Historike/ Trump takohet me Kim Jong Un, ja çfarë firmosën

Botë Kryesore Lajme Rrotull

Presidenti amerikan, Donald Trump dhe lideri koreano-verior, Kim Jong Un shtrënguan duart sot në Singapor, hera e parë në histori që një president amerikan në detyrë takon një lider koreano-verior.

Trump dhe Kim ishin mbi një qilim të kuq ndërkohë që në sfond dukeshin flamurët amerikan dhe koreano-verior. Pas shtrëngimit të duarve ata qëndruan seriozë përballë fotografëve.

Trump dhe Kim iu drejtuan më pas një korridori për të vazhduar takimin kokë më kokë.

Ata folën përreth 45 minuta, përpara takimit të stafeve respektive. “Dotë kemi marrëdhënie të shkëlqyera dhe për këtë nuk kam dyshim”, u tha Trump gazetarëve.

Presidenti i SHBA Donald Trump dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un nënshkruan një dokument “gjithëpërfshirës” pas një samiti historik që synonte denuklearizimin e gadishullit Korean.

Ata vendosën për një shtrëngim duarsh, duke buzëqeshur me kujdes, teksa filluan takimin e parë në mes të një udhëheqësi të Koresë së Veriut dhe një presidenti të ulur të SHBA.

Pas takimit të tyre, z. Trump tha se “është bërë shumë përparim”, dhe ata u ulën për të nënshkruar një dokument historik.

Trump u tha gazetarëve se dokumenti ishte “shumë i plotë” dhe procesi i denuclearization i Koresë së Veriut do të fillonte “shumë shpejt”.

Por marrëveshja e gjerë ishte e lehtë për specifikat, duke përsëritur kryesisht deklaratat e mëparshme publike dhe angazhimet e kaluara.

Palët premtuan në dokumentin për “ndërtimin e një regjimi të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm të paqes” në Gadishullin Korean dhe për të riatdhesuar mbetjet e të burgosurve të luftës dhe të atyre që mungonin në veprim gjatë Luftës së Koresë.

Ata riafirmoi gjithashtu Deklaratën e Panmunjom, e nënshkruar pasi udhëheqësit e Koresë së Veriut dhe të Koresë së Jugut u takuan më 27 prill, e cila deklaroi se DPRK (Republika Popullore Demokratike e Koresë) është e angazhuar të punojë drejt denuklarizimit të plotë të gadishullit Korean.

Sipas mediave amerikane Trump shtoi se ai kishte formuar një “lidhje të veçantë” me Kim dhe marrëdhënia me Korenë e Veriut do të ishte shumë ndryshe.

“Kjo do të na udhëheqë në gjithnjë e më shumë”.

“Njerëzit do të mbesin shumë të impresionuar dhe njerëzit do të mbesin shumë të lumtur dhe ne do të kujdesemi për një problem shumë të rrezikshëm për botën”.

I pyetur nëse ai do ta ftonte Kim në Shtëpinë e Bardhë,  Trump tha: “Absolutisht, unë do të bëj”.

Ai gjithashtu e quajti z. Kim “një negociator shumë të denjë dhe shumë të fortë” dhe “një njeri shumë të talentuar” i cili “e do shumë vendin e tij”.

Kim Jong-un shakes hands with Donald Trump.

Para këtij takimi, ata bënë deklarata për mediat:

TRUMP: “Z. Kim, është një nder i madh të jem me ju këtu dhe unë e di se do të kemi sukses të jashtëzakonshëm së bashku; ne do të zgjidhim problemin tonë të madh, dilemën tonë të madhe, që deri në këtë moment nuk ka qenë e mundur të zgjidhet. Duke punuar së bashku, ne do ta zgjidhim atë. Është një nder i madh. Faleminderit shumë.”

KIM: “Do të ketë sfida përpara, por ne do të punojmë me Trumpin. Kemi mposhtur të gjitha llojet e skepticizmit dhe spekulimeve për këtë samit dhe besoj se kjo është diçka e mirë për paqen”.

KIM: “Ne tejkaluam me guxim të kaluarën, e cila na mbante mbrapa dhe u ulëm bashkë; mendoj se ky është një prelud i paqes”.

TRUMP: “Ne do ta zgjidhim, do të jemi të suksesshëm dhe mezi pres që të punoj me ju. Do të bëhet; ju faleminderit shumë”.

US President Donald Trump and North Korea leader Kim Jong Un walk from their lunch.

Ndërsa fillonte takimi i nivelit të lartë, Presidenti Trump parashikoi se ai do të kishte një “marrëdhënie të shkëlqyer” me udhëheqësin Kim Jong Un, i cili tha nga ana e tij se ai dhe zoti Trump “kishin ardhur aty pas tejkalimit të të gjitha pengesave”.

Autokolona e zotit Trump arriti e para në Hotel Capella në ishullin turistik Sentosa të Singaporit. Autokolona e Kim Jong Unit arriti disa minuta më vonë.

Fillimisht, bisedimet u zhvilluan kokë më kokë me praninë vetëm të përkthyesve.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se çdo marrëveshje që mund të arrihet duhet të ketë si rezultat dhënien fund të kërcënimit që përbëjnë armët bërthamore dhe raketat balistike të Koresë së Veriut.

Donald Trump gestures as he talks to smiling Kim Jong-un.

Për të ndjekur takimin historik, në Singapor ndodhen rreth 5,000 gazetarë, por vetëm një grup i vogël reporterësh amerikanë dhe koreanoveriorë u lejuan të ndjekin momentin kur të dy udhëheqësit përshëndetën njëri-tjetrin.

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *