencave: Arbitrare

Akademiku Artan Fuga i ka adresuar një letër publike kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi ku denoncon veprimet arbitare, pasi një grup deputetësh të grupit parlamentar të shumicës socialiste, kanë dorëzuar pas një iniciative ligjore në Kuvend një projektligj, i cili pranohet nga shërbimet e PS-së për të hyrë në procedurat e Kuvendit për shqyrtim. Letra […]

Continue Reading

Studimi, një nga llojet e kanabisit shkakton vdekje! Bëni kujdes…

Një lloj hashashi që po shitet në rrugët e Madridit është një nga më të famshmit në botë, por ka shumë baktere që mund të shkaktojnë vdekjen e atyre që e pinë. Sipas BBC, një studimi nga profesori Jose Manuel Moreno, shkencëtar nga universiteti i Madridit, ka zbuluar se në 90 cigare hashashi u gjetën […]

Continue Reading

73% e studentëve pranojnë korrupsionin në Universitete, ja kush kryeson

73% e studentëve shqiptarë pranojnë korrupsionin ne Universitete. Rezultati befasues del nga një anketim i kryer nga Qendresa Qyetare mbi nivelin dhe perceptimin e korrupsionit në 5 universitete publike. “73% e studentëve të anketuar pranojnë korrupsionin brenda Universiteteve, 62% pohojnë se janë të informuar nga eksperiencat personale miqve apo familjarëve të tyre”. Po cilat janë […]

Continue Reading

FOTOT/Prezantohet opeli i së ardhmes, makinë elektrike dhe me shumë risi

Opel ka prezantuar konceptin e makinës GT X Experimental, që sipas markës gjermane do të jetë e ardhmja e automobilëve. Me një dizajn të ri si brenda, ashtu edhe jashtë, kjo makinë elektrike ka shumë risi teknologjike. GT X Experimental është pionerja e makinave Opel që deri në vitin 2024 do të jenë të gjitha […]

Continue Reading

Jeni shtatzanë, ja kur është koha ideale për të udhëtuar me avion

Shtatzania është dhe periudha ku secili nga ne duhet të bëjë kujdes, pasi një gabim i vogël mund të ketë pasoja. Udhëtimet janë dhe pjesa që secili nga ne duhet të bëjë kujdes.   Avioni është një ndër mjetet e transportit që në fazën e shtatzanisë rekomandohet që të përdoret vetëm në fazën kur jeni […]

Continue Reading

Njerëzit që pijnë çaj çdo ditë kanë një zemër më të shëndetshme, ja arsyet

Pirja e çajit çdo ditë është një zakon që i bën shumë mirë zemrës. Këtë e thotë një studim, të cilit i referohet AgroWeb.org, nue të cilin morën pjesë mbi 6500 të rritur të cilët në fillim të studimit nuk vuanin nga asnjë sëmundje e zemrës. 13% e tyre pranuan se pinin minimalisht një filxhan me […]

Continue Reading

Shkencëtare që 12 vjeç, ja me çfarë e ndihmoi njerëzimin

Gitanjali Rao është vetëm 12 vjeç. E cilësuar si shkencëtarja më e re në Amerikë, ajo u lehtësoi jetën shumë njerëzve me pajisjen që shpiku. Kur Gitanjali pa në televizor se në Flint të Michiganit njerëzit po protestonin për cilësinë e ujit, u përvesh punës në laboratorin e shkollës së saj, për të ndihmuar këtë […]

Continue Reading

“Luftë për mbijetesë”, bananet në rrezik zhdukjeje

Një banane që mund të mbajë çelësin e mbijetesës së bananeve të ngrënshme në botë, është vendosur tani në listën e bimëve të rrezikuara nga zhdukja. Ajo është gjendur vetëm në Madagaskar, ku janë zbuluar vetëm pesë bimë të rritura të mbetura në natyrë të egër. Shkencëtarët thonë se bima duhet të ruhet, pasi ajo […]

Continue Reading