Çështja e Detit, Rama-Metës: Kërkon shesh për përshesh, vendimi i Greqisë s’ka lidhje me zonën e kontestuar

Kryesore Lajme Politikë Slider kryesore

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Ilir Metës në lidhje me dekretin e qeverisë greke për zgjerimin me 12 milje në detin Jon.

Rama në kundërpërgjigjen e tij shkruan se vendimi i Greqisë nuk ka lidhje me zonën e kontestuar mes dy vendeve tona, sepse në atë zonë parimi i 12 miljeve është thjesht fizikisht i pamundur sipas Konventës aty ku ky parim nuk është e mundur të zbatohet, ose bëhet marrëveshje ose shkohet në gjykatë.

Ndër të tjera Rama përmes një postimi në Twitter shkruan se Ilir Meta vazhdon kërkon shesh për përsheshin e LSI.

Vetëm të paudhët si Saliu e si Iliri dhe ndjekësit e tyre me Lulin e me Monikën në krye, mund të kërkojnë shesh për përshesh deri në det, ndërkohë që e vërteta është e qartë si drita e diellit: Shqipëria dhe Greqia nuk kanë arritur asnjë marrëveshje e prandaj do shkojnë në gjyq!

Ilir Meta mirëkuptuaka ndjeshmërinë e qytetarëve mbi vendimin e autoriteteve greke për të ushtruar të Drejtën Ndërkombëtare të Detit për Greqinë dhe pasojat e mundshme që mund të paskërka ky vendim për vendin tonë! Në fakt jo, Ilir Meta vazhdon kërkon shesh për përsheshin e LSI!”, shkruan Rama.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *