Arsyet pse nuk duhet ta lini kurrë celularin në karikim afër krevatit

Lënia e telefonit në karikim, sidomos gjatë natës është një zakon i keq që duhet të eliminohet sa më shpejt të jetë e mundur sepse mund të jetë shumë e rrezikshme. Përveç shkatërrimit të baterisë përgjithmonë, mund të shkaktojë dëme serioze në shëndet. Shumë zjarrfikës nga e gjithë bota kanë ndërhyrë për të shpëtuar jetën […]

Continue Reading

Nga sot WhatsApp ndërpret shërbimin në miliona smartphone

Pajisjet Android dhe iPhone të cilat mbështesin vetëm sisteme operative të vjeteruara nuk do të jenë më në gjendje të ekzekutojnë aplikacionin në pronësi të Facebook. WhatsApp tha se masa ishte e nevojshme për të mbrojtur sigurinë e përdoruesve të saj. Smartphone që përdorin Android 2.3.7 dhe më të vjetër, dhe iPhone iOS 8 ose […]

Continue Reading

Vjollca Hoxha humb betejën me bosët e mëdhenj për Digitalb, sekuestrohen aksionet e shoqërisë dhe humb vendimmarrjen

Vjollca Hoxha humbet shumicën e aksioneve në kompaninë “Digitalb”, duke humbur kështu edhe maxhorancën për vendimmarje. Pronarja e rrjetit “Top Media” ka humbur betejën e saj për të mbajtur ‘nën kontroll” DIGITALB, pavarësisht tentativës për të bllokuar shitjen e aksioneve të kësaj shoqërie te ish aksionerët e shoqërisë Supersport. Në fund të 2019-ës Vjollca Hoxha […]

Continue Reading

Çfarë po ndodh me “Facebook”? Bie aplikacioni më popullor

Një problem ka përfshirë rrjetin më të madh social në të gjithë botën, Facebook pasi faqja kryesor apo ‘newsfeed’ nuk hapet ose nuk punon. Qytetarët kanë zgjedhur të shkruajnë në twitter me hashtagun #facebookdown për të kuptuar se në gjithë botën ndodh i njëjti problem. Duket se faqja kryesore e Facebook, newsfeed nuk rifreskohet dhe […]

Continue Reading

SHBA dhe NASA kërkojnë kthimin e pajisjes misterioze nga Adriatiku

Midis ishujve të Mljetit dhe Shën Andrew në Dubrovnik, peshkatarët tërhoqën një pajisje të çuditshme në rrjeta. Pajisja elektronike nuk kishte shenja dhe identitet të qartë të përkatësisë së anijes, institutit ose shtetit. Ekuipazhi i anijes së peshkimit Marian II nga 140 metra thellësi tërhoqi diçka që i kishte shqyer rrjetat e tyre. “Ne kemi […]

Continue Reading

Del rregullorja, si të pajisni makinën me xhama të zinj

Më 31 Tetor 2019, është zyrtarizuar e drejta për të errësuar xhamat e makinave. Megjithatë kjo e drejtë do bazohet mbi kritere cilësie e sigurie në përputhje me dispozitat ndërkombëtare. Lajmin e ka bërë të ditur Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor të cilët njoftojnë se pas dëgjesave dhe konsultimeve me praktika ndërkombëtare […]

Continue Reading

INN Fest 2019 – Festivali më i madh i Inovacionit ne Ballkan, ja risitë që sjell

      “Tok Digital Agency” sjell për të dytin vit në Tiranë festivalin më të madh të inovacionit, INN Fest 2019. Në datën 24 dhe 25 Tetor, tek Art Turbina do të keni mundësi të jetoni për disa orë pranë risive teknologjike, ideve revolucionare dhe investitorëve më interesant të Shqipërisë, Kosovës dhe të gjithë […]

Continue Reading

Kalimi në dixhital shtyhet me 30 ditë, nis në tetor

Shtyhet me 30 ditë, fikja  e transmetimeve analoge në qarkun e Tiranës, Durrësit dhe Vlorës. Kalimi në dixhital i parashikuar për 1 shtator, do të nisë në fillim të tetorit. Vendimi është marrë në mënyrë unanime nga Bordi i AMA-s pas një sondazhi të kryer sipas të cilit ende një numër shumë i madh qytetarësh […]

Continue Reading

Galaxy 8 dhe Iphone 7 lëshojnë rreze kancerogjene

Një hetim në Shtetet e Bashkuara ka zbuluar se “iPhone 7” dhe “Samsung Galaxy S8” lëshojnë më shumë rrezatim sesa smartfonët e tjerë të prodhuar përgjatë viteve të fundit. Gazeta e njohur “Chicago Tribune” ka zbuluar pas një hetimi të gjatë se këta dy lloje telefonash lëshojnë më shumë rrezatim sesa e lejojnë rregullatorët amerikanë. […]

Continue Reading