Helmuan ish spiunin rus në Britani, zbulohet identiteti i autorëve (Foto)

Botë Kryesore Rrotull

Dy rusët e paditur nga prokuroria britanike për sulmimin me gazin nervor Novichok në qytetin anglez të Salisburit, në muajin mars, janë Aleksander Petrov dhe Ruslan Boshirov.

Prokurorët e Britanisë së Madhe kanë zbuluar emrat e dy rusë të dyshuar për helmimin e Skripal.

Nga ky sulm u helmua Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia, të cilët arritën t’i mbijetonin helmimit. Ata kanë përdorur emra të rremë dhe janë të moshës 40-vjeçar.

Sipas Policisë Metropolitane, ata kanë mbërritur në 2 mars në Aeroportin e dytë më të madh të Londrës, Gatwick nga Moska, dhe kanë qëndruar në një hotel në lindje e Londrës përpara se të udhëtonin drejt qytetit të Salisburit, ku dera e shtëpisë së z. Skripal u kontaminua me gazin nervor Novichok.

Kryeministrja May pritet të flasë më vonë në Parlament për të informuar deputetët britanikë për këtë zhvillim.

Sergei Skripal është shtetas rus që ka fituar statusin e refugjatit në Britani të Madhe, pas një shkëmbimi spiunësh mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë në vitin 2010. Ai është një ish-kolonel i kundërzbulimit ushtarak rus, i cili ishte dënuar nga Moska me 13 vjet burg në vitin 2006. Moska e ka akuzuar atë si spiun britanik, i cili i kishte kaluar identitetet e agjentëve sekretë rusë, që punon nëpër Europe, shërbimit sekret britanik MI6.

Sipas Rusisë, koloneli Skripal ishte paguar 100 mijë dollarë për informacionin dhe se ai ishte rekrutuar në vitet 1990.

 

Skripal : les noms des «suspects russes» publiés par Londres sont inconnus de Moscou

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *