Video/ Këngë për Erdoganin nga grupi “Gjergj Aranitasi”

Nga dje, këngëve isopolifonike i është shtuar edhe një këngë kushtuar presidentit turk. Grupi polifonik i Mallakastrës “Gjergj Aranitasi”, publikoi këngën dedikuar Rexhet Taip Erdoganit, si mirënjohje ndaj ndihmës që Turqia po i jep Shqipërisë për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti në Laç dhe ndërtimin e një spitali në Fier. Teksti i këngës […]

Continue Reading

U bë gjyshe 33-vjeç, grekja ka një këshillë: Mos u martoni të rinj! Studioni, jetoni

Ajo u dashurua në moshë të re dhe u martua ku ishte vetëm 16-vjeç e më pas solli në jetën djalin e saj. Në po të njëjtën moshë djali i saj la të dashurën e tij shtatzënë. Sot ata janë prindër dhe nëna e tij u bë gjyshe në moshën 33-vjeç. Ajo tregon se si lindi […]

Continue Reading

Një vit pa Ymer Shullanin, një nga ekonomistët më në zë në Durrës

Nga BUJAR QESJA Duhet të ishte 8 apo 9 tetori i vitit 2019, që e takova Ymer Shullanin, shumë pranë punës së tij të fundit, në degën e thesarit, që përfshihet në ndërtesën e njohur të tatimeve të Durrësit. Kisha kohë pa e parë mikun e vjetër, ekonomistin mendje flori, lapsin e mprehtë të llogarisë […]

Continue Reading

Virusi frikshëm bllokon prodhimin e birrës Korona

Birra Korona ndalon prodhimin për shkak të virusit të frikshëm që mban të njëjtin emër, Korona. Nëpër botë kishte dalë edhe foto, meme, duke me birrën që mban emrin Korona. Kjo bëri sicc edhe bota t’ia ndryshojë emrin, duke e thirrur me emrin Covid-19 për të mos dëmtuar  ndoshta birrën e veccantë meksikane.  Pikërisht emri […]

Continue Reading

Nxënësit e gjimnazit të Pogradecit surprizojnë mjekët heronj në Tiranë

Nga Tritan Kalo MIRËNJOHJA dhe MBËSHTETJA në këto kohë COVIDIANE-19 njohin shumë mënyra, POR gjetja origjinale e nxënësve të Gjimnazit “Muharrem Çollaku”, Pogradec nuku ka të krahasuar dhe na ka lënë të gjithëve gojëhapur…. Në adresën e Shërbimit të Sëmundjeve Infektive në QSUT “Nënë Tereza”, ka mbritur një çantë e mbushur plot me dhjetra e […]

Continue Reading

Video/ Qytetari italian luan himnin shqiptar me flaut: Faleminderit Shqipëri!

Shumë falenderimet nga zemra nga përtej Adriatikut për Shqipërinë e vogël vijojnë të vijnë pas dërgimit të ekipit mjekëosr prej 30 mjekë e infermirë në Itali për ti mbështetur në përballimin e situatës së koronavirusit. Kryeministri Edi Rama thekson ne nje status ne Facebook se ka marre me mijëra mesazhe nga Italia, që nga kryeministri, […]

Continue Reading

Nderim shqiptarit viktimë nga Covid-19 në Romë, ulet flamuri në gjysmë shtizë

Pandemia e Covid 19 ka shkaktuar viktimën e parë shqiptare në Romë, Adrian Kazazi 61 vjeç, baba i 2 djemve e bashkëshort, ishte njeri i nderuar e mjaft i njohur në komunitetin e shqiptarëve në Romë. Prej shumë vitesh ai punonte pranë Organizatës Botërore të Ushqimit e Bujqësisë. 61-vjeçari Adrian Kazazi në janar të këtij […]

Continue Reading

Koronavirusi/ Dezinfektoni menjëherë këta pesë objekte

Ekspertët kanë paralajmëruar prej ditësh që koronavirusi zgjat në sipërfaqe të caktuara, kështu që është e rëndësishme të dezinfektoni gjëra të caktuara në shtëpinë tuaj rregullisht. Për të larguar virusin nga sipërfaqet e tilla, është e nevojshme të pastrohen objekte të tilla si një dorezë dere, priza e dritës, rubineti, telekomanda. Telefoni celular Mesatarisht, 96 […]

Continue Reading