E thotë për herë të parë/ Rama: Pse e vlerësoj Sali Berishën

Lajme Politikë Slider kryesore

Në një rrefim që ka bërë për karrierën në Opinion, kryeministri Edi Rama ka folur për raportet e tij me paraardhësin Sali Berisha. Për herë të parë ai gjeti diçka të mirë te Berisha.

“Saliu është tipiku i pushtetit si qëllim dhe jo si mjet. Të mirë te Berisha? Në aspektin e punëve të vështirë e kam. Në aspektin e metodës, prapë e vështirë. Në aspektin e lireshipit po.

Ka qenë dhe është… tani është që më mirë të mos flasim se është në rënie të lirë, por ka qenë karizamik, i vendosur dhe shumë i aftë për të shkuar drejt objektivit dhe për të mos u hallakatur gjatë rrugës.

Është më tepër taktik sesa strategjik. Ka qenë dominant në partinë e tij, por edhe në politikë edhe kur nuk ka qenë në pushtet. Mund të diskutosh gjerë e gjatë lidershipin e Berishës apo Nanos, apo edhe të Metës, por Basha nuk ka stofin e liderit. Basha është një drejtues pa karakter” – tha Rama.

Pjesë nga intervista në “Opinion”

Fevziu: Po me Berishën që e keni patur konstante përplasjen, çfarë mendimi keni? Jo duke e parë si kundërshtar politik.

Rama: Saliu është tipiku i pushtetit si qëllim, jo si mjet për të arrit qëllimin. Kjo e ka penguar jashtëzakonisht shumë…

Fevziu: A i njihni ndonjë gjë pozitive Berishës?

Rama: Në aspektin e punëve, vështirë. Në aspektin e metodës, vështirë. Në aspektin e lidershipit, po.

Fevziu: Ç’do me thënë në aspektin e lidershipit?

Rama:  Ka qenë dhe është….tani më mirë të mos flasin se është në rënie të lirë, por karizmatik, shumë i vendosur dhe mbi të gjitha shumë i aftë për të shkuar drejt objektivit dhe për të mos u hallakatur gjatë rrugës.

Pra është shumë më tepër strategjik se sa taktik, në aspektin e natyrës së lidershipit dhe kjo e ka bërë që të jetë dominant në një periudhë të gjatë në partinë e tij, por të jetë dominant edhe në këtë periudhë të historisë e madje të ketë dominancë edhe kur nuk ka patur pushtet./Opinion.al

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *