I vunë pistoletën në kokë/ Gazetari: Personi që më kërcënoi u la i lirë, kush përgjigjet nëse më ndodh diçka

Kronike Lajme

Gazetari Julian Shota përmes një postimi në ‘Facebook’ ka reaguar sërish pas ngjarjes së rëndë të ditës së djeshme ku ai u kërcënua duke i vënë pistoletën në kokë, nga një pronar lokali në Laç pasi kërkontë që gazetari të mos e raportonte shpërthimin që kishte ndodhur në pronën e tij.

Por edhe pse ngjarja është shumë e rëndë, kërcënuesi i gazetarit Llesh Buraku, do të hetohet në gjendje të lirë.

Ky vendim i institucioneve ka indinjuar gazetarin Julian Shota i cili pyet prokurorinë se kush përgjigjet në rast se atij apo familjes së tij u ndodh diçka.

Ndër të tjera, Shota falenderon dhe të gjithë ata që e kanë mbështetur dhe thotë se do e vazhdojë punën e tij deri në fund.

Postimi i plotë:

Miq e dashamires qe mu gjetet prane ne kto momente te veshtira ju falenderoj nga zemra per perkrahjen dhe mbeshtetjen ndaj meje e familjes time, do te thote shum per mua…

Per ata te semuret mendore qe krijojne hamendesime se kjo ngjarje mund te jete e sajuar dua ti shpjegoj disa gjera…
Un jam rritur ne emigrim, kam ikur qe 16 vjec jasht e kam jetuar per shume vite me dokumenta te rregullta dhe me nje pune te mirpaguar… jam nje nga ata qe kam djegur dokumentat dhe ate te ardhmen qe synoni ju e familjaret tuaj per tu kthyer per te punuar e investuar ne vendlindjen time…pasi vetem ktu me shijon buka e ajri me shume dhe se kam ne mend te leviz me nga ky vend…
Kam punuar nga 2002 e deri me sot ne mediat me prestigjoze ne vend duke mos u bere ushtar partish apo pale me abuzimet e te keqen…
Kam pasqyruar halle e probleme nga me te ndryshmet ne koh reale duke krijuar plot armiq e miq dhe sbesoj se ka njeri qe i ka rene telefonit tim apo te redaksise ku un punoj e un tmos i jeme gjetur prane ne cdo moment…
Per ata qe jetojne jasht e na bejne moral e na mesojne ceshte jeta e politika, ceshte shteti e kush eshte e keqja apo e mira ne kte vend do i ftoja te benin ate qe bera un e te kthehen te punojne e te jetojne ne vendin tone, me mua e me ne, ose ta mbyllin ate nevojtoren qe kan ne vend te gojes e tmos shpifin e hamendesojne …
Pse nuk mora 129 apo 139 dhe telefonova shefin?
Un shefin e njoh prej vitesh dhe ai i ka nr tan te telefonit kjo qe dhe arsyeja dhe mendoj se sic jemi ne gazetaret te gatshem ne cdo ore e cdo koh per kedo ashtu duhet te jete dhe cdo punonjes policie qofte ai dhe roje komisariati… e ti pergjigjet cdo telefonate apo halli te kujtdo…

Personi qe mua me kercenoi me arme te mbushur ne fytyre pasditen e djeshme eshte lene i lire pasi prokuroria e Kurbinit e mendoi kshu qe zotetia te hetohet ne gjendje te lire pavarsisht se mua mu drejtua arma e mbushur ne fytyre dhe pavaresisht se fotot e makines time ju gjeten ne telefonin e zoterise…
Ne rrethe si Tirana, Fieri, Korca e Gjirokastra kur dikush ushtron dhune psikologjike ndaj dikujt arrestohet e denohet ndersa ne rastin tim kjo nuk perben krim por hetohet ne gjendje te lire…
Nje pyetje kam per prokurorine:
Nese mua, familjes e te afermve te mi i ndodh dicka kush pergjigjet per kte??

Dhe njehere ju falenderoj nga zemra ne emrin tim e te familjes time te gjithve ju qe mu gjetet krah e me inkurajoni… ju jeni ajo pjesa e mire e shoqerise dhe arsyeja pse e bej kte pune qe do vazhdoj ta bej deri ne fund!!!

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *