Kufijtë me Greqinë të hapura deri sot në 22:00! Qytetarët të mos paraqiten nesër në Kakavijë e Kapshticë pa …

Politikë Slider kryesore

Ministrja Xhaçka konfirmon se veç Kakavijës edhe Kapshtica do të qëndrojë e hapur deri në orën 22:00 të ditës së sotme.

“Kakavija dhe Kapshtica do të qëndrojnë hapur deri në orën 22:00. Risjellim në vëmendje që nesër nis kufizimi i ri nga pala greke duke vendosur kuota dhe kërkesa për formular dhe test negativ. Qytetarët të mos paraqiten nesër në Kakavijë e Kapshticë pa formularin dhe testin negativ”, ka thënë ministrja Xhaçka.

Kujtojmë se, është mëngjesin e sotëm u arrit kuota prej 750 personash që pala greke lejonte për të kaluar kufirin, por pas urdhrit të dhënë nga pala greke ka rinisur sërish puna në doganën e Kakavijës.

Në pikën kufitare te Kakavijës mijëra persona qëndruan te bllokuar edhe te shtunën. Ata janë shtetas shqiptare me leje qëndrimi në Greqi që po kthehen për t’i shpëtuar rregullit që i detyron të karantinohen një javë. Pothuajse një e katërta janë shtetas grekë, shqiptarë që kanë fituar nënshtetësinë greke apo edhe minoritarë.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *