Episodi në Real-Juventus, Infantino mbron gjyqtarin: Edhe sistemi VAR bën gabime

Kryesore Sport

Gjurma 12 prill 2018-16:53

Reali i Madridit u kualifikua përmes polemikave në gjysmëfinalen e Champions League, me spanjolëlt që kaluan Juventusin, pas një penalltie mjaft të kontestuar nga italianët.

Një episod që nuk ka kaluar pa reagimin e presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, që ka pranuar se sistemi VAR nuk është i pagabueshëm dhe nëse do ishte pjesë e Champions League penalltia do të ishte e ndarë në 50% me 50%.

Unë jam i sigurt se së shpejti do të arrijmë në një fazë në të cilën VARs janë pjesë e lojës dhe rrjedhës së saj. Tani për tani, ndërsa teknologjia është ende një risi në futboll, çdo incident i vetëm tërheq vëmendjen.

“A do të ketë akoma gabime? Absolutisht, ato janë të pashmangshme, një komponent i rëndësishëm i gjyqësorit të futbollit është subjektiv dhe për këtë ne do të duhet gjithmonë të llogarisim gjykimin njerëzor, i cili është i gabueshëm nga natyra edhe më shumë kur është nën presion.

“Megjithatë, ne kemi një detyrim për të siguruar zyrtarët e ndeshjes me të gjitha mjetet që u nevojiten për t’i ndihmuar ata të marrin vendimet sa më saktë që të jetë e mundur. Dhe po, do të jemi gati për polemika. Sa herë që njerëzit kujdesen për diçka aq sa bëjnë me futbollin, gjithmonë do të ketë diskutim.

“Futbolli ose mund të ekspozohet në një polemikë krejt të re që del nga gatishmëria për të përmirësuar lojën ose për t’u zgjidhur definitivisht.“-deklaroi Infantino.

Kujtojmë që sistemi VAR është përdorur në shumicën e kampionateve evropiane, ndërsa ky sistem do të jetë pjesë dhe e Botërorit të Rusisë që do startojë pak muaj më vonë. Ora News.tv

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *