Ekzekutimi i Santos, Artan Hoxha thirrje SPAK-ut: Mos u mendo shumë, heto nëse ke kurajo

Kronike Kryesore Lajme Slider kryesore

Gazetari investigativ Artan Hoxha i kërkon Prokurorisë së Posaçme Anti-korrupsion që të mos mendohet shumë por të vendosë në lidhje me një nga dosjet me të bujshme, që kanë tronditur vendin, vrasjen e bankierit Artan Santo mbi 6 vite më parë, në qershor 2014 në zonën e ish-Bllokut në Tiranë.

“Dosja “Santo”, SPAK ende i pavendosur…SPAK mos u mendo shume. Jepi drejtim dosjes se 26 qershorit 2014, kur ata tipat me motorr  “Suzuki V-Strom”, ekzekutuan në oren 9:15 minuta, Drejtuesin e Bankes Credins Artan Santo. Disa oficere me eksperience të Policise se Shtetit, gjate pranveres si vitit 2020, terhoqen nga arkiva dosjen e pluhurosur te ekzekutimit te bankierit Santo.

Pasi kryen nje sere veprimesh dhe ngriten 2-3  pista te reja per ngjarjen, vendosen qe në fillimin e dhjetorit 2020, tia dergonin Prokurorise Speciale SPAK. Prokuroret e SPAK premtuan se do ta shqyrtonin shpejt materialin dhe do nisnin hetimet intensive, qe deri tani nuk jane bere kurre nga prokuroria.

SPAK ka në dore te vendos, nese ka kurajo të hetoje nje nga ngjarjet me te renda te postkomunizmit, apo do te dorezohet per krimit te lidhur fort me korrupsionin shteteror dhe mafian politike…’ shkruan Artan Hoxha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *