Lajmi i fundit/ Rrëzohet qeveria Kurti, ja sa vota ishin kundër tij

Kosovë Kryesore Rrotull Slider kryesore

Parlamenti i Kosovës sa po ka marrë vendimin për rrëzimin e qeverisë së Albin Kurtit. Tashmë Kosova në këtë krizë të fortë politike duhet të përballet edhe më mënyrën se si do të veprohet me veprimin në këtë situatë të re.

Pro largimit të Kurtit votuan 82 deputetë të Parlamentit të Kosovës një shumicë te fortë e krijuar mes LDK, PDK dhe AAK-së dhe Nimsës duke bërë kështu që të ketë një bërthamë për krijimin e një qeverie të re.

Ndërsa mësohet se 32 deputetë kanë votuar kundër nismës për rrëzimin e Kurtit dhe  vetëm 1 ka abstenuar.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *