Fotogaleri/ “Ti nuk do jesh kurrë vetëm”, koncert solidariteti, Rama, Vuçiç e Zaev se bashku

Kryesore Lajme Politikë Slider kryesore

Artistë të njohur të skenës shqiptare u bashkuan sot në një koncert solidariteti në ndihmë të të prekurve nga tërmeti i 26 nëntorit.

I titulluar “Ti nuk do jesh kurrë vetëm”, koncerti u zhvillua në Parkun Olimpik të Tiranës, me pjesëmarrjen e artistëve, orkestrës dhe korit të Teatrit të Operës dhe Baletit, ndërsa të ardhurat e mbledhura nga shitja e biletave do të shkojnë për rindërtimin e shkollave të dëmtuara nga tërmeti.

Në koncert janë të pranishëm Kryeministri Edi Rama, si dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, të cilët ndodhen në Tiranë pasi do të marrin pjesë në takimin e liderëve të shteteve të Ballkanit Perëndimor për thellimin e bashkëpunimit për përshpejtimin e “Katër lirive të BE-së” që zhvillohet në datat 20-21 dhjetor 2019 në vendin tonë.

Në fjalën e saj ministrja e Kulturës, Elva Margariti, theksoi se “në një nga vizitat në kërkim të terreneve për ngritjen e banesave të reja pranë meje u afrua një vajzë e vogël dhe më pyeti: A jeni ju shqiptarë”. Më ka ngelur në mendje kjo vajzë pyetja e saj ka qenë një kohë kjo kur pohimi po ne jemi shqiptarë ka marrë një kumbim krejt të veçantë edhe falë gjesteve të solidaritetit dhe falë gjithë shpresës së mrekullueshme që keni dhënë në këtë kohë”.

“Nuk ka rëndësi sa jep, por ma sa dashuri e jep atë që mundesh ka thënë shenjtorja shqiptare Nënë Tereza. Këto fjalë janë një kornizë e artë për mijëra e mijëra gjeste kuptimplota të solidaritetit që ndriçuan të tatëpjetën e rimëkëmbjes sonë nga fatkeqësia”, – theksoi Margariti.

Ministrja u shpreh se “së bashku të bërë bashkë si rrallëherë ne thyem terrin e plotë dhe frenuam në kohë një rrjedhje hemoragjie dhe një plagë që thithi në zgavrën e vet mijëra e mijëra familje. Tani që ato mijëra mijëra familje janë sistemuar në sistemime të përkohshme plaga kërkon një shërim real dhe ne duam ta shërojmë shpejt , por edhe mënyrë shembullore, përmes një rindërtimi kuptimplotë dhe një rindërtimi të gjithanshëm . Duam ti kthejmë familjet e goditura në shtëpi më të mira se ato që kishin më parë, duam tu japim më shumë mjedise dhe duam tu japim mjedise më të mira se ato që fshiu tërmeti. Duam tu japim zonave të prekura një cilësi më të mirë urbane dhe sociale, duke krijuar komunitete që rrezatojnë ambicien tonë për Shqipërinë që duam”.

Sot, vijoi ajo, ne jemi sot këtu për fëmijët dhe nxënësit, për shkollat e të cilave duhet ti ringremë nga gërmadhat e 26 nëntorit me fuqinë e mesazhit “Ti nuk do të jesh kurrë vetëm”.

“Sonte kjo skenë arti është platformë solidariteti dhe këta artistë janë solidarë në prag të festave të fund vitit për të qenë së bashku për shkruar një histori të bukur shqiptare që na karakterizon”, – tha Margariti.

Ky koncert është një mundësi e mirë për t’u bashkuar në mbështetje të atyre që sot kanë nevojë jetike për gjithë.Marre nga ATSH

Image may contain: 3 people, crowd

 

Image may contain: one or more people, people on stage and indoor

Image may contain: 1 person, on stage and night

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *