Gjyqtari replikon ashpër me anëtaren e PD: S’kisha pakt me PS për Vetingun, ty si të thërrasin…

Kronike Kryesore Lajme

Artan Lazaj gjyqtari i përjashtuar  nga KPK, nga procesi i Vettingut, reagon ashpër ndaj përfaqesueses se PD, anetares se Kryesise se kesaj partie, Endira Bushati, që dikur ka qenë kryetare e AMA-s.

Ai thotë se do ta fitojë të drejtën, e se “pështyma që dikush hodhi ndaj tij do të thahet”, duke nënkuptuar se do të dalë i fituar nga beteja me Vettingun.

Postimi i plotë në Facebook

Nje pergjigje Endira Bushatit.
Endira e dashur!
Me shqetesim disa kolege te mij,e miq te tu me vune ne dijeni se paske hedhur ne faqen tuaj te fcb,nje krijim trillues per mua.Paskam qene i rendesishem per ty,aq sa te kam ngelur shume ne mendje.
Se pari:Debati im me te nderuaren petagogen time Vasilika Hysin,eshte parimor,per shperblimin moral te kontributeve intelektuale, te mija dhe kolegeve te mij per hartimin e ligjeve te Reformes ne Drejtesi,te cilen edhe ti besoj e ke dashur.Nuk behet fjale per marreveshje politike se kete nuk ja kam lejuar dhe nuk do tja lejoj vetes, por kurre.

Se dyti:Jam krenar qe kam qene Anetar i KQZ,dhe me teper krenar i propozuar nga PS(normalisht mund te isha i propozuar nga PD,si i depolitizuar qe jam,por PS u tregua me e shkathet),por kam zbatuar vetëm ligjin. Pyet dhe me thuaj.

Se treti: U thuaj miqve te tu qe une jam ai Artan Lazaj.Ai Gjyqtari qe kam gjykuar masen e sigurise ne ngarkimin tuaj.
Se katerti: Une nuk jam ne gjendje te futem ne mendjen e Prokurorise qe paska pritur rradhen time te gadishmerise per gjykimin e kesaj kerkese.se besoj qe te kete ndodhur ky skenar.Vendimi i marre nga une eshte lene ne fuqi nga Apeli,e cila gjykon me tre Gjyqtare,apo edhe keta jane te keqinj.Tregojua miqve te tu te merakosur emrat e Gjyqtareve,qe te rrehatohen.
Se pesti:Te siguroj qe do Rikonfirmohem ne detyre sepse besoj te Drejtesia Profesioniste.Une,miqte e mij qe jane edhe te tute,ata brenda e jashte vendit e pertej Atlantikut po merren me kete e me beso qe do ja arrijme.
Se gjashti:Ma refuzoi vizen Ambasada e USA por sma kane hequr vizen sic shprehesh ti.do e rifitoj neperkembjen e kesaj te drejte.dikush ka peshtyre,sic po peshtyn ti sot,e sa te thahet kjo peshtyme,do ca kohe.
Se shtati mos u kenaq me fatkeqesine e tjetrit.Fatkeqesia jote eshte edhe fatkeqesia ime.Keshtu duhet te jete edhe per ty.
Se teti,jam kuriozte di,sesi shqiptohet Emri Endire ne gjuhen shqipe,se ne dialekte shpesh ngaterrohet.
Se nenti:Sido qe te jete emri Endire,si ne gegerisht,si ne toskerisht,si me I,si me Y,njesoj shqiptohet,Endira.
se dhjeti,naten e mire e gjume te embeli i depolitizuar qe jam,por PS u tregua me e shkathet),por kam zbatuar vetm ligjinPyet dhe me thuaj.
Se treti:U thuaj miqve te tu qe une jam ai Artan Lazaj. Ai Gjyqtari qe kam gjykuar masen e sigurise ne ngarkimin tuaj.
Se katerti: Une nuk jam ne gjendje te futem ne mendjen e Prokurorise qe paska pritur rradhen time te gadishmerise per gjykimin e kesaj kerkese.S’e besoj qe te kete ndodhur ky skenar. Vendimi i marre nga une eshte lene ne fuqi nga Apeli,e cila gjykon me tre Gjyqtare, apo edhe keta jane te keqinj.Tregojua miqve te tu te merakosur emrat e Gjyqtareve,qe te rrehatohen.

Se pesti:Te siguroj qe do Rikonfirmohem ne detyre, sepse besoj te Drejtesia Profesioniste.

Une,miqte e mij qe jane edhe te tute, ata brenda e jashte vendit e pertej Atlantikut po merren me kete e me beso qe do ja arrijme.
Se gjashti: Ma rrefuzoi vizen Ambasada e USA por sma kane hequr vizen sic shprehesh ti. Do e rifitoj neperkembjen e kesaj te drejte.Dikush ka peshtyre,sic po peshtyn ti sot,e sa te thahet kjo peshtyme,do ca kohe.
Se shtati mos u kenaq me fatkeqesine e tjetrit. Fatkeqesia jote eshte edhe fatkeqesia ime.Keshtu duhet te jete edhe per ty.
Se teti, jam kurioz te di,sesi shqiptohet Emri Endire ne gjuhen shqipe,se ne dialekte shpesh ngaterrohet.
Se nenti: Si do qe te jete emri Endire,si ne gegerisht,si ne toskerisht,si me I,si me Y, njesoj shqiptohet, Endira.
se dhjeti,naten e mire e gjume te embel!

Cfare shkruante Endira Bushati ndaj tij me 11 Korrik

Gjithcka ka nisur nga nje reagim i Lazajt ne adrese te nenkryetares se Kuvendit, Vasilika Hysi, ku ai i shprehte nepermjet nje komenti ne Facebook zhgenjimin e tij, per faktin se ishte edhe nga ato gjyqtaret qe kishte dhene kontributin e tij ne ligjberjen e paketes se Reformes ne Drejtesi. Per kete pati edhe reagime nga eksponente te PD-se. Nje nder to eshte edhe Endira Bushati, e cila duket se ka shprehur mllefin e saj per nje “konflikt”, ceshtje gjyqesore qe Bushati ka pasur per ceshtjen e kreut te AMA-s.

“Artan Lazaj ishte “programuar me software-in e Partisë”…. 3 muaj pezullim nga detyra…aq sa të mos isha në detyrë….që Sandri e Vjollca të gjenin zgjidhje….

Pastaj dhe një 3 muajsh tjetër…. Aq i devotshëm ishte Lazaj, sa herën e dytë i dha efekt prapaveprues edhe ligjit penal…(gjë që u konstatua nga Apeli që e prishi më pas vendimin)….

Ja pra, që Artan Lazaj ka të drejtë të ndjehet i zhgënjyer…..ka shërbyer, por…..s’ia ditën…..

Po, kur, SHBA të heq vizën, s’ka Vasilikë e PS që të bën derman..”, shkruan Bushati.

 

Postimi i plote ne Facebook

Artan Lazaj është i zhgënjyer….

…dhe ka të drejtë!

Artan Lazaj, gjyqtari i shkarkuar nga Vettingu, i paska shprehur zhgënjimin e tij deputetes së PS Vasilika Hysit…

Thotë që, meqë i kishte ndihmuar për Reformën, PS i paska premtuar se “do ta ndihmonin me KPK e vettingut”….dhe s’paskan bërë gjë….

Dhe PS, në fakt, të besuar e kishte Lazajn sa e kishte emëruar dhe anëtar të KQZ dikur…

Si e njoh unë Artan Lazajn:

Të afërm e familjarë këto ditë më kanë telefonuar për të më pyetur “ky Artan Lazaj është ai gjyqtari që…?”

Në 2014, kur Rama për “t’i bërë qejfin Vjollcës” ndërmori çdo mjet ligjor, për të më shkarkuar nga detyra si Kryetare e AMAs, dhe, kur pas disa tentativash dështoi, përdori dhe mjetin e fundit:

Vjollca dhe Sandri bënë një kallëzim penal për “Shpërdorim detyre” me pretendimin për mosveprim ndaj piraterisë televizive…

Adriatik Llalla (ose thënë ndryshe një Turp Institucional) sigurisht që do t’ua plotësonte dëshirën….po lidhte kontratën me Pushtetin e Ri…

I thotë Petrit Fushës dhe ky një prokurori të besuar të tij dhe të Partisë,Enklid Gjinit…

Që ekipi të “kompletohej”, duhej që dhe të gjendej gjyqtari i gatshëm I DUHUR, që të pezullonte nga detyra Endira Bushatin…..sepse Sandri dhe Vjollca donin 9 licenca kombëtare së bashku…

Priti 3 javë nga regjistrimi i procedimit penal Enklidi derisa i erdhi turni Artan Lazajt….

6 orë kam folur unë para gjyqtarit Artan Lazaj, duke i argumentuar se jo vetëm që s’kishte dyshime të arsyeshme për vepër penale, por penalisht duhej të ndiqej Digitalb e Klan për uzurpimin 10 vjet rresht të frekuencave pa leje…

6 orë me një lloj besimi, si pedagoge e së drejtës dhe avokate, se gjithsesi gjyqtari nuk do të shkelte mbi parimet e të drejtës penale…

Por, u lodha kot….

Artan Lazaj ishte “programuar me software-in e Partisë”….

3 muaj pezullim nga detyra…aq sa të mos isha në detyrë….që Sandri e Vjollca të gjenin zgjidhje….

Pastaj dhe një 3 muajsh tjetër….

Aq i devotshëm ishte Lazaj, sa herën e dytë i dha efekt prapaveprues edhe ligjit penal…(gjë që u konstatua nga Apeli që e prishi më pas vendimin)….

Ja pra, që Artan Lazaj ka të drejtë të ndjehet i zhgënjyer…..ka shërbyer, por…..s’ia ditën…..

Po, kur, SHBA të heq vizën, s’ka Vasilikë e PS që të bën derman..

 

Nje pergjigje Endira Bushatit.Endira e dashur!Me shqetesim disa kolege te mij,e miq te tu me vune ne dijeni se paske…

Gepostet von Artan Lazaj am Mittwoch, 18. Juli 2018

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *