Kush është “Doktori” që kontrollonte nga Spanja rrjetin e kokainës me vlerë 50 mln euro

Kronike Lajme

Një skenar i denjë për filmat e Hollivudit ishte taktika që ndoqi prokuroria e Atikës për të gjurmuar përmes personave të infiltruar organizatën kriminale ndërkombëtare që trafikoi në  Greqi  nga Karaibet rreth 1.2 ton kokainë.

Finalizimi i operacionit që çoi në pranga 8 persona, mes tyre 6 shqiptarë, nuk do të ishte i mundur nëse Divizioni i Luftës ndaj Drogës nuk do të kishte  depërtuar brenda rrjetit kriminal me njerëzit e saj, duke bërë të mundur kështu kontrollin e të gjitha lëvizjeve të tyre.

Sipas dosjes hetimore, “selia” e organizatës ndodhej në Barcelonë, Spanjë. Drejtuesi i organizatës i njohur si “Doktori”, ishte banor i përhershëm i qytetit spanjoll.

Numri dy i organizatës po ashtu jetonte në Spanjë. Të dy nuk janë kapur ende nga policia.

Edhe partneri i tyre i ngushtë shqiptar, i cili ishte përgjegjës për mbikëqyrjen dhe trajtimin e detajeve dhe procedurave të trafikut të drogës si (gjetja e anijeve, ekuipazhi dhe koordinimi), gjithashtu është në kërkim.

Sidoqoftë, Divizioni i Luftës ndaj Drogës në bashkëpunim me DEA-n amerikane dhe Organin e Prokurorisë së Krimeve Ekonomike kanë qenë në gjendje të identifikojnë plotësisht anëtarët dhe rolet e tyre në rrjetin kriminal gjatë hetimit  që nisi në shtator të 2018 falë informacione të rëndësishme të siguruara nga bashkëpunëtori i policisë.

Ata po kërkonin një transportues

Kordinimi për ndjekjen e drogës dhe arrestimin e anëtarëve të qarkut filloi kur u bë e ditur se organizata po kërkonte një operator lundrimi me vela për të marrë përsipër dërgesën e drogës nga Shën Vincenti në Karaibe drejt Greqisë.

Bashkëpunëtori i prokurorisë arriti të depërtojë në qark dhe të merrte përsipër përgjegjësinë e procedurave të transportit dhe lundrimit.

Policia tashmë e kishte situatën nën kontroll. E dinte se droga kishte mbërritur në Greqi dhe se tre persona e kishin marrë në dorëzim për trafikim të mëtejshëm pas pagimit të një paradhënie.

Takim në lokal dhe depozitë

Divizioni i Luftës ndaj Drogës gjeti bashkëpunëtorët e organizatës në Agrinio dhe caktoi një takim në një lokal midis bashkëpunëtorit të prokurorisë dhe anëtarëve të organizatës, në mënyrë të dorëzohej pagesa e paradhënies dhe të merrej malli.

Gjatë këtij takimi bashkëpunëtori i prokurorisë dëgjoi emrin R.S,  ndërsa anëtarët e tjerë të qarkut, të cilët ishin në një makinë dhe në një furgon Renault, po shikonin në një distancë diskrete (furgoni ishte menduar për transport). U arrestua vetëm pasagjeri.

Në lokal, një oficer policie takoi H.S. dhe P.A. Të dy burrat bënë një paradhënie prej 120,000 dollarësh dhe kur ai pa paratë e tyre u tha atyre të largoheshin në mënyrë që t’a çonin në shtëpizën e drogës në Astakos.

Më parë, një takim i ngjashëm midis një bashkëpunëtori policie dhe anëtarëve të tjerë të organizatës kriminale u mbyll gjithashtu në zonën e Athinës. Qëllimi i vetë takimit. Jepini organizatës edhe një shumë prej 109,550 € si një paradhënie në mënyrë që të avancojë shpërndarjen e drogës. Kështu ndodhi, për një depozitë prej 1.2 ton kokainë u dhanë  229.550 euro.

Pjesa tjetër dihet. Policët në Astakos sekuestruan 52 çanta sportive me kokainë. Secila prej tyre kisjhte nga dy pako drogë me peshë 1 kg, të mbështjella me materiale të papërshkueshëm nga uji për ti mbrojtur nga lagështia. Pesha totale bruto e kokainës së sekuestruar ishte 1 ton e 180,650 kilogramë, vlera e sëcilës përllogaritet në mbi 50.000.000 euro.

Gjatë operacionit të organizuar policor u arrestuan tetë persona (shqiptarë dhe arabë), ndërsa për nëntë të tjerë vijojnë hetimet si në Greqi ashtu edhe jashtë saj.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan edhe shuma cash prej 231.000 euro,3 pistoleta,1 kallashnikov,5 autovetura dhe 19 celularë.

Në cilësinë e provës materiale prej 1181 kg kokainë e pastër, vlera e së cilës llogaritet në mbi 50.000.000 euro, u sekuestruan edhe shuma kesh  prej  231.000 euro,3 pistoleta,1 kallashnikov,5 autovetura dhe 19 celularë.

Kreu i policisë greke, tha se hetimet do të vazhdojnë, ndërsa priten edhe arrestime të tjera në Greqi,  Shqipëri dhe Spanjë.

Emrat  e te arrestuarve shqiptare nga aksioni për sekuestrimin e 1181 kg kokaine  janë. Sander Pema,Arber Perdeda,Ergon Tusi, Erlin Zotaj,Lek Doda, Maksim Preçi. Marrë nga ORA News

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *