Gol ndaj Romës, Pique hyn në historinë e Ligës së Kampionëve

Botë Sport

17:30/ 05.04.2018

Barcelona arriti një fitore të rëndësishme 4-1 kundër Romës, ku njërin nga golat e shënoj qendërmbrojtësi spanjoll, Gerard Pique.

Me këtë gol, Pique plotësoi podiumin e tre mbrojtësve me më së shumti gola në histori të Ligës së Kampionëve, me 12 finalizime.

Para 31 vjeçarit gjenden Iván Helguera me 15 gola dhe Roberto Carlos me 16-të. Ndërkohë që në këtë klasifikim vihet re dhe emri i trajnerit të kombëtares shqiptare, Christian Panucci, që është në kuotën e 11 golave.

Mbrojtësit me më së shumti gola në histori të Champions League:

1. Roberto Carlos 16

2. Iván Helguera 15

3. Gerard Piqué 12

3. Dani Alves 12

5. Christian Panucci 11

5. Sergio Ramos 11

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *