Krimi i pasionit, Mata në Facebook: Do të lidhesh me dikë, por do të pendohesh

Kronike Kryesore Lajme

Krimi i pasionit ka tronditur Tiranën dhe jo vetëm.  Krimi i pasioni, si Romeo e Xhuljeta ka ndodhur pikërisht pas një prishjes së lidhjes disavjeçare midis Xhaferr Matës dhe Xhuljeta Çunit.

Po kjo ndarje duket se e ka tronditur së tepërmi Matën, i cili duket se nuk e përjetuar mirë pasi ka kaluar në një gjendje shoku.

24 orë përpara vrasjes mësohet se Mata ka qenë nën gjendje jo të  mirë pasi i kushtuar një poezi nënës së tij. Një poezi prekëse.

Por Mata, dukej se përjetonte shumë ndarjen me ish-të dashurën e tij, pasi në postimet e tij edhe pse të hershme të vitit 2013 apo të vitit 2014 flasin për një gjendje jo të mirë të tij.

“Luftova , humba shpirtin pas saj. Shita shpirtin pas asaj dashurie , kalova çdo natë duke ndërtuar ëndrra , edhe iluzione. Kalova netë pa gjume , duke e menduar! Duke menduar që në altar të ishte ajo me fustan të bardhë edhe unë të jem dhëndrri. ëndërrova me atë. Por edhe pse e desha më shumë se veten , kjo gjë nuk mjaftoi”, është një postimet e tij.

Postimi i datës 14 Prill tregon për gjendjen ku në një foto ai shkruan se “ti do të takosh gjithmonë dikë, por në fund do të pendohesh. O Zot, e humba përgjithomë”.

Çifti ka qenë disa herë i lidhur, por problemet mes tyre ne marredhenien si çift duket se kane pasur nje fund te tmerrshem, ku Mata nuk e pranuar kete gje duke marre aktin me te tmerrshem te vrasjes se te rese dhe veteflijimin e tij.

Mesohet Mata ka qene nje here i martuar, por edhe ndare nga bashkeshortja. Ai mendonte qe me lidhje te re te kishte nje martese me 19-vjeçaren. Mata ka pasur nje dyqan Servis Makine, brenda shtepise se tij.

Fqinjet thojne se ka pasur marredhenie normale, e ishte nje djale i kominikueshem.

Me poshte gjeni te plota kater postimet e Mates ne Facebook.

 Postimi i parë

Ti do takosh gjithmone dike tjeter, por gjithmone do te te mungoj une. Do te te mungoje buzeqeshja ime, e ndryshme nga buzeqeshjet qe do shikosh perdite. Do te te mungojne fjalet e mia edhe pse do i degjosh nga dikush tjeter. Do ndiesh perseri mall per mua dhe nga forca qe te karakterizon, syte do te mbushen me lot. Do pendohesh per gjithcka. Do pyesesh veten ” A me do akoma, apo me ka harruar pergjithmone?? ” dhe nuk do te kete pergjigje por, heshtje. Nese arrin te kuptosh heshtjen, ndoshta merr dhe nje pergjigje dhe do thuash… ”O zot e humba, e humba pergjithmone.. ”

Postimi  dytë

Dashuro atë që të telefonon vetëm për të të dëgjuar zërin….që qan dhe qesh me ty….që të mendon para se të flej dhe kur të zgjohet….që të mendon gjatë dites….që të përqafon pa motiv..që të merr ashtu si je dhe nuk do të ndryshojë…..që nëse gabon përpiqet që ta rregullojë gabimin para se tja kërkosh ti….që të do ashtu si je…..që të degjon kur flet……dashuro atë që të shikon në sy….që të pyet si shkoi dita…..dashuro atë që të merr prej dorë në sy të miqve……që të thotë sa i intereson ti dhe sa me fat është që të ka..

Dashuro këtë person sepse ai të dashuron dhe nuk do të ndalojë se dashuri kurrë…..mbase nuk ta thotë me fjale po ta tregon ditë pas dite, me fakte……

Postimi i tretë

– Luftova , humba shpirtin pas saj. Shita shpirtin pas asaj dashurie , kalova cdo nate duke ndertuar endrra , edhe iluzione. Kalova nete pa gjume , duke e menduar! Duke menduar qe ne altar te ishte ajo me fustan te bardhe edhe une te jem dhendrri. Enderrova me ate. Por edhe pse e desha me shume se veten , kjo gje nuk mjaftoi.

Postimi i katërt

Eshte i bukur fillimi.Muajt e pare, takimet e para, frika per te te humbur.Mesazhet­ e para, puthja e par. Zemra qe rreh ne pamundesi kur e shikon. Syte qe shkelqejne, deshira per tu dashur.Por e bukura vjen pas.Kur zihesh, dhe qe perfundon duke thene gjera qe ne te vertete nuk i mendojme, dhe i themi vetem nga nervat.E bukura vjen kur fillon te njohesh anet e keqija te nje personi. kur edhe pas gjith atyre difekteve, duhet ta pranosh per ate qe eshte, pasi e dashuron.E bukura vjen kur nje person pavarsisht te gjitha difekteve te tua, vendos te qendroje. Dhe vazhdon te te doje dhe te te bej te ndihesh e mrekullueshem ashtu sic je…….

 

Poezia e kushtuar nënës

ZEMER E EMBEL ME DASHURI

 

e kush tjeter mund te jete veq ti

nene fjale me te embel ska bota

nene e para fjale qe belbezon foshnja

ne kraharorin tend ,me aromen tende nis jeta

Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot

ZEMER E EMBEL ME DASHURI

qe mbjell veq paqe e dashuri

je ti o nena ime je ti

Dashuria jote eshte e vetmja pije qe shpirtin ma sheron

Aroma e lekures tende eshte magji

e perqafuar te pushosh ne kraharorin tend

ndonese me thinja ne koke

ti gjithmone ndihesh femije

ZEMER E EMBEL ME DASHURI

e shtrenjte e pa krahasueshme e vetme je ti

nje zemer e madhe qe din veq te fale e te dhuroje

parajse e shpirtit per qdo femije

ti per ne thurr endrra

tek ti behen sa shfajsime ehh sa justifikimeParajse e jetes je ti

nje veshtrim ne sy qka ndodh brenda meje

e ndjen veq ti

ndjenja kurre ste genjejne

para se te ndodh ekeqe e mire

zemra jote ndje parandjen qdo jot gezimi apo trishtime qe rrjedh ne syte e mi

ZEMER E EMBEL ME DASHURI

E DASHR E SHTRENJTE E VETME NENE JE TI

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *