Deputeti demokrat kapet me ambasadën amerikane: Na keni çarë tr*pin me ligjin, vettingu i leshit

Kryesore Politikë

Deputeti demokrat Myslym Murrizi, i njohur për fjalorin e shfrenuar në rrugë, apo Kuvend, dhe rrjetet sociale, sot ka reaguar sërish, kësaj here për ligjin e magjistraturës. Në një status të gjatë në Facebook, Murrizi thotë se shqiptarëve s’ka çfarë t’ju duhet ligji për magjistratët, përsa kohë që në sistemin e drejtësisë ka ende hetuesë të kohës së diktaturës.

Mes të tjerave Murrizi shprehet:

“Prandaj lereni moralin predikim apo VETINGUN E LESHIT se jane pallavra qe doni te mbuloni M….. me SHU…..

Edhe ju nderkombetare LESHI a ka mundesi te mos na çani trapin me “ LIGJIN E MAGJISTRATURES” kur keni 28 vjet qe HESHTNI si VEMJE ndaj KELYSHEVE TE DIKTATURES.”

Statusi i plotë:

E DUAM SHKOLLEN E MAGJISTRATURES,KUR KEMI HETUESIT E DIKTATURES.

Politika gjate 26 viteve eshte tallur me drejtesine Shqiptare.

Gjithnje ka menduar se si ta kap per vete drejtesine, por ne fakt drejtesia ka kapur prej fyti politiken dhe i eshte imponuar asaj ,fale mekateve qe politikanet kane patur nga e kaluara komuniste , por dhe nga babezia per te vjedhur sa ka mundur e çfare ka mundur ne post komunizem.

Asnjehere nuk ka dashur qe te pastroje drejtesine nga llumi apo nga plehrat e diktatures, sepse i jane dashur ti kete llumhane dhe plehra qe te kishin ngjashmeri, e qe te krijonin idene edhe bindjen para kujdo qe jemi te gjithe NJELLOJ.

Ne keto 26 vjet pluralizem, partia socialiste ka patur dy here pushtetin e vetme.

Njehere ne vitin 1997 ku kishte 125 deputet nga 155 qe kishte parlamenti, dhe pas 20 vitesh pra ne vitin 2017 me 74 deputet nga 140 .

Dy here rresht ka bere drejtesine me militante enveriste, socialiste, rilindas, komunist, hetues, prokurore, gjygjtare te diktatures, pa asnje lloj hipokrizie apo kamuflimi por me dhune dhe forcen e kartonit.

Ne vitin 1997 emeroi minister drejtesie Thimio Kondin per te bere spastrimin e atyre pak gjygjtareve qe kishin ardhur jo nga diktatura.

Pasi e kreu me sukses detyren, Thimio Kondi emerohet ne gjykaten e larte madje kryetare i saj.

Nen kryetarin e grupit parlamentare te PS Fehmi Abdiun e emerojne kryetare te gjykates kushtetuese.

Prokurore te pergjitheshem Arben Rakipin.

Bene ligjin qe per te qene gjygjtare apeli duhen 10 vjet vjetersi, pra duhet te kishe punuar detyrimisht nga viti 1988.

Per te qene ne gjykate te larte dhe kushtetuese duhej patjeter 15 vjet pune, pra te kishe qene minimalja hetues prokuror ose gjygjtare nga viti 1983 ne diktature.

Sot kane bere 27 vetingas prezervative shume perdorimesh qe gjoja po “ pastrojne” DREJTESINE.

Dhe “ koiçidence” por shume e shpesht qe dalin te paster vetem ata qe kane qene pjese e organeve te hetuesise, gjykates apo prokurorise gjate diktatures, ose ndonje tek tuk qe eshte sjelle “ mire” me RILINDJEN.

Me erdhi per te Q….eshur kur lexova thenien e kryeministrit se: me mire djepja bosh sesa SHEJTANI brenda.

Po pse ore SHEJTANE paskan qene te gjithe keta ENVERISTE qe prej vitit 1992 kane qene ne gjykaten KUSHTETUESE????

Keta kane qene nga viti 1992 e deri ne korrik te vitit 2018 antare te gjykates KUSHTETUESE:

Manol Konomi, Feti Gjilani, Hilmi Dakli, Rustem Gjata, Franc Jakova, Veli Budo, Thimjo Kondi, Natasha Sheshi, Ylvi Myrtja. Kryetar i Gjykatës Kushtetuese u zgjodh Rustem Gjata për një periudhë 3-vjeçare, mandat i cili u përsërit në vitin 1995.
Alfred Karamuço, Zija Vuci, Metush Saraçi në vendet vakante të krijuara nga dorëheqja e Thimjo Kondit, Natasha Sheshit dhe Ylvi Myrtjes. Gjithashtu u emëruan gjyqtarë Kristofor Peçi dhe Halil Kopani në vendet vakantë të krijuar nga largimi i Metush Saraçi dhe vdekja e Feti Gjilanit. Në mars e prill të vitit 1998 janë emëruar gjyqtarë nga Presidenti i Republikës Kujtim Puto, si edhe janë zgjedhur nga Kuvendi Hajredin Fuga, Sokol Sadushi dhe Fehmi Abdiu në vendet vakantë të krijuar pas largimit të Manol Konomit, Rustem Gjatës, Halil Kopanit dhe Veli Budos. Fehmi Abdiu u zgjodh kryetar i Gjykatës Kushtetuese. Në nëntor të 1998 jep dorëheqjen Franc Jakova dhe në vend të tij emërohet Bardha Selenica. Sabri Rrapi zuri vendin e Hilmi Daklit pas dorëheqjes së këtij të fundit. Në prill të 2001 mbaroi mandati i gjyqtarëve Hajredin Fuga, Sabri Rrapi dhe Bardha Selenica. Në postet e tyre u emëruan Gjergj Sauli, Tefta Zaka dhe Petrit Plloçi. Në vitin 2002 Tefta Zaka jep dorëheqjen dhe në vendin vakant emërohet Xhezair Zaganjori. Në vitin 2004 përfundon mandati i Zija Vucit dhe në vendin vakant emërohet Vjollca Meçaj. Po në këtë vit Gjergj Sauli emërohet nga Presidenti i Republikës Kryetar i Gjykatës Kushtetuese. Në vitin 2007 përfundojnë mandatin Vjollca Meçaj, Alfred Karamuço dhe Kristofor Peçi. Në postet e tyre u emëruan Vladimir Kristo, Sokol Berberi dhe Vitore Tusha. Po në këtë vit Vladimir Kristo emërohet nga Presidenti i Republikës Kryetar i Gjykatës Kushtetuese. Në vitin 2008 përfundon mandati i Gjergji Saulit dhe në vendin vakant emërohet Admir Thanza. Në vitin 2010 mbaron mandati i gjyqtarëve Kujtim Puto, Fehmi Abdiu dhe në vendin e tyre u emëruan Altina Xhoxhaj dhe Bashkim Dedja. Në shtator të po këtij viti, Bashkim Dedja emërohet nga Presidenti i Republikës Kryetar i Gjykatës Kushtetuese.

Me gjeni nje te PERNDJEKUR POLITIK, ose qe nuk i perket organeve te hetuesise gjykates apo prokurorise se DIKTATURES?????

Me gjeni NJE te vetem qe nuk ka lidhje apo nuk vjen nga STANI KOMUNIST???

Une nuk kuptoj te emeruarit nga shtatori 2005 deri ne qershor 2013, pse duhet te ishin po nga ky STAN KOMUNISTESH????

Pse duhej votuar Sokol Berberi qe eshte vellai i nuses se Fatmir Xhafes( kunati) ne vitin 2007????
Nuk po merem me gjykaten e LARTE se duhet nje nate dimri dhe vjen aq era HALE po ti shikosh edhe ata nga viti 1992, saqe nuk ka “ DREQ E SHEJTAN” qe e duron.

Po si nuk ju kapi dora apo lapsi nje ,jo nga STANI KOMUNIST???

Prandaj lereni moralin predikim apo VETINGUN E LESHIT se jane pallavra qe doni te mbuloni M….. me SHU…..

Edhe JU nderkombetare LESHI a ka mundesi te mos na çani trapin me “ LIGJIN E MAGJISTRATURES” kur keni 28 vjet qe HESHTNI si VEMJE ndaj KELYSHEVE TE DIKTATURES.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *