Hotele ëndrrash për të fjetur në ‘një përrallë’

Teknologji

Një natë në shoqërinë e derrkucit Peppa, apo me Robin Hood, pse jo me Piratët e Karaibeve.

Ka vende, në të cilat përralla merr jetë deri në atë pikë, sa mund të ‘zhytesh’ në të për të ëndërruar…dhe jo vetëm me sy hapur.

Ja 10 hotele, përzgjedhur nga tgcom, në të cilët dhomat janë një përrallë e vërtetë për lumturinë e fëmijëve, të rriturve që udhëtojnë me ta dhe që, gjithsesi, nuk duan të heqin dorë nga fantazia.

DERRKUCI PEPPA, PIRATË DHE HISTORI TË TJERA: Një shëtitje në një park zbavitjeje është një aventurë 360° që nis që nga hoteli ku qëndron.

Gardaland, parku i Kështjellës së re duk bën përjashtim dhe propozon, në të dy resortet, Gardaland Hotel dhe Gardaland Adventure Hotel, disa dhoma me tema vërtet interesante.

Mund të ‘zhytesh’ në botën e derrkucit Peppa, aq e dashur për fëmijët, apo në atmosferën e Ishullit të Piratëve.

Ndërsa për vajzat më romantike është dhoma e ‘Princeshës së Dëborës’ dhe për djemtë aventurierë është ‘Artic Adventure’.

Për kë dashuron detin është dhoma ‘Sea Life’, (jeta e detit) me shtratin blu të detit, ku bien në sy koralet e kuqe.

TË GJITHA PRINCESHAT: Në hotelin ‘Cavallino Bianco di Ortisei’, i cilësuar nga TripAdvisor si hoteli më i mirë për familjen, ka edhe një spa për princeshat e vogla.

Në dhomën e bukur ‘Princess Dream’ (Ëndrra e princeshës), estetistet ‘zana’ rregullojnë flokët, makiazhojnë fytyrën dhe thonjtë e të ftuarave të vogla në një lojë bukurie dhe fantazie.

Është veçanërisht për vajzat nga 5 në 11 vjeç.

NJË PYLL MAGJIK: Dolomitet janë një vend magjik, me shumë histori e legjenda.

Magjia e malit vazhdon edhe në dhomën e hotelit “La Grotta di Vigo di Fasa.

Këtu karriget janë gjete, tavolina një lule, muret pyll dhe shtretërit pemë!

Dhomat janë frymëzuar nga kafshët. Ka edhe dy suita si ajo e kërpudhës dhe e pemës së vogël Malga.

NË SHPELLËN E THESAREVE, SI ALI BABÀ: Resorti ‘Le Dimore dell’Idris di Matera’ është ndërtuar në brendësi të Sassi-t, lagja antike e qytetit të Materës.

Hoteli ka një strukturë të mrekullueshme, me atmosferër magjike si ajo e shpellës së Ali Baba’, që gëlltiste pasuri të mëdha.

AVENTURA MARINARE: Piratë dhe lundërtarë që vijnë të strehoen në Gjermani, pikërisht pranë resortit Legoland Deutschland Resort di Günzburg, i cili ka hapur hotelin ‘Legoland Pirate Island’

Barka për të pushuar, menu piratësh, park lojrash, anije pirate: i gjithë kompleksi është frymëzuar nga një ishull me ujqër deti.

Hoteli ka 142 dhoma me temë.

Janë përdorur më shumë se 2.5 milionë copëza LEGO për të ndërtuar pulëbardha, piratë, yje deti dhe 1 mijë e 500 modele me temë piratësh.

Nga hoteli del drejt e në një park lojrash të madh, sigurisht me temë piratësh.

MAGJISTËARË DHE KALORËS: Ende tullëza konstruktimi, por kësaj radhe në Britani të Madhe me temën ‘Knight’ (kalorës) dhe ‘Wizard’ (Magjistar).

Jemi në ‘Legoland Castle Hotel, me mbi më shumë se 60 dhoma me temë, në kufi të parkut tematik Windsor në Angli.

Edhe këtu ka më shumë se 2.1 milionë copëza LEGO dhe 657 modele që ‘i japin jetë’ një bote të magjepsur kalorësish, magjistarësh dhe shakaxhinjsh të paturp.

Dhomat Wizard dhe Knight kanë zona të ndara për fëmijë dhe të rritur dhe janë të mbushura me surpriza: gjëegjëza të veçanta për t’u zgjidhur, të fshehur në tapet apo nëpër mure, një kasafortë për t’u zhbllokuar dhe modele magjike.

MAGJIA DISNEY: Pasi ke kaluar një ditë shumë të ngarkuar me lojra në Eurodisney Paris, kthehesh në hotel dhe hyn në një tjetër përrallë, në shoqëri të personazheve vizatimorë, më të dashur në botë.

Mund të zgjedhësh mes shumë resorteve dhe atmosferave të ndryshme, pasi ‘Disneyland Hotel’, pallati i mrekullueshëm i stilit viktorian, ka atmosferën e Main Street, në shoqëri të ‘zanës’  Trilli, apo të pushosh në Perëndimin e largët të ngjyrosur dhe frymëzuar nga filmat Western.

Apo të shkosh në ‘Disney’s Hotel Newport Bay Club’, shumë tërheqës që krijon atmosferën e fillim viteve ‘900.

KËSHTJELLA E KAZANOVES: Si të vegjlit, edhe të rriturt mund të gjejnë vendin e tyre ‘përrallor’, për të pronotuar.

Kështjella ‘Spessa Resort di Capriva del Friuli’ për shembull, është një vend super romantik, në të cilin ‘vallëzojnë’ kujtimet e Giacomo Casanova, ‘playboy’-t më të madh të të gjitha kohërave.

NJË NATË SI BUKUROSHJA E FJETUR: Një ndër destinacionet më romantike në Europë. Ndodhet në Francë, dhe quhet ‘Hotel Château de Labro’, në të cilin mund të rrish në dhoma me perde të kuqe, në atmosfera që kujtojnë përrallën e princeshë Aurorës, ‘Bukuroshja e Fjetur.’

KUSH DO TË NDJEHET SI ROBIN HOOD: Një pronotim magjik që kujton atmosferën në Pyllin e Sherwood, në shoqëri të Robin Hood, Little John dhe mbase edhe të sherifit të keq të Nottingham-it

Janë fantazitë që marrin jetë në shtëpizat e vogla mbi penë të ‘Logis Domaine de Pech&Lafon’, në juglindje të Francës, mes Tuluzës dhe Bordosë.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *